Hoşgeldiniz  

Okan Küçük Yorumluyor…TANKUT’TA HESAPLAR , 190 MİLYONLUK BORÇ İNCELENSİN, DİYOR.TANKUT: “ MALİ KONULARLA  MUSTAFA YOLBULAN İLE ONUN ELEMANI OLAN CEO HAKAN AYVAZ BEY İLGİLENDİ. KONU YARGIYA TAŞINDI. EROL ÜNLÜ BİLFİKLERİNİ ANLTATTI. YENİ YÖNETİM NEDEN HUKUKİ YOL BAŞVURMADI?

Okan KÜÇÜK (Yazarın tüm yazıları için tıklayınız) | 22 Aralık 2017 | Genel A- A+

 

                                         

                 TANKUT  HESAPLAR GERİYE DÖNÜK İNCELENSİN,  10 YILA BAKILSIN DİYOR.     

            Karabük’ün sıcak gündemi  olan KARDEMİR KARABÜKSPOR.  Bu sefer , Eski Başkan Sayın Ferudun Tankut’un açıklamalarıyla da gündem olmaya devam ediyor.

            Benim şahsi fikrim şudur.  Eğer bir kulüpte Başkan iseniz ve o kulüp 191 Milyon TL borç açıklıyorsa ,bu borçdan sorumlu olan Başkandır. Tek başına sorumlu mu hayır, yönetim kurulu üyeleri de bu borçdan sorumludur.Önce fikrimi söyleyim de sonra yazayım dedim.

             Sayın Tankut, bütün yerel basının çağırılmadığı için tepki  aldığı basın toplantısında yaptığı borç açıklamasında bambaşka hesaplar yaptı. Bambaşka açıklamalar yaptı. Onun hesabına göre borcun çok daha düşük olması gerekiyormuş.

             Tankut: “ Geçen senenin  İddia gelirleri,  Süper Toto Gelirleri, yayın gelirleri 51 Milyon buna Kardemir AŞ.’den gelen 9 milyonluk para alınmıştı artı   32 Milyon TL göründü. 3 milyonu  alındığından düştüğünüzde 29 Milyon alındı. 27 Milyona kırıldı.

            Yani 51 Milyon artı 27 Milyon toplayınca geçen seneki gelir 78 Milyon TL. Geçen sene futbolculara ödediğimiz para da 53 Milyon civarında. Diğer giderleri de koyduğumuzda Hakan Ayvaz Bey tarafından bana verilen liste de 89 Milyon TL’lik bir giderimiz görünüyor. Gelir 78 Milyon, Gider 89 Milyon oluyor.

                Geçen sene eksi 11 Milyon bakiye vererek seneyi kapatmış olmamız gerekiyor. Ama gelin görün ki bu seneden bizim 53 Milyon Lira bir temlik yaptığımız ortaya çıktı. Bu temlikle biz bu senenin 53 Milyonunu da kullanmış olduk.

               Şimdi geçen seneden zaten bizim gelirimiz 78 Milyon. Bu sene biz o 53 Milyondan eksi 11 Milyonu düştüğümüz de bizim 42 Milyon TL   bu senenin bir rakamın olması gerekiyor.” Dedi.

             Ve hesapların 10 yıla dönük incelenmesini istedi.

 İYİ DE BU NASIL İŞ 191 MİLYON TL BORÇ NEREDE 42 MİLYON TL BORÇ NEREDE ?

               Genel Kurulda açıklanan borç ile Sayın Tankut’un açıkladığı rakam arasında dağlar , taşlar kadar fark var.

             İyi de bu nasıl olabilir?  Tankut: “ Biz burada PTT ligine geldiğimiz dönem Mustafa Yolbulan Bey ile olan ilişkimizi komple o gün kesmiş olsaydık, 20 Milyon  eksi bakiyemizi  bu seneye taşımış olsaydık  11 yerine biz 31 Milyon bakiyemiz oluyordu.

                 Bu sezon gelecek olan 73 Milyonu da 31 milyon eksi bakiyeyi düştüğümüz zaman yaklaşık 43 Milyon liralık bir gelir kaynağıyla lige girmiş olacaktık. Zaten böyle bir parayla biz lige girseydik bu sezonu biz tamamlardık. Biz sezon başından beri sıfır gelirle, futbolcu ödemeleri yapamamakla karşı karşıya kaldık.”dedi.

         TANKUT: “ 190 MİLYONLUK BORÇ İNCELENSİN.”

   

                    Sizin çizdiğiniz tablodaki borç başka Genel Kuruldaki borç başka ne diyeceksiniz diye sorulduğunda  Tankut;   Kongrede 190 milyon borç çıktı. İbra edilmediğimize sevindim. Bununla birlikte 10 yıl geriye dönük araştırılsın kararı var, araştırılsın.  Bu ülkenin savcıları var, araştırılsın. Elimde futbolcuya ödenen rakamlar var, prim var, vergi var, nakliye var, konaklama var. Her şey var bu borçlar incelensin. “ dedi.

 TANKUT: “ MALİ KONULARLA  MUSTAFA YOLBULAN İLE ONUN ELEMANI OLAN CEO HAKAN AYVAZ BEY İLGİLENDİ. BİZ YALNIZ SPORTİF YÖNÜYLE İLGİLENDİK.

                             Tankut: “ Samimiyete güvene dayanan bir yapı içerisinde devam ettik. Mali Konularla ilgili Mustafa Yolbulan Bey, ve Hakan Ayvaz Bey  ilgiliydi. Hakan Bey aynı zamanda Mustafa Yolbulan Bey’in  de elemanı olması dolayısıyla bizde fazla detaya girmeden biz yalnız sportif yönüyle ilgilendik. Doğru mu , yanlış mı bu tartışılır. Ben bugün dönüyorum keşke o arkadaşımızla  ( Hakan Ayvaz) yola devam etmeseydik ama o günkü şartlarımız, konumumuz ona uygun değildi, tamamen güvene ve samimiyete dayalı bir olaydı. O hatayı zaten  kabul ediyorum.” Dedi.

                    Hoppala bu laflar ne demek şimdi. Aynı basın toplantısında video kayıtlarında da mevcut. Ben Mali Raporları Hakan Bey’den istediğimde Mustafa Bey’e gönderdim oradan isteyiniz diyerek bana vermedi, diye ifadesi de var Sayın Tankut’un.

             Yani ne demek istiyor Sayın Tankut ? Sayın Ayvaz ile Sayın Yolbulan ile ilgili imalarda bulunurken neyi amaçlıyor bilemiyoruz. Yani kendi açıklamasına göre suçlu olarak Sayın Mustafa Yolbulan’ı mı işaret ediyor, ima ediyor Sayın Tankut ?

             Yani kulüp başkanı olarak mali rapor nasıl size gösterilmez. Siz, Mali rapordan nasıl haberdar olmazsınız, bunlar akıl alır şeyler değil ki .

             Yani mali konuları Sayın Mustafa Yolbulan ile Sayın Hakan Ayvaz’a sorun ben sportif yönüyle ilgileniyorum  şeklindeki açıklama kamuoyunu tatmin eder mi ? Ve bu açıklama ile ne amaçlanır ?

              Bu borçları Sayın Yolbulan ile Sayın Ayvaz yaptı, ben yapmadım mı denilmek isteniyor ? Amaç ne yani ?

               Yani lütfen kusura bakmayınız “kukla başkandım” ben mi demek isteniyor ? Madem mali rapordan bile haberiniz yok, haberim olmadan 53 Milyonluk temlik çıktı diyorsunuz neden o zaman bunları sorgulamadınız ya da  İSTİFA etmediniz ?

            Bu açıklama ile Sayın Mustafa Yolbulan ile Sayın Hakan Ayvaz’ı bir şekilde zan altında kalmış olmuyorlar mı ? Eğer onların konuyla ilgili bir açıklaması olursa tabi ki yayınlayacağız.

TANKUT’UN  ŞU AŞAĞIDAKİ SÖYLEMİNE İSE KATILIYORUM.

                 Hakkındaki çeşitli iddiaları değerlendirirken, “Kimin elinde  bir belge varsa, bunları ispat etmeli. Kim yaptıysa yapanın da  cezasını çekmesi gerekir. Ama böyle uluorta lafla söyleyipte  arkasını getirmeyip insanları zan altında bırakmaya gerek yok. Kimin elinde böyle bir belge var ise yetkili yerlere belgesini sunsun.” Demişti Sayın Tankut.

            Bu söyleme katılıyoruz. Kim yaptıysa yanına kalmamalı. Cezasını çekmeli. Arkası getirilmeli. Elinde bilgisi olan yetkili yerlere sunmalı, tabi ki. Zaten herkes bunu istiyor…

 EN SONUNDA KONU YARGIYA DA TAŞINDI…

                 

                Kardemir Karabükspor Eski Başkanı Ferudun Tankut yönetimindeki bazı yöneticiler geçmişe dönük hesapların incelenmesi için savcılığa suç duyurusunda bulundu.

            Kardemir Karabükspor’da geçtiğimiz 11 Aralık’ta yapılan olağanüstü genel kurul sonrası istifa eden eski yönetimin 190 milyonluk borcun ibra edilmemesi sonrası eski yönetiminde görev alan Cihan Yılmaz, Abdullah Adatepe, Tansu Gürsel ve Uğur Cebeci, hesapların geçmişe dönük incelenmesi için savcılığa başvuruda bulundu.

               Konuyla ilgili açıklama yapan Avukat Uğur Cebeci, çıkan haberlerde hırsızlık, transferde yolsuzluktan ve kulübün 190 milyon TL borçlandırıldığından bahsedildiğini belirterek, “Yöneticiler de dahil olmak üzere zimmet suçunun işlendiği gibi akla zarar iddialar ortaya atılıyor. Biz Ferudun Tankut yönetiminin istifasından sonra bununla ilgili yasal bir sürecin başlamasını bekledik arzu ettik. Ancak haberler artarak devam etmesine rağmen herhangi bir şekilde hukuki müracaat yapılmadığını gördük…” dedi.

             Tabi burada yasal bir sürecin yeni yönetim tarafından başlatılmasını ilgili kişilerin beklediklerini,  ve bakıldığında yeni yönetimden hukuki müracaat yok,   bir anlamda üstümüze kalmasın diye gidip şikayet ettik, demiş oluyor herhalde.                           Yine “Kulübün kasasından karşılığı olmaksızın herhangi bir gerekçesiz şekilde birilerin hesabına para aktarıldıysa bu yüce Türk adaletince sorulup cezasının verilmesini istedik. Bu noktada İstanbul Anadolu Adliyesinden Karabük Savcılığına iletilmek üzere şikayet dilekçemizi verdik. Bu suçu kim işlediyse yargının cezasını vermesini istiyoruz.” Dediler.

 EROL ÜNLÜ’DE EMNİYETE GİDİP BİLDİKLERİNİ ANLATMIŞ.

                       Öğrendiğimize göre Mavi Ateş Taraftar Derneği Onursal Başkanı Sayın Erol Ünlü’de  Karabük Emniyeti’ne gidip kendi bilgilerini paylaşmış.

Sayın Ünlü’de üzerine düşeni yapmış yani , helal olsun kendisine..

             Fakat,  yeni yönetimin  herhangi bir hukuki faaliyeti, müracaatı falan neden olmamış orası da ilginç değil mi ? Bilmediğimizden soruyoruz, suçlamak için değil öğrenmek için soruyoruz.

               Acaba inceleme falan mı bekleniyor, daha geniş bir dosya falan hazırlanıp ondan sonra mı resmi kurumlara gidilerek hukuk mücadelesi başlatılacak ?

               Yani eski yönetim gidip şikayet etmese, Sayın Ünlü gidip ifade vermese ne olacaktı ? O açıdan soruyorum.

             Tekrar söylüyorum yeni yönetimi suçlamıyorum, süreçle ilgili ne yapmayı planlıyorlardı , ya  da planlıyorlar,  sadece  onu öğrenmek istiyorum.

                 Çünkü ibra edilmemiş, aklanmamış bir yönetimin ardından ve 191 Milyon TL borç ile bir kulüp devraldılar. İşleri zor, herkesin destek olması lazım. Allah kolaylıklar versin. Takımın puan durumu orta da . Başka bir çok işleri var, başları kalabalık, işleri çok…

            Fakat, hukuki süreçle ilgili neden acil bir başvuru yapılmadı diğer taraftan , planlamaları neydi onu kamuoyu öğrensin diye soruyorum. Bakalım bir cevap gelecek mi ?

Not: Bu yazı 21 Aralık 2017 Tarihli Karabük FARKLI Gazete’deki köşemizde yayımlanmıştır.

BİRLEŞİK METAL İŞ SENDİKASI GENEL BAŞKANI KARABÜKTEYDİ.

BRTV SAHİBİ MEHMET ÇETİNKAYA’DAN GAZETECİLERE AÇIK ÇAĞRI.

Zorla Getirilmesi Olan Bir Kişi Polis Ekiplerince Evde Ölü Bulundu

Karabük’te tır kazası 1 kişi hayatını kaybetti.

   

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle