Hoşgeldiniz  

Okan Küçük Yorumluyor..ŞAHİN’DEN KARABÜKSPOR’A YARDIM KAMPANYASI. OSB’DE İŞTEN ATILAN İŞÇİLER ATEŞ YAKARAK NÖBET TUTUYORLAR…MHP’DEN İHRAÇ GELDİ. AK PARTİ’DEN İHRAÇ OLACAK MI ? 23.01.2018

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 23 Ocak 2018 | Genel A- A+

                      

 ŞAHİN’DEN KARABÜKSPOR’A YARDIM   KAMPANYASI

                           Kardemir Karabükspor’un içine düştüğü borç Karabük’ün en sıcak gündem maddelerinden biri olmaya her daim devam ediyor…

            Bu konuyla ilgili Karabük’te bir  Bağış Gecesi düzenlemek ve Canlı yayın ile ve bunun önceden duyurulması şartıyla bağış  kampanyası yapılması noktasında bir önerimiz olmuştu.

            Aslında bu Karabüklülerin talebiydi. Karabük paoru sevenlerin talebiydi. Kamuoyundan o talebi aldık ve gündeme getirdik.

            Bunun bir çok öncülleri ve planlaması olacaktı vs.. Gelinen süreçte ve sonuçta Karabüklülerin, Krabükspor’a yardım kampanyası yapılması noktasında ciddi  talepleri var…

             TBMM Eski Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili  Sayın Mehmet Ali Şahin, geçtiğimiz hafta sonu işte bu yöndeki beklentiyi somut hale getirdi…

            Karabük’teki   Haddeciler ve Demir Tüccarları Derneği üyeleri ile bir araya gelerek Karabükspor’a yardım kampanyası başlattı. 

            Haddeciler Derneği ve Demir Tüccarları Derneği üyelerinin bulunduğu iş adamları ile bir araya gelen Sayın Şahin, istek ve talepleri  de dinledi.

            Sayın Şahin, Karabük’ün  tek Süper Lig takımının yaşadığı sıkıntılarının giderilmesi noktasında bir dizi adımlar atılması noktasında iş adamlarına talepte de bulunarak, “ Takımımız yaşadığı sıkıntıdan dolayı elindeki bir çok oyuncuyla yollarını ayırmak zorunda kaldı. Bizler bu kentin insanlarıyız. En azından transfer dönemi bitmeden bu takıma mutlaka bir iki tane kaliteli oyuncu katmamız lazım. Bu konuda iş adamları olarak sizlerin de maddi noktada destek olmasını arzu ediyoruz” dedi.

              Şahin, milletvekili olmasının yanında Karabükspor’un Onursal Başkanı olduğunu belirterek, 100 bin TL kendi cebinden verdiği yardım ile iş adamlarından 1 milyon 250 bin TL Karabükspor’a transferde kullanılmak üzere yardım topladı.

            Yani yine kim ne derse desin, kim ne sallarsa  sallasın, konuyu masaya yatırıp somut adımlar alan yine Sayın Şahin, oldu.

            Bu arada kendileri de 100 Bin TL BAĞIŞLADI. Yani sadece istemedi. Öncelikle kendi verdi, sonra da destek istedi.

              Şimdi bu destek ile 1 Milyon 250 Bin TL toplandı… Bakıyoruz kamuoyundaki bazı tiplere, o para  çok az vs. diyorlar… Bunun diyenlerin şu ana kadar Karabükspor’a tek bir kör kuruş verdiklerini sanmıyorum.

            Bakınız bu bir somut adımdır ve inşallah arkası gelecektir, gelmelidir. Ve 1 Milyon 250 Bin TL, SIFIRDAN  1Milyon 250 Bin TL kadar büyüktür…

    KAMPANYA BÜYÜTÜLMELİ ŞEHRE YAYILMALI…

                        

            Bu kampanya da somut bir adımın atılması bence çok önemlidir. Sayın Şahin, sadece konuşup başka hiçbir şey yapmayanlara bu nokta da somut bir adımla bir yön vermiş, bir yol göstermiştir.

          Şimdi şehrin diğer dinamiklerinin bu yoldan ilerlemeleri, şehrin tüm katmanlarını kapsayacak şekilde bu kampanyayı büyütmeleri ve somut adımlar atması gerekir.

          Hala geç değil, ise geç kalmamak lazım. Şehir kesinlikle ciddi bir kampanya düzenlenirse katkı sağlayacaktır, destek verecektir… Yeter ki şehrin dinamikleri yol göstersin, önlerini açsın.

               İşte Sayın Şahin bir işaret fişeği atmıştır. Bir öncülük yapmıştır. Bunu yaparken bir mesaj daha vererek önce kendi cebinden 100 Bin Tl vermiştir.

            Yani sadece istemek ile olmuyor hem verip hem istemek bu işin çözüm noktası… Dileriz şehrin geneline bu kampanya yayılabilir hatta şehir dışına taşabilir…

   OSB’DE İŞTEN ATILAN İŞÇİLER ATEŞ YAKARAK NÖBET TUTUYORLAR…

                                         

            Karabük Organize Sanayi Bölgesinde bir demir çelik firmasında çalışan yaklaşık 40 işçi, iddiaya göre bir sendikaya üye oldukları için topluca işten çıkarıldılar…

            Yani , işten çıkarıldıkları kesin  yani 40  kişi bunlar Karabük’ün çocuğu, Karabüklü… Olay bize yansıyan kısmıyla şöyle gelişmiş. Şimdi işçiler ilgili dç de çalışırlarken işyerinde bazı sorunlar ile karşılaşmışlar…

            Karşılaştıkları sorunları çözemeyince kendilerine göre bir arayışa girmişler ve bir sendikaya üye olmuşlar… İlgili sendika çoğunluk yazısını Bakanlıktan alıp ilgili dç ye,  e – mail yoluyla yollayınca olanlar olmuş…

            İddiaya göre işveren, işçilere o sendikadan ayrılmalarını baka bir sendikaya üye olmalarını söylemiş. İşçiler bunu dinlememiş.  İşveren kararlılığını göstermek açısından olsa gerek iddiaya göre önce 7 işçiyi işten çıkarmış, işçiler geri adım atmayınca bu sefer tüm işçileri 15 Ocak 218 tarihinde işten çıkartmış.

        İlgili sendika bunun TCK’ya göre de Sendikalar Yasasına göre de suç olduğunu söylüyor. Bu eylemin sendikasızlaştırmaya yönelik bir adım olduğunu ve bu yapılanın yasadışı lokavt olduğunu söylüyor…

        Sonuç olarak orta da 40 işçi ekmeğinden olmuş. Kim haklı i kim haksız konu yargıya da taşınmış. Mahkeme  araştırmasını yapıp , kararını verecektir…

           Fakat sonuçta bu işçiler Karabük2ün çocukları ve 15 Ocak’tan beri OSB’de ilgi demir çelik fabrikasının önünde bir ateş yakarak, işlerini geri kazanmak için nöbet tutuyorlar…

         Karabük’ün yöneticileri, siyasi partileri, sivil toplum örgütleri bunları görmüyor mu?, duymuyor mu? Yoksa onları ilgilendrimiyor mu ?

            Yani Karabük’ün çoçukları olan bu işçilerin kış ortasında ekmeksiz, aşsız kalmaları konusunda söyleyecek sözleri, atacak hiçbir adımları yok mu ?

            O zaman neden Karabük’ü yönetiyorlar ? Neden Particilik yapıyorlar ? Neden stö’cülük yapıyorlar ?

            Bir haftadır o işçiler orada… Acaba bu yazıdan sonra bir yönetici, bir parti başkanı , bir stö falan işçileri ziyaret edip, sorunları nedir, dertleri nedir bir sormak ister mi ?

Bekleyelim Takip Edelim Bakalım…

              MHP’DEN İHRAÇ GELDİ. AK PARTİ’DEN İHRAÇ OLACAK MI ?

                                                   

            Bildiğiniz gibi  bazı Safranbolu Belediye Meclis Üyelerine soruşturma için izin verildi. Soruşturma yapılacak ve gerekli görülürse bu kişiler hakim karşısına çıkacaklar.

            Safranbolu’da bazı yerlerdeki imar aykırılıklarını Meclisten geçirdikleri için soruşturulacaklar. Hala  resmi bir açıklama yapılmasa da bu konu büyüyeceğe benziyor.

           İnceleme izni verilen Safranbolu Belediye Meclis Üyelerinden biri de MHP Belediye Meclis Üyesi Şükran Şentürk idi.  Soruşturma izni sonrası MHP harekete geçti. Safranbolu MHP İlçe Başkanı Celal Tokatlı, yazılı açıklama yaparak, daha önce  Parti genel siyasetine aykırı hareketleri ile Şentürk’e kınama cezası verildiğini hatırlatarak, Şükran Şentürk’ün MHP İl Disiplin Kurulunca MHP’den ihracı onaylanmıştır, dedi.

            Bu  soruşturmadan hareketle ihraç kararının verildiği konuşuluyor. Peki Ak Parti’den  bazı Belediye Meclis Üyeleri içinde soruşturma izni verildi.

Acaba Ak Parti’de bu konuda bir ihraç  kararı çıkacak mı ?

ÇAYLI’NIN İHRAÇ İSTEMİ GENEL MERKEZE GÖNDERİLDİ Mİ ?

                             İhraç konusu açılılmışken malum gündem de  Yenice Belediye Başkanı Sayın Zeki Çaylı da var. Eski İl Başkanı aleyhine yaptığı o malum açıklamalar sonrası, İl Disiplin Kurulu İhraç istemiyle bir dosya oluşturup oy birliğiyle   aldıkları kararın gereğinin yapılması için işin bu noktada asıl sahibi olan Ak Parti Genel Merkezi’ne gönderilmek üzere olduğunu duyduk.

            Malum Belediye Başkanı konusunda İl Disiplin  oy birliğiyle de olsa direkt bir karar veremiyor. Dosya oluşturup bunu yukarıya gönderiyor. Bundan sonra yukarısı bakıyor inceliyor ve nihai kararı olumlu- olumsuz veriyor.

Bakalım bu konuda hangi gelişmeler olacak ? Kamuoyu bunu merak ediyor…

MARZİNC’İN TEHLİKELİ ATIKLARI BU KEZ ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASINA TAKILDI  

                                              

             Karabük’te  kurulduğundan beri bir şekilde hep gündem olan ve son olarak Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin adeta savaş açmasıyla ülke gündeminde de yer bulan Marzinc’e, Karabük Çevre Müdürlüğü tarafından yaklaşık 2 ay önce 2 Milyon 150 Bin TL para cezası kesilmiş ve tehlikeli atık sınıfında olan curufların 6 ay içinde tahliye edilmesi  6 ay içinde tahliye edilmezse işletmenin faaliyetinin durdurulacağı Karabük Valiliği’nce açıklanmıştı.

              Bu gelişmelerin ardından Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Marzinc’in atık suları analiz sonuçlarına göre olması gerekenden yüzlerce kat fazla zararlı madde içeren sularını Belediye kanalizasyon hattına bıraktıklarını söyleyerek, Marzinc’in kanalizasyon bağlantısını Belediye hatlarından ayırarak mühürlediklerini açıklamıştı. 2 ayı aşkındır ilgili firma duruşa geçmiş ve tehlikeli atık sınıfındaki curufları (baca tozu) tahliye etmeye başlamıştı.

          İşte bu gelişmelerin ardından  tahliye edilen curufların Ankara ve İstanbul’a taşındığını söyleyen TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Genel Başkanı Baran Bozoğlu, Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nden (OSB) İstanbul ve Ankara’ya tehlikeli ve toksik atık sevkiyatı yapılıyor, dedi.. Bozoğlu, sevkiyatı yapan firmaya geçen yıl bakanlığı 2 milyon lira ceza kestiğini hatırlarak,tehlikeli atıkların Ankara’da  Çadırtepe Düzenli Depolama Sahası’na ve İstanbul’da Kömürcüoda sahasına taşınmaya ve depolanmaya başlandığını ifade ettiği basın toplantısında, atıkların yüksek oranda ağır metal kurşun içerdiği için “depolanamaz” nitelikte olduğunu söyledi.

         Ne diyelim, Karabük’ten tehlikeli atıklar bir şekilde  gidiyor buna mı sevinelim yoksa  Türkiye’nin her yeri aslında bizim, sonuçta hepimiz Türkiye Cumhuriyet vatandaşıyız, vatanın her karşı toprağı da bizim onun için sorun nerede olursa bizi de aslında ilgilendirmesi lazım diye mi üzülelim, bilemiyorum, artık…

SAFRANBOLU DOSYASI AÇAÇAĞIZ !

Karabük’te Acı Kaza…

Marzinc Yine Gündem de…

MHP Safranbolu’dan İhraç Açıklaması

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle