logo

“Patikle Başla Kitapla Yaşa” Projesi

Safranbolu’da ”Patikle Başla Kitapla Yaşa” sloganıyla  0-6 yaş okul öncesi çağı çocukları ve velilerine yönelik Safranbolu’da Ali Baba Anaokulunda yürütülmekte olan ve bir eTwinning projesi olan “PATİK” projesi sorumlusu Okul Öncesi Öğretmeni İrem Keskin Sezgin Safranbolu Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş’ü ziyaret ederek proje ile ilgili bilgi verdi.

       Ali Baba Anaokulu Okul Öncesi Öğretmeni İrem Keskin Sezgin proje ile ilgili olarak, “Akademik koordinatörlüğünü Prof. Dr. Belma TUĞRUL, Dr. Nihan FEYMAN GÖK ve Dr. Işıl TAŞ hocaların yaptığı ve 53 ilden 235 Okul Öncesi öğretmeninin dâhil olduğu “PATİK” eTwinning projesini Safranbolu’da Ali Baba Anaokulu olarak uyguluyoruz. Patik denince aklımıza bebek gelir. Büyüklerimiz yeni doğan çocuk için hediye verecekleri zaman genellikle patik verirlerdi. Patikte duygu vardır, sevgi vardır, paylaşmak vardır. PATİK tersten okunduğunda KİTAP olur. İşte patikte sayılan her şey bir kitapta bulunabilir. Birisi kelime kelime, birisi ilmek ilmek işlenir. Biz de bu proje kapsamında yeni doğan çocuklarımıza bir Patik bir Kitap hediye ederek çocuğun doğumundan itibaren kitapla tanışmasının önemine vurgu yapmaya çalışacağız. “PATİK” projesinin amaçları arasında çocukta okuyucu kimliğini geliştirmek, dil gelişimini desteklemek, ailelerin etkili kitap okuma becerilerini desteklemek, ev merkezli okumayı teşvik etmek bulunmaktadır.” dedi.

       İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş de, 0-72 ay okul öncesi dönemin çocuğun fiziksel, zihinsel, dil, sosyal ve duygusal yönden geliştiği kritik bir dönem olması nedeniyle bu dönemde çocuğa verilecek desteğin çok önemli olduğunu belirterek çocuğun gelişimsel ihtiyaçlarının gözetilerek soru sorma, sorgulama, problem çözme, eleştirel düşünme ve tasarım odaklı yaratıcı düşünme becerilerinin geliştirilmesini amaçlayan ve “Patikle Başla Kitapla Yaşa” sloganı ile kitap okuma kültürünü doğumla başlatan “Patik” projenin ilçemizde yürütülmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti. Projede katkısı bulunan öğretmenleri tebrik ederek çalışmalarında başarılar diledi.

Safranbolu’da ”Patikle Başla Kitapla Yaşa” sloganıyla 0-6 yaş okul öncesi çağı çocukları ve velilerine yönelik Safranbolu’da Ali Baba Anaokulunda yürütülmekte olan ve bir eTwinning projesi olan “PATİK” projesi sorumlusu Okul Öncesi Öğretmeni İrem Keskin Sezgin Safranbolu Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş’ü ziyaret ederek proje ile ilgili bilgi verdi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ