Hoşgeldiniz  

Palavracı Arnavut Recep, Rektör ve Yurt Sorunu, KOM’dan temiz operasyon…

Okan Küçük | 06 Ekim 2014 | Arşiv


facebooktwitter
Okan Küçük
okanbatitv@hotmail.com

                                                             ***

                    PALAVRACI ARNAVUT RECEP HİKAYESİ MİSALİ ,   ” ATMA  RECEP, DİN KARDEŞİYİZ.” DERLER DEMİŞTİK…

                                                      ***

          Karabük’te öğrencilerin yolunacak kaz olarak görülmelerinin bariz bir örneği olarak , yazalım. 100. Yıl Mahallesi’nde 1+1 ev sahibi olan bir FIRSATÇI (ki kirayı da düşük gösterir vergiden çalmak için) 1+1 ev için öğrencilerden BİN TL aylık kira istiyormuş.

*

           BİN TL , NEDİR YANİ Mİ DİYECEKSİNİZ ŞİMDİ. Yurtlar da öyle…  Hatta daha pahalı . Kişi başı 650 TL istiyorlar onların çoğu.

*

             Bin TL’den şöyle pahalı, bir evde 3-4 öğrenci kalıyor çoğu zaman adama başı bölünce evde kalmak çok daha uygun. Yani , evini fahiş fiyatla kiraya veren FIRSATÇI bulamazsa öğrenci, adam başı 650 TL alan başka FIRSATÇILARIN eline  mahkum oluyorlar.

*

           (Şimdi 40 -50 Bin TL aylık maaş alıyorsanız,   /50 BİN TL MAAŞ ALAN KARABÜKLÜ OLMAYANLAR VAR bildiğiniz gibi/         o zaman ne yurt sorunu var ne ev sorunu tabi.  Hatta  ÖYLE BAKARSANIZ HADİSEYE, HAVUZLU VİLLA SORUNU VAR YANİ , O ZAMAN KARABÜK’TE.. Tamam da milletin maaşı  o birilerinin maaşının abartısız söylüyorum 50 de 1’i.  O zaman ne olacak ? )

*

          Yani  herkes   “KARABÜK’TE YURT SORUNU YOK” diyen Rektör Hoca kadar , kusura bakılmasın ama Karabük gerçeğinden uzak değil , o kadar da paralı değil/maddi imkanı yok /yeterli değil.

*

               Karabük’te bu kadar öğrencinin ev ve yurt sorunu bu kadar yakıcıyken, yurt sorunu yok demek,  Karabüklülük değil… Konyalılık mı acaba ?

*

          Biz , o zaman ,         “yurt sorunu yok”  şeklindeki söylemi şaka zannedip gülecektiktik ki , espri değilmiş. Yani, söylem ciddi ciddi söylenmiş.

*

Ciddi ciddi, Karabüklülük değil bu, o zaman. Ciddi ciddi Konyalılık mı bu ?…

*

          Biz de o zaman demiştik ki, “KARABÜK’YE YURT SORUNU YOK DİYORSANIZ UZATMADAN  YAZALIM “ATMA RECEP DİN KARDEŞİYİZ” DERLER…

                                                        ***

  MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI YALÇIN SAMET SARITAŞ “bir rektörün öncelikli görevi mağduriyetlerin giderilmesine yönelik çözüm odaklı çalışmalar yapmak mıdır,yoksa birilerine çalışkan ve şirin gözükerek oturduğu koltuğu siyaset sahnesine sıçrama tahtası olarak kullanmak mıdır ?” DEMİŞTİ. AŞAĞIDA …

                                            ***

      Gerçi çok geçmeden ,  KBÜ Rektörü’nün Karabük’te yurt sorunu yoktur söylemine MHP Karabük Merkez İlçe Başkanı Yalçın Samet Sarıtaş bir yazılı basın açıklaması yaparak eleştiriler getirmişti.

*

  O basın açıklamasında Sarıtaş; şu aşağıdakileri sormuş, ve söylemişti.

****************************

 ” 2014-2015 Eğitim-Öğretim döneminin açılmasına artık sayılı günler kaldı.Ülkemizin değişik köşelerinden yaklaşık 10 bin öğrenci kardeşimiz de yüksek öğrenimlerini gerçekleştirmek üzere Karabük Üniversitesini tercih etti.

*

             İçerisinde bulunduğumuz eğitim-öğretim döneminde Karabük Üniversitesi’nde eğitim görecek öğrencilerimiz 1 Eylül 2014  Pazartesi gününden itibaren kayıtlarını yaptırmak üzere ilimize geldiler. Ancak ne yazık ki birçok öğrenci kardeşimiz ve onların aileleri evlatlarını yerleştirecek devlet yurtlarının yetersizliğinden,özel yurtların ve ev kiralarının fahiş fiyatlarından dolayı mağdur,boynu bükük ve çaresiz kaldılar “Ne yapacağız ? Nasıl yapacağız ?” sorularıyla kara kara düşünmeye başladılar.Ne hazindir ki biz bu filmi geçtiğimiz yıl da izlemiştik.

*

               Tüm bu yaşanan olumsuzlukların ardından Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.Sayın  Burhanettin Uysal’ın geçtiğimiz günlerde Karabük Basınına yapmış olduğu açıklamalarıda hayret ve ibretle izlediğimizi bu vesile ile ifade etmek isteriz.Çünkü Sayın Rektör yaptığı açıklamada;”Kamuoyunda Karabük’te bir yurt sorunu olduğu konuşuluyor,halbu ki özel yurtlarımız yeterli sayıda var.Bugün itibariyle ‘Yurt bulamadım, kalacak yerim yok,Karabük şehrini terk ediyorum’ diyen bir kişinin çıkmış olması mümkün değil. “ifadelerini kullanmışlardır.

*

             Şimdi buradan soruyoruz;Sayın Rektör Karabük Özel Yurtlar Genel Başkanı mıdır yoksa,Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Yönetim Kurulu Başkanı mı?

*

                Bu yıl ki kayıtlarla Karabük Üniversitesi öğrenci sayısı 42 bine ulaşmış,ancak devlet yurtlarının kapasiteleri üç binlerde kalmıştır.Toplam devlet yurdu kapasitenin öğrenci sayısının % 10’unu bile barındırmadığı bir ortamda aynı zamanda YURTKUR Yönetim Kurulu Başkanı olan Sayın Rektörün açıklamaları son derece trajikomik bulduğumuzu kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

*

 Acaba Sayın Rektör nerede yaşamaktadır?

*

                 Anadolu’nun muhtelif vilayetlerinden ilimize eğitim görmek için gelmiş;asgari ücretlinin,esnafın,işçinin,emeklinin,memurun,kısacası devlet yurtlarından başka bir yerde barınma imkanı olmayan çocuklarımızın ortada  bırakılması ya da özel yurtlara mahkum edilmesi hangi vicdana sığmaktadır?

*

             Sayın Rektör’ün tabiriyle “BARINMA SORUNU YOKTUR!” Evet,BARINMA SORUN OLMAKTAN ÇIKMIŞ,KRİZE DÖNÜŞMÜŞTÜR!

*

                 Keşke Sayın Rektör 25.000 kişilik stadyum ya da havaalanı projeleriyle meşgul olmak yerine öncelikli görevlerini yapsaydı ve bu çocuklarımız sokakta kalmasaydı.

*

              Ya da Sayın Rektör keşke kampus alanı içinde personele lojman olarak başlayan,ancak daha sonra şahsi mülke dönüştürülen ve bu gün bazıları tarafından öğrencilere kiraya verildiği iddia edilen 220 konut yerine öğrenci yurdu yapılmasını sağlasaydı.

*

                 Tüm bu yaşananların ardından insanın aklına şu sorular geliyor; bir rektörün öncelikli görevi mağduriyetlerin giderilmesine yönelik çözüm odaklı çalışmalar yapmak mıdır,yoksa birilerine çalışkan ve şirin gözükerek oturduğu koltuğu siyaset sahnesine sıçrama tahtası olarak kullanmak mıdır?

*

Kamuoyunun takdirlerine saygıyla sunarız.

KARABÜK MHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI    Yalçın Samet SARITAŞ”

**********************

Kamuoyunun dikkatine sunmuştu Başkan Sarıtaş… Cevaplar geldi mi bilmiyoruz , gelseydi onu da kamuoyuna sunardı genç Başkan, demek ki gelen giden bir şey yok…

*

Olsun , ne diyelim; yeter ki Konyalılar sağolsun…

                                                 ***

                         KARABÜK KOM’DAN TEMİZ İŞ. 

                                                  ***

 Karabük Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Birimi  düzenlediği operasyonla 970 gram esrarı ele geçirdi.

*

        Bir ihbar üzerine   harekete geçen KOM Ekibi ,  Şirinevler Mahallesi’nde 50 yaşında bir  bayanın (A.Ş). evinde  yaptığı aramada satışa hazır 670 gram esrar ele geçirildi.

*

    Gözaltına alınan A.Ş.  emniyetteki ifadesinin ardından ‘uyuşturucu ticareti yapmak’ suçundan adliyeye sevk edildi.  Nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

*

KOM ŞUBE MÜDÜRÜ RAİF ARABACI’YA HASSATEN TEBRİKLER…

Not: Vatandaşların ihbarları oldukça önem taşıyor. Temiz , güvenli  bir Karabük için 155 hattını aramayı ihmal etmeyiniz. Kimlik bilgilerinizin saklı kaldığını hatırlatırız…

 ***

     Karabük Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Erol Işık’tan /duyarlı  anlamlı davranış örneği.

                                              ***

        Karabük Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı  Erol Işık ; Afyonkarahisar Berberler Odası’nın tur programına katılan ve 14 Eylül 2014’te yol da geçirdikleri trafik kazası sonucu hayatlarını kaybeden meslekdaşlarının ruhuna 21 Eylül Pazar Günü Karabük Merkez Ulu Cami’de  Akşam namazına müteakip  mevlid- i şerif okutacaklarını söyleyerek, Karabüklüleri mevlid programına davet etmişti.

*

        Öncelikle boş vermişliğin hakim olduğu, iş yapmanın değil iş yapmamanın, bananeciliğin  rekor kırdığı Karabük’te , hiç bir mecburiyeti olmamasına karşın, kendiliğinden , insani  duygularla, böyle bir  Mevlid Programı düzenleyen Başkan Erol Işık’ı biz tebrik ediyoruz.

*

O Mevlid programı düzenlendi. Başkan ışık, hayatını kaybeden meslekdaşlarının ruhlarına   hayır duları gönderdi.

*

Başkan Erol Işık; Mevlid programına katılan ÖNCELİKLE MESLEKDAŞLARINA EN DERİN SEVGİ VE SAYGILARINI İLETTİ.

*

Mevlid programına katılan, Karabüklülere de hassaten teşekkür etti.

*

         Duyarlı  ve anlamlı bir davranıştı. Farktı, farklılıktı. Berberler Odası’nın insani organizasyonuydu.  Bu hasletlerle yapıldı. Bu duygularla yapıldı. Bu duyguları/hasletleri yüreğinde taşıyan berber ve kuaförler  iştirak etti ve BAŞKAN DA ONLARA EN DERİN SEVGİ VE SAYGILARINI İLETTİ

*

Bize de söyleyecek fazla bir söz kalmadı. Ne diyelim, Allah kabul etsin…

Not: 23  Eylül 2014 Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle