logo

Okan Küçük Yorumluyor… Karabük’te neden bağımsız bir SBL yok!


facebooktwitter
Okan Küçük

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
okanbatitv@hotmail.com

       Bugün yazacağımız konu eğitimde bir eksiklik…Malum, Karabük akademik başarı anlamında zaten hep üst sıralarda.  Öğrenciler maşallah, Türkiye dereceleri yapıyorlar. Bu değerli başarılarda emeği geçen tüm eğitimcilerimizi, öğrenci velilerini ve öğrencilerimizi tebrik ediyoruz. Ama bir eksiklik yok mu ? Karabük’te örneğin  bir tane bağımsız/sadece Sosyal Bilimler Lisesi (SBL) var mı ? Karabük’ün başarılı öğrencileri Sosyal Bilimler Lisesi’ni  hak etmiyorlar mı ?

Önce nedir bu Sosyal Bilimler Lisesi  oradan başlayalım…Sosyal Bilimler Lisesi, Türkiye’de ilk kez Ak Parti döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’nca  2003 senesinde Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulmakta olan üstün nitelikte bilim insanlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmesi amacı ile kuruldu.

Çok Fonksiyonlu Amaçlar Hedefleyen Güzide Bir Okul…

Sosyal Bilimler Lisesinin kuruluş amacı sözel alanlarda başarılı, sosyal zekası yüksek öğrenciler ile edebiyat ve sosyal bilimler alanındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yükseköğretime hazırlamak, eğitim-öğretim görmesini sağlamak.

 İlgili lisenin kurulmasındaki amaçlardan biri de siyaset ve bürokrasiye de kültürlü; devleti ve demokrasiyi iyi tanıyan, ona işlerlik kazandıracak öğrencileri yetiştirmek. ( İleride devlet kadrolarında bir çok Karabüklü olmasına fırsat verilmiş olur.)

Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık etmek.

Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlamak.

Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlamak.

Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirmek.

Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunmak.

Geçtiğimiz senelerde alınan karar ile de çok sayıda Anadolu Öğretmen Lisesi dönüştürülerek Sosyal Bilimler Lisesi halini aldı. Bu sayede de Sosyal Bilimler Liselerinin sayısında hızlı bir artış yaşandı.

 Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde yabancı dil öğrenmelerini sağlamak, öğrencileri araştırmaya yönelterek, sosyal bilimler alanında yeni buluşlara ilgi uyandıracak ortam ve şartları hazırlamak amacıyla Şırnak’tan Ardahan’a, Hakkari’den Iğdır’a, Bolu’dan, Düzce Akçakoca’ya kadar Sosyal Bilimler Lisesi açıldı.

Karabük’te Neden Sosyal Bilimler Lisesi Yok, Çocuklarımız Hak Etmiyorlar Mı ?

Bugün bakıldığında, hem nüfus hem sosyo ekonomik bakımdan Karabük’ten geri olan illerin neredeyse tamamında bağımsız/sadece Sosyal Bilimler Lisesi bulunmakta. Karabük, bağımsız/sadece Sosyal Bilimler Lisesi bulunmayan nadir illerden biri, malesef…Bu eksiklik eğitimde Türkiye’de  ilk 10’da yer alan Karabük için gerçekten üzücü…

(İlginç bir şekilde Bölgemiz’de Zonguldak ve Bartın’da da SBL yok. Düzce, Bolu, Çankırı ve Kastamonu da ise var.)

Yöneticilerimizin bilgisine sunuyor ve  Karabüklülerin üzüm yemesi için soruyoruz. Neden Karabük’te sadece Sosyal Bilimler Lisesi yoktur ? Akademik başarı var. Öğrenciler Türkiye dereceleri yaparak üstlerine düşeni fazlasıyla yapıyorken Sosyal Bilimler Lisesi’ni hak etmiyorlar mı ?

Burada bir ekleme yapalım. Kardemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Fen Ve Sosyal Bilimler Proje Okulu isminde bir okulumuz var. Milli Eğitim resmi sitesinden bakıldığında Kardemir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak çıkıyor. Okulun web sitesini incelediğimizde okulumuz hakkında başlığı altında fen ve sosyal bilimler ile ilgili hiç bir açıklama görünmüyor. Kaldı ki bir çok ilde de proje imam hatiplerin bünyesinde sosyal bilimler ve fen programı uygulayan bölümler var zaten. Ama bu proje okulları bir nevi çok programlı liseler gibi bir işlev görüyor. Yani diğer illerin çoğunda bu tarz İmam Hatip proje okulları olduğu gibi onların haricinde bağımsız Sosyal Bilimler Lisesi var. Ama Karabük’te bağımsız/sadece bir SBL yok!

(Kimse saçma sapan bir yere çekmesin. Yani İmam Hatip karşıtı falan değiliz. Zaten Karabük’te İmam Hatip Okullarımız var. Bu konuda bir sıkıntı yok gibi görünüyor. Ama vatandaşlara tercih hakkı sunulması lazım, değil mi ? Yani çocuğunu İmam hatip okulları bünyesinde çok programlı lise gibi algılanan proje okullarına göndermek istemeyen vatandaşların haklarına da saygı duyulmalı, değil mi ?)

Sonuç olarak; insanın ve toplumun geleceğine yapılacak en önemli yatırım  eğitim olduğuna göre yöneticilerimizin, Karabük’e Sosyal Bilimler Lisesi müjdesini kısa süre içerisinde vereceklerine inanıyoruz. Çünkü, Karabük’ün başarılı öğrencileri bağımsız/sadece bir SBL’yi hak ediyor, değil mi ?

Neden Karabük’te Sosyal Bilimler Lisesi yoktur ? Akademik başarı var. Öğrenciler Türkiye dereceleri yaparak üstlerine düşeni fazlasıyla yapıyorken Sosyal Bilimler Lisesi’ni hak etmiyorlar mı ?

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Karabük’e Yeni Fen Lisesi …

  03 Temmuz 2021 Genel, Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

   Karabük eğitimde her daim üst sıralar da olan bir il. Ve  her zaman iyinin iyisini hak eden bir il. Geçtiğimiz aylar da eğitimdeki eksiklik konusunda 2 ayrı yazı yazmıştık ve o yazılar da Karabük’te neden Sosyal Bilimler Lisesi (SBL) yoktur, Karabük’te neden ikinci bir Fen Lisesi yoktur, sorularını sormuştuk. (Boşuna yazmamış, boşuna sormamıştık tabi…)   Karabük’te neden bağımsız bir SBL yok! yazımız için burayı tıklayınız. Karabük’e SBL, Safranbolu’ya Fen Lisesi yazımız için burayı tıklayınız. Türkiye dereceleri yapan...
 • Mustafa Şahin…Kimse Hatasız Değildir

  14 Haziran 2021 Genel, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Şairin, "Keşke kan davası yerine aşk davası olsa da, Herkes birbirini öldüresiye sevse…"  diyerek dilekte bulunduğu, Yaşar Kemal’in  “Akçasazın Ağaları”  ikilemesinin ilk romanı olan “Demirciler Çarşısı Cinayeti” adlı eserinde işlediği, “Geçmişte iki aile arasında cinayetten, kan akmış olmaktan veya başka bir nedenden oluşan düşmanlık” olarak tanımlanan, ilkel toplumlardan günümüz modern toplumlara kadar varlığını sürdüren, öç alma duygusundan kaynaklanan, misilleme yani kan davası… *** Sözde töre adı altında g...
 • Şule Ertürk Anıklı…Muaf değil…

  14 Mayıs 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Bugün düştüğümüz tarih, insanlığın kendine zulmü diye okunacak! Okundukça kanayacak. Sağım cennet, solum cehennem, Ortası ikisinin arası, Büyük şamdan altında, yün halı üstünde soluk bir oh’mu, Zulmün postallarının ezdiği gözyaşlarının ahı mı? Susarsa hakları elinde olanlar, Mazlumun ahı yakar kalbimizden fazlasını. Milleti, dini, dili ne fark eder? İnsanca yaşamak her çocuğun hakkı. Yetişkinlerin merhametsiz dünyasında, Ölen masumlar, ne kadar çoktular. Korkma çocuk, gideceğin yere onlar varamayacak. Sen...
 • Kamil Güleç’e itibar suikasti…

  08 Mayıs 2021 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Karabük'ün yaşayan bir değeri olan, hem sanayici hem de hayırsever kimliğiyle, ticarette olduğu gibi hayır işlerinde de Karabük'te önemli isimlerden olan Kamil Güleç'e zaman zaman haksız, yersiz, manasız, maksatlı , yer yer hakarete varan eleştiri boyutunu aşan yıpratma faaliyetleri yapıldığını gördüğümüz için aşağıdaki yazıyı yazıyoruz. Yıl 1994.. KARDEMİR’in zarar ettiği, özelleştirilemediği taktirde kapatılması gerektiği kararı, Karabük’te şok etkisi yaratırken, Kamil Güleç çözüm arayışına girmişti. KARDEMİR’i esnafıyla, işçisiyle, ...