Hoşgeldiniz  

OSMAN KAHVECİ’DEN OKAN KÜÇÜK’E ÖZEL AÇIKLAMA

| 15 Ekim 2017 | Genel, Güncel, haber, İletişim, Okan Küçük, Siyaset A- A+

Bunu Paylaş

Karabük FARKLI Gazete Sahibi Okan Küçük’e konuşan Karabük Eski Milletvekili Osman Kahveci, “ Vaktiyle MARZINC 2 ay kapatıldığı zaman bana ateş püskürenler, Kahveci, Karabük’ün sanayisine, istihdamına karşı diye beni hedef gösterenlere şimdi bakıyorum, meydanlara çıkıp kendileri bas bas bağırıyorlar bu MARZINC zarar veriyor diye, ben onlara günaydın diyorum.”

           “ MARZINC Firması, Çevre Bakanlığının ÇED Raporu ve Karabük OSB’de yer tahsisiyle ilgili, Karabük OSB Yönetim Kuruluna müracaat ediyorlar. Kim var KARORSAN Yönetiminde ? Bu üç kişilik kurul da? KARORSAN Yönetim Kurulu Başkanı Vali (Dönemin Karabük Valisi İzzettin Küçük idi.) Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ( Dönemin TSO Başkanı Pehlivan Baylan idi) ve Karabük Belediye Başkanından ( Dönemin ve şimdiki Belediye Başkanı Rafet Vergili idi ) oluşan üçlü bir tahsis Komisyonu var. Bu komisyon işin sosyal boyutunu , siyasi boyutunu sanırım çok boyutlu olarak değerlendirdikten sonra MARZINC’in KARORSAN’da kurulmasına izin veriyorlar.”

“Şimdi çıkıp Orman Genel Müdürü niye izin verdi falan diyorlar. Bu doğru değil .Bir kere bu eşyanın tabiatına aykırı bir olay. Bu alan orman alanından tahsis edilmiş bir alan değil. Orman Genel Müdürlüğünü böylesi olayın içine sokmaya çalışmak hedef saptırmaktan başka bir şey değil. Birileri şimşekleri kendi üzerine çekmeme adına hedef saptırıyorlar. Burada organize sanayideki araziyi tahsis eden komisyon bellidir.”

Karabük Eski Milletvekili Osman Kahveci, geçtiğimiz hafta Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’inin “MARZINC’I ALIP SÖKÜP GİTSİNLER” dediği açıklamaları sonrası MARZINC sürecini daha gerilerden alarak  Karabük FARKLI Gazete Sahibi Okan Küçük’e özel açıklamalar yaptı.

KAHVECİ: “ EN SON BURSA’DA KURACAKLARDI SONRA KİMLER ÖNERDİYSE KALKIP KARABÜK’E OSB’YE KURULMAK İÇİN MÜRACAAT ETTİLER.”

Marzınc kelimesi Marmara Zararlı Atık Geri Kazanım Tesisi demek. Yani MARZINC şirketinin kuruluş merkezi Marmara Bölgesi. Neden Marmara Bölgesi ? Çünkü demir çelik sektörünün ağırlıklı olduğu bölge bu bölge. Bütün ağır demir çelik sanayisinin en ağırlıklı merkezi Marmara Bölgesi. Dolayısıyla da Marmara Bölgesindeki demir çelik sektörünün tufal dedikleri baca tozlarının en çok olduğu bölge orası. Dolayısıyla bu baca tozlarının eskiden bir şekilde yok ediyorlardı. Yani bir yerlere gömüyorlardı . Tabi çevre mevzuatı AB Uyum Yasaları çevre mevzuatı, çevre kanunları çıkınca bu atıkların geri kazandırılma zorunluluğu oluştu. Atıklar ister zararlı olsun, ister tehlikeli atık ve çok tehlikeli atık olarak sınıflandırılıyor. Bu tufal zararlı/Tehlikeli atıklar sınıfına giriyor. Bu şirketler, fabrikalarından çıkan atıkları yok etmek zorunda. Yok etmenin en iyi yolu geri kazanmak. Bu tozları tekrar kullanılabilir ham madde haline getirebilmek için tozları bir yerde toparlayacaklar, kazanlarda eritecekler falan. Böyle bir süreç. Böyle bir tesis kurulması zorunda kaldılar. Kanun bunlara bunu emretti. Böyle bir tesisi kurmaları gereken en mantıklı, en ekonomik yer , kendilerine yakın olan yerdir.

            Yani , Marmara Bölgesinin uygun bir yerinde bunu yapmak istediler. Uygun yer aradılar ve son olarak Bursa’da Mustafa Kemal Paşa ilçesinde böyle bir yer tespit ettiler yalnız orada itirazlar oldu hukuksal bir süreç yaşandı. Ve bu süreçte bu tesisin Bursa’ya kurulmasına izin verilemedi.

            Sonra kimler neden önerdiyse, bu tesisin Karabük’te kurulması yönünde talepte bulunuyorlar. Sonuçta bu olaylar ne zamanlar yaşanıyor ? 2009- 2010’lu yılarda. Sonuçta Karabük’e müracaat ediyorlar ve Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nde tesis kurulması yönünde bir süreç başlıyor.

KAHVECİ: “ KARORSAN’DAKİ 3 KİŞİK KURUL MARZINC’IN KARABÜK OSB’DE KURULMASINA İZİN VERİYOR.”

           Bu süreçte Çevre Bakanlığının ÇED Raporu ve Karabük OSB’de yer tahsisiyle ilgili, Karabük OSB Yönetim Kuruluna müracaat ediyorlar. Kim var KARORSAN Yönetiminde ? Bu üç kişilik kurul da? KARORSAN Yönetim Kurulu Başkanı Vali (Dönemin Karabük Valisi İzzettin Küçük idi.) Karabük Ticaret ve Sanayi Odası ( Dönemin TSO Başkanı Pehlivan Baylan idi) ve Karabük Belediye Başkanından ( Dönemin ve şimdiki Belediye Başkanı Rafet Vergili idi ) oluşan üçlü bir tahsis Komisyonu var. Bu komisyon işin sosyal boyutunu , siyasi boyutunu sanırım çok boyutlu olarak değerlendirdikten sonra MARZINC’in KARORSAN’da kurulmasına izin veriyorlar.

KAHVECİ : “ ŞİMDİ KALKIP ORMAN GENEL MÜDÜRÜ DİYORLAR. ŞİMŞEKLERİ KENDİ ÜZERLERİNE ÇEKMEMEK İÇİN HEDEF SAPTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR.ARAZİYİ TAHSİS EDEN KURUL BELLİ .”

            Tabi Karabük’te bir ara bunlara karşı, bu tesisin kurulmamasıyla ilgili kamuoyunda medyada bir karşı bir oluşum oluyor. Bu oluşumu, toplantılar yapmak suretiyle bu tesisin zararlı bir tesis olmadığını, Karabük’e istihdam sağlayacağı gibi bir çok teknik, siyasi ve sosyal izahlarla Karabük kamuoyunu ikna ediyorlar. Tabi o zamanlar ben Orman Genel Müdürüydüm. Olayın bu boyutuyla bizim bir ilgimiz yok. Şimdi çıkıp Orman Genel Müdürü niye izin verdi falan diyorlar. Bu doğru değil Bir kere bu eşyanın tabiatına aykırı bir olay. Bu alan orman alanından tahsis edilmiş bir alan değil. Karabük Organize Sanayi Bölgesinde, vatandaşlardan kamulaştırılmış bir alan ÇED raporları süreci orman teşkilatıyla hiç bir ilgisi yok. Tamamen çevre mevzuatı , çevre müdürlüğünün mevzuatı çerçevesinde izin verilen bir süreç.

         Bu orman genel müdürlüğünü böylesi olayın içine sokmaya çalışmak hedef saptırmaktan başka bir şey değil. Yani organize sanayisinde hangi fabrikanın kurulması için orman teşkilatından izin alınıyor ki? Orman teşkilatıyla hiç bir ilgisi olmadığına göre organize sanayi içindekinin orman teşkilatıyla ne ilgisi olabilir? Bu tamamen bir hedef saptırmaya yönelik bir laf, bir uydurmadır. Sırf birileri şimşekleri kendi üzerine çekmeme adına hedef saptırıyorlar.

        Burada organize sanayideki arazi tahsis eden komisyon bellidir. Dolayısıyla orman teşkilatı en üst kademeye kadar, orman teşkilatına hiçbir şey sorulmaz dolayısıyla bu olayın tamamen dışındadır. Çünkü buranın hiç bir tesisi, kanalizasyonuna kadar ormanla bir irtibatı yok ki ormana sorsunlar. Böyle bir şey yok. Yani bunu söyleyen sadece kimleri kandırabilir bilmiyorum . Bunu söyleyenlere sadece gülüp geçerler. Çünkü orası orman değil ki.

KAHVECİ: “ ŞİMDİ TEPKİ GÖSTERENLERE BAKTIĞIMDA BAZILARININ MARZINC’IN KURULMASINDA İMZASININ OLDUĞUNU DA GÖRÜYORUM. ONLARA GÜNAYDIN DİYORUM.”

Gerçekten bu tesisin olması gererken yer Karabük değil, değildi ama maalesef artık kurulmuş. Şimdi tepki gösterenlere baktığım zaman bazılarının Marzinc’in kurulmasının altında imzasının olduğunu da görüyorum yani onlara günaydın demek lazım. Yani o zaman bu tesis burada 2 ay kapatıldığı zaman bana ateş püskürenler, Kahveci Karabük’ün sanayisine istihdamına karşı gibi beni hedef göstermişlerdi Şimdi bakıyorum çıkıp meydanlar da kendileri bas bas bağırıyorlar bu Marzınc zarar veriyor diye ben onlara günaydın diyorum.” İfadelerinde bulundu.

      Eski Karabük Milletvekili Osman Kahveci’nin , Okan Küçük’e verdiği özel ropörtajın devamını 17 Ekim 2017 Tarihli  Karabük FARKLI Gazete’den takip edebilirsiniz…

Söyleşinin 2. bölümü için burayı tıklayabilir veya aşağıdaki resmin üzerini tıklayınız

 

*

 

Bu haber 12.528 kere görüntülendi

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle