Hoşgeldiniz  

Öz İplik İş, Ramsey, İşçiler ve biz…

Okan Küçük | 18 Aralık 2014 | Arşiv


facebooktwitter
Okan Küçük
okanbatitv@hotmail.com

Bunu Paylaş

                                                                   ***

            ÖZ İPLİK İŞ GENEL BAŞKANI MURAT İNANÇ ; GEÇEN HAFTA KARABÜK’E GELEREK “RAMSEY İŞYERİNDE HUKUKSUZLUK      VAR” DEMİŞTİ.  VE İLGİLİ SENDİKANIN İDDİA ETTİĞİ” HUKUKSUZLAR” SÜRÜYOR HERHALDE Kİ ,TÜRKİYE’DE  11 İLDE  RAMSEY MAĞAZALARI ÖNÜNDE İŞTEN ATILAN İŞÇİLERE DESTEK OLMAK İÇİN EYLEM BAŞLATTILAR.                                          ***

                Öz İplik-İş Sendikası Genel Başkanı ve yetkilileri ÖNCEKİ haftasonu Karabük’e  gelerek sendikalaşma mücadelesi veren Ramsey-Gürmen işçileri için dayanışma toplantısı düzenlemişler,”Uğradığımız haksızlığı tüm Türkiye’ye ve üretim yaptığımız markalara duyuracağız.” Demişlerdi.

*

                   Genel Başkan Murat İnanç; “Bizim işveren ve işveren yetkilileri ile bir sorunumuz yok. Bizim işveren tarafına bir düşmanlığımız yok. İşçiler sendikalı olmak istiyor. RAMSEY gibi 20 ülkeye satış yapan dünya devi bir marka yetkilileri, işçiler sendikaya üye oldu diye işlerine son veriyor. Emek karşıtı bir duruş ile karşı karşıyayız” şeklinde açıklamalar da bulunmuştu.

                                        ***

Tam bura da bi parantez açalım.Bu konuyla ilgili değil ama, anlayan anlar artık…

***********************************

                   MESELE İŞÇİ OLUNCA BİZ DE HER ZAMAN VE HER ŞARTTA OLDUĞU GİBİ, ZENGİNLERİN /PATRONLARIN VE YÜKSEK MADDİ ÇIKARLARIN DEĞİL DE, YİNE VE YİNE ŞAŞMAZ BİR BİÇİMDE  BU KONUDA DA SADECE VE SADECE İŞÇİLERİN YANINDA OLMUŞ VE BULUNDUĞUMUZ MECRALARDA  ONLARI DESTEKLEMİŞTİK.

*

           E, HUY BİZDEKİ DE. YANİ FIRSATLAR KARŞISINDA, İŞVERENİN YANINDA YER ALMAK İÇİN HER ZAMAN FIRSAT VE ŞANSIMIZ VARKEN , PARA KAZANMA ŞANSIMIZ VARKEN , HUYUMUZ AĞIR BASIYOR NE YAPALIM ?

*

   DÖN DİYORLAR BİZE BAZI KONULAR DA …

*

DÖN KARDEŞİM SALAK MISIN , DİYORLAR ?..

*

 BAK ÇOLUK /ÇOCUĞUNU DÜŞÜN  DİYORLAR…

*

        YE PARAYI GEÇ KENARA KARDEŞİM ,SANAMI KALDI  ORASI ? SANA MI KALDI BURASI DİYORLAR ?..

*

         AZ SAYIDAKİ DOSTLARIMIZ DA BÖYLE DİYOR .YETER KARDEŞİM YILLARDIR HEP BAZI KONULAR DA ISRARLA İŞÇİNİN YANINDA TAVIR ALIYORSUN DA BAŞIN GÖĞE Mİ ERİYOR ? HEM SEN ŞU KONUDA , BU KONUDA YAPACAĞINI YAPTIN.

*

 ARTIK SUS. AL PARAYI , İŞVERENLERE OYNA ARTIK .

*

       BAK HEP ÖYLE YAPANLAR KÖŞE BAŞLARINI TUTMUŞ, ONLAR  HEP ÖN PLANDA. YALAN MI , GÖRMÜYOR MUSUN DİYORLAR ?..

*

      HEM SENİN ARKANDA KİM VAR Kİ, NE VAR Kİ,  BİR TEK KİŞİ VAR MI SANA DESTEK OLAN?  DİYORLAR…

*

            İŞTE ŞUNLAR/ BUNLAR TRİLYARLIK ADAMLAR, BUNLARIN KUKLALARINI GÖRMÜYOR MUSUN ETKİN YERLERDELER HEP. HEM  KUKLALARI BİLE TRİLYONLUK BUNLARIN GÖRMÜYOR MUSUN ? DİYORLAR…(HAKKATEN PARASIZ DEĞİL, MECBURİ DEĞİL DE TRİLYONLUK KUKLALAR VAR Bİ YERLERDE, NE KADAR İLGİNÇ…)

*

    YARIN ,ÖBÜRGÜN DAVALIK OLURSUN, MAHKEMELER AÇARLAR SENİNLE UĞRAŞIRLAR , RAHAT BIRAKMAZLAR, SİSTEMİN TÜM GÜCÜYLE ÜZERİNE GELİRLER  BURASI TÜRKİYE SONUÇTA ANLAMIYOR MUSUN / GÖRMÜYOR MUSUN ? DİYORLAR…

*

        HEM İŞTE ŞU KONU DA/ BU KONUDA,  İŞ RANTA GELİNCE , FARKLI SİYASİ GÖRÜŞLERDE OLANLAR BİLE , FARKLI GÜÇTE OLANLAR BİLE ,BİRLİKTE SAF TUTUYORLAR GÖRMÜYOR MUSUN ? DİYORLAR.

*

          İŞ MENFAAT OLUNCA NE PARTİ FARKI KALIYOR , NE GÖRÜŞ FARKI SADECE RANT VAR  BAŞKASI YALAN , GÖRMÜYOR MUSUN DİYORLAR?..

*

                  BAK,  SEN BU GENEL TAVIRLARIN DOLAYISIYLA (YANİ İŞÇİ OLARAK HEP İŞÇİYİ DESTEKLEDİĞİN İÇİN) SADECE BİR KİŞİ YA DA BİR GRUP İÇİN DEĞİL BİR ÇOK GRUP İÇİN FARKLI SİYASİ GÖRÜŞTE OLANLAR İÇİN BİLE TEHLİKELİ ADAM, KENDİSİNDEN UZAK OLUNMASI GEREKEN ADAM  KONUMUNDA OLUYORSUN

*

        BU KAFAYLA GİTTİĞİN MÜDDETÇE SENDEN Bİ CACIK OLMAZ, KENDİNE ZARAR VERDİĞİNİN FARKINDA DEĞİL MİSİN ? DİYORLAR …

*

BURA DA YAZAMAYACAĞIM ÇOK ŞEYLER SÖYLÜYORLAR DAHA…

               E, NE YALAN SÖYLEYEYİM, KENDİLERİNCE DOĞRU DA SÖYLÜYORLAR. Yani bir sistem kurulmuş , bu yeni değil . İnsanın var olduğundan beri belki de var olan bir sistem.

*

                      Yani , her zaman krallar ve soytarıları olmuştur.  Har zaman sultanlar ve dalkavukları olmuştur. Ve yine her zaman krallar ve adamları;  refahın/lüksün dibine vurmuştur. Maddi olanakları ve sosyal /siyasi itibarları hep en yüksek olmuştur.

*

            Ama,  ne kadar paran, gücün de olsa , sistemi ne kadar arkana alırsan al. Ne kadar yazarlarsa  yazsınlar ya da yazmazlarsa yazmasınlar HALK, SAĞDUYUSUYLA EĞRİYİ DOĞRUYU BİLİR HEP…KİMİN KİM, KİMİN NE OLDUĞUNU BİLİR HEP…

*

   Ve her yerde arkalarından söver o kendilerini güçlü zannedenlere. Halktır , zayıftır, çaresizdir, yüze duramaz ama arkadan söver. Yani şöyle söyleyelim. Bir sahih hadiste de denildiği gibi ” BİR KÖTÜLÜĞÜ GÖRDÜĞÜNDE ONU ELİNLE DÜZELT BUNA GÜCÜN YETMİYORSA DİLİNLE DÜZELT BUNA DA GÜCÜN YETMİYORSA KALBEN BUĞZET(KIZ)  BU İMANIN EN ZAYIF DERECESİDİR.” (Eliyle ,diliyle olmazsa kalpten kızarak yani o kötülüğü hoş görmeyerek tepki gösterilir. Halk , bunu bi şekilde yapar. )

*

                 Ve yine evet, her zaman doğru olan kenar da kalmıştır. Köşe de kalmıştır. İtibarsızlaştırılmaya çalışılmıştır. Değersizleştirilmeye çalışılmıştır. Maddi açıdan baskılara maruz bırakılmıştır. ( Örneğin reklam veren firmalar işte şu konunun üzerine gidersen bizim reklamları kaldır demiştir mesela. Örneğin şu şahıs , bu şahıs telefonlarına çıkmaz, bir yerlerden aldığı talimatla… Örneğin bir işin olursa,  taş koymaya bakarlar. Olmayan işi oldurmaya değil, olan işi oldurmamaya/öldürmeye çalışırlar. Ve çoğunlukla da başarılı olurlar çünkü siyasi/sosyal ve maddi güç  ve trilyonluk kuklalar bunların ellerindedir. Yani başarılı olurlar hep…)

*

             Yani toplumdan soyutlamaya çalışırlar seni.  Bunların hepsi ne içindir biliyor musun ? Dönmen içindir be kardeşim. Dön  paran/pulun/mevkin/itibarın anında on misliyle iade edilir.

*

Artık,  hem  daha paralı olursun, hem daha etkin.

*

               Hem bütün kapılar açılır , her işinde yardımcı olunur.  ARANAN ADAM olursun, yani. Hem öyle ki, diğer bişey oldum zanneden cacıklardan daha bi cacık olursun. Onların da pabuçunu dama attırırsın yani.

*

                 Biliyoruz kardeşim biz de… Salak mıyız, yani :))  BİLİNÇLİ BİR TERCİH KULLANIYORUZ BİZ. Daha önce bir yazımız da yazmıştık. Biz yaşama inandığımız kadar, ölüme ve ondan sonraki gerçek hayata da tüm bilincimizle sonuna kadar inanıyoruz elhamdülillah…

**************************************

Kapatalım artık parantezi  baştaki konu kapsamında yazalım da her konuyu kapsayacak şekilde tavrımız yine ortaya çıksın

***

 YA KARDEŞİM BU BAZI ZENGİNLERİN GÖZÜNÜ TRİLYONLAR, KATRİLYONLAR BİLE DOYURMAZDA NE DOYURUR ACABA ?

***

              Bak işçi sendikalı olmuş.  Yani insan onuruna yakışır , yani insanın çoluk çocuğunu doyurmaya yeteceği , yani adam gibi bir ücret istiyor.

Ya HULU LULU ADALARINDA tatil falan istemiyor adamlar. Adam gibi yaşamak istiyorlar…

*

Trilyarcıklarınızdan bir kaç kuruş fazla  veremez misiniz ?

*

                          Ey paralarını ceplerine değil de kalplerine koyan, Allah’ı bırakıp neredeyse paraya tapacak olan  , paradan başka hiçbir şeyden nasibi olmayan fakirler  yazdık,  Sultan Süleyman’a kalmadı bu dünya size da kalmaz yani merak etmeyin…

                                                                 ***

ÖZ İPLİK İŞ SENDİKASININ RAMSEY KARŞITI EYLEMİ VE BASIN AÇIKLAMASI

                     ***

           Öz İplik İş Sendikası yetkilileri 20 ülkeye satış yapan Dünya devi bir marka olan RAMSEY/GÜRMEN’in   Kayseri, Gaziantep, Malatya, Tekirdağ, Sakarya, İzmir, Kahramanmaraş, Düzce, İstanbul, Bursa ve  Adana illerindeki  mağazaları önünde işten çıkarılan işçiler için  bir  eylem yaptı.

*

         Basın açıklamasında      “Karabük ve Kastamonu/Araç’ta faaliyet gösteren Ramsey/Gürmen fabrikasında işçiler sendikalı oldukları için işten atılıyor. Öz İplik-İş Sendikası teşkilatının bulunduğu illerde Ramsey mağazalarının önünde  eylem başlatıyor”

 *

        Geçtiğimiz temmuz ayından beri sendikalaşma mücadelesi veren Ramsey çalışanlarından 20 kişi bugün sendikaya üye oldukları gerekçesiyle işten atıldı.

*

            Temmuz ayından bu yana 1650 çalışandan 500’ün üzerinde işçi sendikamıza üye olmuştur. Ancak fabrika yetkilileri tarafından işyerinde sendikalaşmaya engel olmak için operasyon başlatılmıştır. Operasyon kapsamında işçilere baskı uygulanarak sendika üyeliğinden istifa etmeleri yada işlerinden olacakları bildirilmiştir.

*

           Sendikalı olabilmek için mücadele eden işçiler zaman zaman fabrika önlerinde ve şehir merkezine yürüyerek eylem yapmışlardır. Sendikamız Öz İplik-İş yetkilileri her daim yanlarında olmakla beraber, yönetim kurulu üyeleri, şube, bölge, il, ilçe başkanlarından oluşan heyet iki kez dayanışma toplantısı yaparak Ramsey çalışanlarıyla bir araya gelmiştir.

           Fabrika sahibi ile görüşme ve diyalog kurma çabalarımız cevapsız kalmıştır. Önce 4 işçi, sonrasında 5 işçi vicdansız bir şekilde kurban bayramında işten atılmıştır. Bugün atılan 20 işçiyle beraber toplam 29 Ramsey çalışanı işsiz kalmıştır.70 işçi baskı ile işten istifa ettirilmiştir. 20 ülkeye satış yapan Dünya devi bir marka yetkililerin bu emek karşıtı duruşuna anlam veremiyoruz.

Öz İplik-İş Sendikası olarak  11 ayrı ilde işten atılan üye arkadaşlarımıza destek olmak ve Ramsey işvereninin hukuk tanımaz tutumunu protesto etmek amacıyla Ramsey mağazaları önünde eylem yapma kararı almış bulunuyoruz.Basın mensuplarına duyurulur.” denildi. Bizden de kamuoyuna duyurulur.

***

EFSANE BAŞKAN METİN Türker, anıldı.

***

     Eski Hak-İş Genel Sekreteri ve Çelik-İş Sendikası eski Genel Başkanlarından Metin Türker, ölümünün 17. yılında mezarı başında anıldı.

*

Geçirdiği rahatsızlık sonucu 6 Aralık 1997’de tedavi gördüğü Amerika’da hayatını kaybeden Türker için ölümünün 17. yılında Öğlebeli Mahallesi’ndeki anıt mezarı başında mevlit okunarak dua edildi.

*

  Anma törenine, Türker’in yakınlarının yanı sıra Çelik-İş Sendikası Genel Başkanı Cengiz Gül, Genel merkez yönetim kurulu üyeleri Yunus Değirmenci, Bayram Altun ve Recep Akyel, Çelik- İş Sendikası eski Genel Başkanı Hikmet Ferudun Tankut, Çelik- İş Sendikası Şube Başkanları, KARDEMİR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mutullah Yolbulan, Başkan Yardımcısı Kamil Güleç, Genel Müdür Fadıl Demirel, sendika üyeleri ile Kardemir Karabükspor alt yapı oyuncuları katıldı.

*

 Anma töreninde bir konuşma yapan Çelik -İş Sendikası Genel Başkanı  Gül, Türker’in 17 yıl önce çalışma yaşamıyla ilgili söylediği her şeyin doğru olduğunu gördüklerini ve onun yolunda ilerlediklerini söyledi.

*

         Türker’in Türk çalışma yaşamına büyük aktiviteler bıraktığını anlatan Gül, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kardemir, Çelik İş Sendikası ve Karabükspor’u bizlere teslim etmiş ve bu üç kuruluş Türkiye’nin yükselen yıldızı olmuştur. KARDEMİR çok zor ve sıkıntılı bir dönemde kapısına kilit vurulması düşünülürken, bugün Türkiye’nin katma değer üreten en büyük tesislerinden biri haline gelmiştir. O gün Çelik-İş’i yönetenler ve lideri Metin Türker öncülüğünde KARDEMİR’in kapatılmamasının ne kadar elzem ve anlamlı olduğu mücadelesinin bugün ne kadar haklı olduğunu ve kapatılmasını savunanların haksız olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. Rahmetli Metin Türker’in sadece sendika liderliğinden öte Türkiye ve KARDEMİR için verdiği mücadelede yaşamına son vermiştir. Türkiye çalışma yaşamına büyük hizmetler etmiş sadece işçi sınıfının mücadelesini değil, endüstriyel ilişkilere büyük katkı vererek yöne vermeye devam etmememizi sağladı. İlkeleri düşünceleri, dürüstlüğü, çalışkanlığı ve namuslu duruşunun hepimize örnek olmasını diliyorum. Ruhu şad olsun.”

*

        Konuşmanın ardından okunan Kur’an-ı Kerim ve dualardan sonra Cengiz Gül ve diğer katılımcılar Metin Türker’in mezarına karanfil bıraktı.

*

Biz de merhum Türker’e yine Allah’tan rahmet diliyoruz.

NOT: Bu yazımız 9 Aralık 2014 Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yayımlanmıştır.

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle