Hoşgeldiniz  

Okan Küçük Yorumluyor…KARDEMİR’DE  NELER KONUŞULUYORDU ? KARDEMİR KAR REKORLARI KIRIYOR. KARDEMİR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN TAŞINMASI. DEVLET KARDEMİR YÖNETİMİNİ MERCEK ALTINA MI ALDI ? KARDEMİR DOĞAL BAŞKANI MEHMET ALİ ŞAHİN. ASANSÖR BAYRAM SONRASI TAMAM.

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 26 Ağustos 2017 | Genel A- A+

                   

   KARDEMİR’DE  NELER KONUŞULUYORDU ?

                       

                Daha 1 yıl olmadı belki    KARDEMİR’le ilgili   bir felaket senaryosu ortaya konulmasının ardından.  O zaman zarar açıklayan Kardemir’de battı- bitti gidiyora benzer felaket senaryoları dillendirilmişti.

          Dünkü yazımız da o zaman   temel olarak nelerin sorulduğunu hatırlatmıştık. Kardemir’de  o dönem zarar açıklanmasının ardından Karabük’te yer yerinden    oynamıştı adeta.  Hatta sadece Karabük değil Ankara’dan ses gelmişti.

 Akabinde yabancı ortaklar geliyor deniliyordu, ücretsiz izinler başlayacak , deniliyordu…Çok değil daha 1 sene olmadı, değil mi ?

       KARDEMİR   KAR REKORLARI KIRIYOR.

 Dünde yazdığımız gibi  Kardemir kar rekorları kırıyor  bugün ve görünüyor ki, mevcut tablonun devamı, mevcut uyum ile, mevcut konsorsiyum ile  yıl sonunda tarihi bir kar rekoruna da imza atacak Kardemir.

       Karabüklü her zaman, büyüyen , gelişen, kar eden bir Kardemir istiyor zaten. Kimse servet düşmanı falan da değil. Ama Karabüklüyle büyüyen, Karabüklüyle gelişen, Karabüklüyle kar eden bir Kardemir istiyor tabi…

                               KARDEMİR GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN TAŞINMASI… 

                                                     

       Kaç gündür yazdık söyledik. Zaten mevcut yönetimin mevcut aileler yaklaşık  %15 ile Kardemir Yönetimini oluşturuyorlar.   Hal böyleyken Kardemir’in uyumunun bozulması, güçler ayrılığının bozulmasının Kardemir’e bir yararı olur mu ?

            Dışarı da % 85 lik bir çoğunluk hisse var aslında. Tamamı halka açık ama  %85’i küçük hissedarların elinde. % 85 küçük hissedarların elinde olduğundan, bunlar da bir araya gelip bir güç oluşturamadığından ya da bazı sebeplerle bile isteye  oluşturmadığından mevcut hali sürüyor Kardemir’in.

Şimdi  demir tüccarlarının bazı sıkıntıları var. Vaktiyle onları çokça dile getirmiştik. Öncelikli alımlarla ilgili  sıkıntıları vardı  demir tüccarlarının. Başka sıkıntıları vardı. Mal teslimiyle ilgili sıkıntıları vardı. %15 ile ticaretin  % 80’ine hükmedildiğine  dair bir sürü söylemleri vardı demir tüccarların vaktiyle onları çokça dile getirmiştik.

              Bugün  diyoruz ki bu kadar hisse ile tek bu kadar büyük bir ticaret yapılıyorsa bir de üstüne tek başına yönetim istemek, güçler ayrılığını kaldırmaya çalışmak  doğru olur mu ?

         Böyle bir durum olursa yarın Kardemir’in  bir dönem konuşulan Genel Müdürlüğü Karabük’te kalır mı ? Şeklen burada kalsa bile Ticaretin Merkezi İstanbul denilip bütün işler oradan yönetilmeye çalışılmaz mı ? şeklindeki soru işaretleri ortadan kalkar mı ?

  Ya da şeklen bir genel müdürlük kalsa bile,  Kardemir’de  alış verişler ,satışlar, işlemler  İstanbul’a götürülürse, ticaretin merkezi İstanbul gibi yaldızlı, süslü laflarla bu yapılırsa Genel Müdürlük binası burada şeklen kalsa ne olur, kalmasa ne olur o zaman değil mi ?

Bu konunu Karabük için önemi büyük olduğundan, Karabüklüler bunları düşünebilir. Bugüne kadar Kardemir Genel Müdürlüğü’nün şeklen değil aslen bura da kalmasının teminatı,  Kardemir Yönetimi içinden bakıldığında Sayın Mutullah Yolbulan, Sayın Kamil Güleç ve Sayın Çağrı Güleç, oldu değil mi ?

 Onun için Sayın Mutullah Yolbulan , Sayın Kamil Güleç ve Sayın Çağrı Güleç’in  bu noktadaki Karabük’ü , Karabüklüyü önceleyen tavırları, duruşları ( Ki Güleç Ailesi zaten öz be öz Karabüklü) yadsınamaz değil mi ?

DEVLET, KARDEMİR YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ MERCEK ALTINA MI ALDI ?

   

 Devletin  işini bilemeyiz ama son dönemler de Kardemir’e yönelik  4 Bağımsız Üye noktasında bir söyleceği olacağı noktasında değerlendirmeler yapıyoruz. Ama  tüm yönetimi tek tek inceliyor devlet.

                 Yönetim Kurulu Üyelerinin  geçmişlerine, bugüne kadar nerede ne yaptıklarına,  hangi konularla geçmişte anıldıklarına bakıyor olabilir, devlet. Onun için peşin peşin konuşmamak lazım, devlete şu olmazsa bu olmaz denemez herhalde.

Bu anlamda devletin olası müdahalesi 4 Bağımsızın da çok ötesine gidebilir mi ? Daha da büyük bir müdahale olabilir mi ? Bazı konularda dayatmalar sürerse, sanki devlet daha büyük bir müdahale ile aktif rol oynayabilir. Her zaman söylüyoruz.  Bu konu sadece ticaret konusu, sadece para konusu değil. Her zaman söylüyoruz Kardemir o kadar da özel bir kurum değil…

   KARDEMİR’İN DOĞAL BAŞKANI MEHMET ALİ ŞAHİN…

          Eski TBMM Başkanı ve Karabük Milletvekili Sayın Mehmet Ali  Şahin’in Kardemir’in kurtarılmasında ve bugünlere gelinmesinde büyük emeği, büyük destekleri var, bu inkar götürmez, ve dünkü yazımızda geçmişteki talimatını yazmıştık.

  Doğal Başkanı’dır aslında Kardemir’in Sayın Mehmet Ali Şahin. Dün de ifade ettiğimiz gibi Zaten bunu geçmişteki bir basın açıklamasında Kardemir Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Sayın Kamil Güleç, basın açıklamasında da yazılı olarak ifade etmişti. Sayın Şahin ile ilgili olarak “ DOĞAL BAŞKANIMIZ” ifadesini kullanmıştı.

Konuyla ilgili bir açıklama yapmış olmasa da şu ana kadar Sayın Şahin, herkesin  tahmin edebileceği gibi süreci mutlaka yakinen izliyordur. Konu eğer Başbakanlığı, Cumhurbaşkanlığına bir şekilde gitmişse mutlaka Sayın Şahin kanalıyla olmuştur.

                Şimdi Sayın Şahin’in süreçle ilgili resmi bir açıklaması olmadı ama mutlaka süreci Karabük lehine, Karabüklü lehine olacak şekile gelebilmesi için  konuyu  takip ediyordur, buna eminiz.

Şu an  tabi ki  kamuoyunda Sayın Şahin’den bir açıklama beklentisi de oluştu ama zamanı vakti gelince eğer açıklama yapılması gerekiyorsa zaten yapacaktır.  Yapmıyorsa şu an bir açıklama yapılmaması gerekiyordur demek ki. Biz o şekilde değerlendiriyoruz.

TOKİ MAVİŞEHİR  ASANSÖR ÇÖZÜMÜ BAYRAM SONRASINA İNŞALLAH.

 Bir iki gündür   Yoksul ve alt gelir grubu için yapılan TOKİ Soğuksu Fatih mahallesi Mavişehir sakinlerinin asansör sorunuyla ilgili yazılar yazdık.

  Orada 7 katlı binalarda oturan yaklaşık 30 engellinin ve dar gelirlinin yaşadığı sıkıntıları dile getirdik. Asansörlerin yapılmasının orada bazı engelliler için hayata dönüş olacağını söyledik.

Konuyu , yetkililerimizin, siyasilerimizin, büyüklerimizin dikkatini çekmek üzere bugün de hatırlattık. “ Sayın büyüklerimiz, yöneticilerimiz Mübarek Bayram öncesi bir müjde verseler, bu meseleyi bir şekilde çözüme kavuştursalar ne büyük dua alırlar, değil mi ?” dedik.

Konuyla ilgili  bizi arayarak bilgi verdiler. Bayram öncesine yetişmiyor ama bayram sonrası için kısa sürede konunun çözüme ulaşacağını konuyla ilgili resmi müracatların  Bakanlığı da yazıldığı bir dizi teknik çalışmanın ve gelir tespitlerinin yapıldığını , sonuç olarak Kurban Bayramı sonrası konunun çözüme kavuşacağını ve ilgili süreçleri aktardılar.

                Tabi ki devlette işler, bürokrasi belki istenilen hız da değil belki. Yani işleyiş bazen zaman alabiliyor ama bize aktardıklarından anladığımıza göre işin hızlandırılması için gerekli girişimler yapılmış.

   Devletimizin bu konuya hassas yaklaştığını da bu vesileyle öğrenmiş olduk. Sonuç itibarıyla oradaki vatandaşlar adına da sevindik, mutlu olduk.

Bayram öncesine yetişmese de bir bayram müjdesi sayılabileceğinden buradan biz duyurmuş olalım. Bayram sonrası süreci takip eder, net tarihi de veririz inşallah.

Not: Bu yazı  25 Ağustos 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

*

 

Bu haber 3.714 kere görüntülendi

   

               

                    

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle