logo

Okan Küçük Yorumluyor…Karabük’e SBL, Safranbolu’ya Fen Lisesi


facebooktwitter
Okan Küçük

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
okanbatitv@hotmail.com

       Geçen gün bir yazı yazıp Karabük’ün  akademik başarı anlamında zaten hep üst sıralar da olduğundan, öğrencilerin Türkiye dereceleri yaptıklarından bahsedip, Karabük’ün başarılı öğrencilerin bağımsız bir Sosyal Bilimler Lisesi’ni (SBL) hak ettiklerinden bahsetmiştik.

Hem nüfus hem sosyo ekonomik bakımdan Karabük’ten geri durumdaki illerin çoğunda SBL olduğunu, öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak, öğrencileri araştırmaya yönelterek, sosyal bilimler alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak amacıyla Şırnak’tan Ardahan’a, Hakkari’den Iğdır’a, Bolu’dan, Düzce Akçakoca’ya kadar açılan Sosyal Bilimler Lisesi’nin Türkiye’de eğitimde ilk 10’da olan Karabük’te de açılması gerektiğini ifade etmiştik.

O haberimiz için burayı tıklayınız.

Safranbolu’da neden Fen Lisesi yoktur ?

      Aslına bakılacak olursa, sadece Sosyal Bilimler Lisesi değil, Fen Lisesi alanında birçok ilden geri durumdayız, maalesef.  Mesela Zonguldak ilini ele alalım. Zonguldak Alaplı Fen Lisesi, Zonguldak Fen Lisesi, Zonguldak Devrek Cemil Ulupınar Fen Lisesi, Zonguldak Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası Fen Lisesi, Zonguldak Ereğli İbrahim – Süheyla İzmirli Fen Lisesi tam beş tane Fen lisesi var.

Kastamonu ilinde; Kastamonu Fen Lisesi, Kastamonu Taşköprü Fen Lisesi ve Kastamonu Tosya Fen Lisesi olmak üzere tam üç fen lisesi bulunmakta.

Bolu ilinde ise, Bolu Fen Lisesi ve Gerede Fen Lisesi olmak üzere iki fen lisesi var.

Baktığınızda hem nüfus hem de gelişmişlik açısından Safranbolu’muzla kıyaslanamayacak ilçelerde fen liselerinin bulunduğunu görüyoruz. Bir Karabüklü,  olarak sorma gereğini hissediyorum. Neden Safranbolu’da Fen Lisesi yoktur ?

Hem Safranbolu’ya da Bir Fen Lisesi açılırsa ilimizde bir den fazla fen lisesi olduğu zaman Karabük-Safranbolu Fen Liseleri  arasında tatlı bir rekabette olur. Bu rekabet öğrencilerin motivasyonunu güçlendirir.

Karabük ve Safranbolu’ya  Sosyal Bilimler Lisesi açılması gerekmiyor mu ?

Özet ile; Karabük bağımsız sosyal bilimler lisesi olmayan nadir illerden birisi. Aslında hem Karabük’e hem Safranbolu’ya Sosyal Bilimler Lisesi… Tabi Safranbolu’ya bir de Fen Lisesi…

Şimdi bakınız, biz bu yazıları ciddi anlamda Karabük’e –Safranbolu’ya ve diğer ilçelerimize katkı olsun diye yazıyoruz. Mevcut Milletvekillerimiz ve özellikle Ak Parti’nin 2 Milletvekili olan Cumhur Ünal ile Niyazi Güneş’in ilimiz için seçildikleri günden beri yoğun bir çalışma içinde olduklarını, Ankara’da kapısı çalınmadık Bakan, Genel Müdür vs. bırakmadıklarını, Karabük için canla başla mücadele ettiklerini görüyor ve haberleştiriyoruz. Yeter ki Vekillerimizin önüne hedef konulsun, proje gitsin. Hangi Bakanlık ise derhal gidiyorlar, gerekiyorsa tekrar tekrar gidiyorlar ve koparmadan , çözmeden bırakmıyorlar… Bu dönem bu anlamda Karabük için çok verimli geçti…Her iki vekilimize de teşekkür ediyoruz…Bu yazdığımız konuları da dikkate alırlarsa Karabük, kazanacaktır.

Yine konuyla ilgili olarak Milli Eğitim Müdürü Nevzat Akbaş da, eğitim de başa geçtiğinden beri Karabük kamuoyunda olumlu tepki gören, canla başla çalışan , değerli çalışmalara imza atarak Karabük eğitimine artı değer katan bir Hocamız.

Bizim amacımız olumlu yönde ilgilileri, yetkilileri tetikleyebilmek…

Öğrencilerimiz sınavlarda Türkiye dereceleri yapıyor, akademik başarı bakımından hep ilk onlardayız. Yani çocuklarımız üstlerine düşeni fazlasıyla yerine getiriyorlar.

Aynı çabayı Safranbolu’ya bir fen lisesi, Karabük’e sosyal bilimler lisesi, kazandırmaları için bu konuda etkili ve yetkili olanlardan da beklendiğini belirtelim. Zaten çocuklarımız bunu fazlasıyla hak etmiyorlar mı ?

Okan Küçük Yorumluyor…Karabük’e SBL, Safranbolu’ya Fen Lisesi

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mustafa Şahin…Karabük’te Bilinmeyenler-2

  08 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Bayrak şairi ve Safranbolu “Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, “ mısralarıyla başlayan Bayrak şiiriyle hafızalara kazınan, Bayrak şairi olarak anılan, Biz, kısık sesleriz... Minareleri, Sen, ezansız bırakma, Allah'ım! ……. Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma, Allah'ım! adlı Dua şiiriyle gönüllerde taht kuran, “Yeryüzünde, riya, inkâr, hıyanet  Altın devrini yaşıyor...  Diller, sayfalar, satırlar  ‘Ebu Leheb öldü’ diyorlar: ...
 • Okan Küçük Yorumluyor…Öncelikler… Yol mu, Fabrika mı ?

  07 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Şehir merkezi toplu taşıma hariç özel araçlara kapalı hale getirilse Karabük merkez trafiği rahatlar mı size göre ? Bu yazım  ‘Şu okullar olmasaydı, ben bu eğitimi ne güzel idare ederdim’ tarihi sözüne atıf değildir, belirteyim… Karabük’ün bazı sorunları var… Örneğin trafik sorunu bunlardan biri olarak son yıllarda iyice ön plana çıktı. Karabük’ün şehir merkezi 2-3 caddelik bir alandan oluşuyor. İstasyon Caddesinden Kayabaşı Köprüsü yürüme 15 dakika… Aslında hepsi bu kadar bir Karabük merkezi var...     Epi topu ...
 • Karabüklüler ne bilsin ‘İsmail Curt’ neden istifa etmiş ?

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Şimdi bir zaman önce Külliye'ye / Saray'a bir CHP'li gitti mi, gittiyse kim gitti, niye gitti, sonrasında neden hiç bir şey olmadı? gibi konular vardı o konu çözüldü mü, ben hatırlayamadım ? Ne alaka diyebilirsiniz. Aslında bir alakası yok. CHP'yle ilgili yazı yazıyorum aklıma geldi birden... Neyse biz yazacağımız konuya dönelim... Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol geçen günlerde Karabük CHP İl Başkanlığını ziyaret etti. O ziyarette CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır’da bir açıklama ya...
 • Mustafa Şahin…Karabük’te Bilinmeyenler-1

  30 Mart 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  "Belki inandıklarımın hepsini yazamayacağım; ama inanmadıklarımı asla yazmayacağım" diyen milliyetçi fikriyatın Osman Turan’dan, Mümtaz Turhan’a, Seyyid Ahmed Arvasi’ye oradan Erol Güngör’e giden çizginin son halkası Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı, MHP eski milletvekili Erzurum ispir doğumlu Nevzat Kösoğlu’nun liseyi Karabük’te okuduğunu çoğu kimse bilmez. Sadece Nevzat Kösoğlu değil, yolları bir şekilde Karabük’ten geçen yahut bir Karabük’lü ile keşişsen başka ünlülerde var. Bayrak şairi Arif Nihat Asya, Kendisini kimim ...