logo

“Ötekileştirme Kabul Edilemez”

Karabük Üniversitesinde çalışan bir öğretim üyesinin yaptığı online ders sırasında sarf ettiği sözler kamuoyunda tepkiye sebep olmuştu.

Karabük Üniversitesinde Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Devrim Ümit’in peçe ve çarşaf hakkında söylediği ettiği sözler sosyal medyada büyük tepki çekmişti. Doç. Dr. Devrim Ümit, online ders sırasında “Kılık kıyafet kanunu peçe ve çarşafı yasaklamıştır. Atatürk döneminde peçe ve çarşaf yasaktı. Şimdi maşallah peçelileri de görüyoruz, çarşaflıları da. Bir Allah’ın kulu da çıkıp demiyor Kılık Kıyafet Kanunu ne oldu? Ben çocukluk döneminde, gençlik döneminde hiç bunlara rastlamadım” ifadelerini kullandı. Kılık ve kıyafet konusunda ayrıştırıcı ve ötekileştirici dil kullandığı belirtilen Ümit’e çok sayıda kişi tepki gösterdi.

Bu olayın ardından Karabük Üniversitesi Rektörlüğü tarafında yazılı açıklamada Dünyanın 90 farklı ülkesinden 10 bin uluslararası öğrenciyi de bünyesinde barındıran, farklılıkları bir zenginlik kabul ederek bir arada yaşama kültürüne sahip olan bir üniversiteyiz. Karabük Üniversitesinde hiçbir bireyin kılık kıyafetinden, düşüncesinden ve yaşama biçiminden dolayı ötekileştirilmesi kabul edilemez.

Bu öğretim üyesinin ders sırasında yaptığı talihsiz açıklamalarla ilgili olarak gerekli işlemlerin başlatıldığı hususu kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Karabük Üniversitesi

Karabük Üniversitesinde çalışan bir öğretim üyesinin yaptığı online ders sırasında sarf ettiği sözler kamuoyunda tepkiye sebep olmuştur.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ