logo

Okan Küçük Yorumluyor…Karabük’e SBL, Safranbolu’ya Fen Lisesi


facebooktwitter
Okan Küçük

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
okanbatitv@hotmail.com

       Geçen gün bir yazı yazıp Karabük’ün  akademik başarı anlamında zaten hep üst sıralar da olduğundan, öğrencilerin Türkiye dereceleri yaptıklarından bahsedip, Karabük’ün başarılı öğrencilerin bağımsız bir Sosyal Bilimler Lisesi’ni (SBL) hak ettiklerinden bahsetmiştik.

Hem nüfus hem sosyo ekonomik bakımdan Karabük’ten geri durumdaki illerin çoğunda SBL olduğunu, öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak, öğrencileri araştırmaya yönelterek, sosyal bilimler alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak amacıyla Şırnak’tan Ardahan’a, Hakkari’den Iğdır’a, Bolu’dan, Düzce Akçakoca’ya kadar açılan Sosyal Bilimler Lisesi’nin Türkiye’de eğitimde ilk 10’da olan Karabük’te de açılması gerektiğini ifade etmiştik.

O haberimiz için burayı tıklayınız.

Safranbolu’da neden Fen Lisesi yoktur ?

      Aslına bakılacak olursa, sadece Sosyal Bilimler Lisesi değil, Fen Lisesi alanında birçok ilden geri durumdayız, maalesef.  Mesela Zonguldak ilini ele alalım. Zonguldak Alaplı Fen Lisesi, Zonguldak Fen Lisesi, Zonguldak Devrek Cemil Ulupınar Fen Lisesi, Zonguldak Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi, Zonguldak Ereğli İbrahim – Süheyla İzmirli Fen Lisesi tam beş tane Fen lisesi var.

Kastamonu ilinde; Kastamonu Fen Lisesi, Kastamonu Taşköprü Fen Lisesi ve Kastamonu Tosya Fen Lisesi olmak üzere tam üç fen lisesi bulunmakta.

Bolu ilinde ise, Bolu Fen Lisesi ve Gerede Fen Lisesi olmak üzere iki fen lisesi var.

Baktığınızda hem nüfus hem de gelişmişlik açısından Safranbolu’muzla kıyaslanamayacak ilçelerde fen liselerinin bulunduğunu görüyoruz. Bir Karabüklü,  olarak sorma gereğini hissediyorum. Neden Safranbolu’da Fen Lisesi yoktur ?

Hem Safranbolu’ya da Bir Fen Lisesi açılırsa ilimizde bir den fazla fen lisesi olduğu zaman Karabük-Safranbolu Fen Liseleri  arasında tatlı bir rekabette olur. Bu rekabet öğrencilerin motivasyonunu güçlendirir.

Karabük ve Safranbolu’ya  Sosyal Bilimler Lisesi açılması gerekmiyor mu ?

Özet ile; Karabük bağımsız sosyal bilimler lisesi olmayan nadir illerden birisi. Aslında hem Karabük’e hem Safranbolu’ya Sosyal Bilimler Lisesi… Tabi Safranbolu’ya bir de Fen Lisesi…

Şimdi bakınız, biz bu yazıları ciddi anlamda Karabük’e –Safranbolu’ya ve diğer ilçelerimize katkı olsun diye yazıyoruz. Mevcut Milletvekillerimiz ve özellikle Ak Parti’nin 2 Milletvekili olan Cumhur Ünal ile Niyazi Güneş’in ilimiz için seçildikleri günden beri yoğun bir çalışma içinde olduklarını, Ankara’da kapısı çalınmadık Bakan, Genel Müdür vs. bırakmadıklarını, Karabük için canla başla mücadele ettiklerini görüyor ve haberleştiriyoruz. Yeter ki Vekillerimizin önüne hedef konulsun, proje gitsin. Hangi Bakanlık ise derhal gidiyorlar, gerekiyorsa tekrar tekrar gidiyorlar ve koparmadan , çözmeden bırakmıyorlar… Bu dönem bu anlamda Karabük için çok verimli geçti…Her iki vekilimize de teşekkür ediyoruz…Bu yazdığımız konuları da dikkate alırlarsa Karabük, kazanacaktır.

Yine konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş da, eğitim de başa geçtiğinden beri Karabük kamuoyunda olumlu tepki gören, canla başla çalışan , değerli çalışmalara imza atarak Karabük eğitimine artı değer katan bir Hocamız.

Bizim amacımız olumlu yönde ilgilileri, yetkilileri tetikleyebilmek…

Öğrencilerimiz sınavlarda Türkiye dereceleri yapıyor, akademik başarı bakımından hep ilk onlardayız. Yani çocuklarımız üstlerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyorlar.

Aynı çabayı Safranbolu’ya bir fen lisesi, Karabük’e sosyal bilimler lisesi, kazandırmaları için bu konuda etkili ve yetkili olanlardan da beklendiğini belirtelim. Zaten çocuklarımız bunu fazlasıyla hak etmiyorlar mı ?

Okan Küçük Yorumluyor…Karabük’e SBL, Safranbolu’ya Fen Lisesi

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şule Ertürk Anıklı…Muaf değil…

  14 Mayıs 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Bugün düştüğümüz tarih, insanlığın kendine zulmü diye okunacak! Okundukça kanayacak. Sağım cennet, solum cehennem, Ortası ikisinin arası, Büyük şamdan altında, yün halı üstünde soluk bir oh’mu, Zulmün postallarının ezdiği gözyaşlarının ahı mı? Susarsa hakları elinde olanlar, Mazlumun ahı yakar kalbimizden fazlasını. Milleti, dini, dili ne fark eder? İnsanca yaşamak her çocuğun hakkı. Yetişkinlerin merhametsiz dünyasında, Ölen masumlar, ne kadar çoktular. Korkma çocuk, gideceğin yere onlar varamayacak. Sen...
 • Kamil Güleç’e itibar suikasti…

  08 Mayıs 2021 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Karabük'ün yaşayan bir değeri olan, hem sanayici hem de hayırsever kimliğiyle, ticarette olduğu gibi hayır işlerinde de Karabük'te önemli isimlerden olan Kamil Güleç'e zaman zaman haksız, yersiz, manasız, maksatlı , yer yer hakarete varan eleştiri boyutunu aşan yıpratma faaliyetleri yapıldığını gördüğümüz için aşağıdaki yazıyı yazıyoruz. Yıl 1994.. KARDEMİR’in zarar ettiği, özelleştirilemediği taktirde kapatılması gerektiği kararı, Karabük’te şok etkisi yaratırken, Kamil Güleç çözüm arayışına girmişti. KARDEMİR’i esnafıyla, işçisiyle, ...
 • Mustafa Şahin…Yüreğime Dokunuşun

  29 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Herkesin sevdiği, saydığı değer verdiği bir eğitimci dostla geçmişe dair sohbet ediyoruz. Duygu yüklü konuşmasında dostum; “Göl yok, çam yok, yeşillik yok. Ağaçlık bir saha içinde beyaz, büyük bir bina… Gölköy’deki eski Ziraat Mektebi ile Şeyh Ziya Efendi’nin konağı o zamanlar kısaca “Şeyhoğlu Konağı…”  Yani Kastamonu Göl Köy Eğitim Enstitüsü… Benim bu okulla tanışmam yetmişli yıllarda oldu. Çocukluk denen cennetten, ergenliğe adım attığım, gamsız çocukluk günlerimi geride bıraktığım, Okul hayatı ile hayat okulu arasında...
 • Safranbolu’ya Fen Lisesi Açılıyor. Karabük’e de SBL, İstiyoruz.

  15 Nisan 2021 Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Geçtiğimiz hafta iki ayrı yazı yazıp, Karabük’e Sosyal Bilimler Lisesi, Safranbolu’ya da Fen Lisesi’nin açılması gerektiğinden bahsetmiştik. Yazılarımızda Karabük’ün  akademik başarı anlamında zaten hep üst sıralar da olduğundan, öğrencilerin Türkiye dereceleri yaptıklarını vurgulayıp, hem nüfus hem sosyo ekonomik bakımdan Karabük’ten geri durumdaki illerin çoğunda SBL olduğunu, Şırnak’tan Ardahan’a, Hakkari’den Iğdır’a, Bolu’dan, Düzce Akçakoca’ya kadar açılan Sosyal Bilimler Lisesi’nin Türkiye’de eğitimde ilk 10’da olan Karabük’te de açılmas...