Hoşgeldiniz  

PATRONLAR NE DERSE O MU OLUR BİR MEMLEKETTE ?..

Okan Küçük | 27 Eylül 2014 | Arşiv


facebooktwitter
Okan Küçük
okanbatitv@hotmail.com

Bunu Paylaş

      DEREVLER’DE MAHALLELİ HAKKINI ARIYOR. VE  MİMARLAR ODASI’NA SORUYORLAR. YAN TARAFIMIZDAKİ  YAPININ PROJESİNİ SİZ ÇİZDİNİZ , BURANIN PROJESİNİ ÇİZMEDİNİZ , BURANIN PROJESİNİ ÇİZSEYDİNİZ DAHA FAZLA İZİN Mİ VERECEKTİNİZ ? VE HAYKIRIYORLAR. ÇAVUŞOĞLU’NDAN SORULMUYOR KARABÜK. O DA HADDİNİ BİLECEK…

    Konu malum, birkaç gündür biz de köşemizden yazıyoruz.

          Karabük Mimarlar Odası Başkanı İlyas Çavuşoğlu ve  Karabük Mimarlar Odası Başk. Yrd. Mehtap Başaran’ın  istek ve talebiyle  Ankara Mimarlar Odası’nın  Kastamonu Bölge İdare Mahkemesinde açtığı dava sonucu , iptal edilen Dereevlerdeki  revizyon projesi sonrası  mahalleliler haklarını arıyorlar.

*

      BİZ ÖNCEKİ YAZILARIMIZ DA , MİMARLAR ODASI  SEN GARİBANLARIN EV SAHİBİ OLMASINI İSTEMİYOR MUSUN ? MİMARLAR ODASI SENİN ASIL DERDİN NE ? DİYE SORMUŞTUK.

  *

   BU konunun  Karabük’ün genelini ve bundan sonra diğer mahallelere yapılması planlanan imar değişikliklerini de yakından  ilgilendirebileceğini söylemiştik.

*

     Yani  mevzunun a şahsı ya da b müteaahhitinin mevzusu olmadığını ve  Karabük’te tüm mahalleleri ve hatta mahallelileri de yakından ilgilendirdiğini ifade etmiştik.

*

            Ve eklemiştik , ” Mimarlar Odası’nın,  Dereevlere yapılacak olan projeyi durdurmaya çalışması ve nihayetinde durdurmasının amacı ve anlamı nedir ? O bölge malum yıkık dökük bir vaziyette değil mi ? Oranın  bir bölümü şimdiden terkedilmiş vaziyette ve tinercilerin/şarapçıların mekanı olmuş durumda değil mi ?   Oradaki vatandaşlar zar -zor geçinen düşük gelirli kişilerden oluşmuyor mu ? Öyle veya böyle bir ev sahibi olmuşlar ve hem onlara hem de Karabük’e bu manada kentsel dönüşüm bağlamında bir PİYANGO vurmuşken, Mimarlar Odasının pişmiş aşa su katmasının ardındaki  gerçek sebep ne olabilir ?   Malum aynı yerde az yukarı da 17 katlı binalar var yeni yapılan 3+1 , 4+1 dairelerin olduğu ve o binaların bir kısmında bazı sorunlar olduğu ruhsat verme noktasında sıkıntıları olduğu  noktasında bazı haberler daha önce gündeme gelmişti .  Ne o zaman ne , öncesinde ne de sonrasında aynı bölgedeki 17 katlı ve sorunları olduğu iddia edilen  yapıyla ilgili kılını bile kıpırdatmayan  Mimarlar Odası , orada bir mana da süt dökmüş kedi olan Mimarlar Odası, Dereevler de  garibanların yararlanacağı  7 katlı olan projede neden/niçin  aslan kesildi acaba ?” diye…

*

yani ,  ORADA NE VAR DI DA,  BURA DA NE YOK ACABA ? diye sormuştuk.

*      Yani düşünüyoruz  hava akımı kesiliyor diyorlar ya , düşünüyoruz ,  oranın az yukarısında olan 17 katlı gökdelen niteliğindeki  yapılar hava akımını etkilemiyor/kesmiyor  da ,  Dereevler de 7 katlı garibanların yararlanacağı yapı mı hava akımını etkiliyor  Buna inanmak mümkün mü şimdi yani ? diyoruz, düşünüece/düşündükçe.

*        Bir şekilde BİRİLERİNİN KENDİ  hava akımın da  mı bir sıkıntı var yoksa ?  17 katlıya sus, Esentepe’ye ses çıkarma, garibana gelince çık bağır , mahkemeye ver , neden ? hava akımı kesiliyormuş? Bu havanın akımı n’olaki a , Karabüklüler…

*

       Atatürk , Namık Kemal, Yeni Mahalle, Soğuksu, Kayabaşı gibi bir çok mahalle dört gözle kentsel dönüşümü bekliyorken, yarın öbür gün oralarda da  hava akımı engelliyor denilmesin. Yani bu AKIM MESELESİNİ MUTLAKA ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR.. Ya da yapılacak her projede, her işte , önce birilerine  sorulması ya da işin bir şekilde içinde olmak gibi bir tamamen duygusal isteklerinin karşılanması gerekiyor anlaşılan yoksa hava akımı kesilebilir yani…

*

GARİBAN olmasına da gerek yok insanların HAKLI OLANLARIN HAKLARIYLA VE  UMUTLARIYLA OYNAMAK KİMSENİN HADDİ OLMAMALIDIR, ZATEN.

                                                   ***

            BAKIN DEREEVLER’DE MAHALLELİNİ SÖYLEDİKLERİNDEN BAZILARI AŞAĞIDA  YORUMSUZ OLARAK VERİLMİŞTİR.

                                                   ***

     – Bu terbiyesizliği yapan insanlar buranın insanları . Karabük’ün aç insanları. Yıllardır doymayan doyurulamayan insanlar.

*

– Herkes geldiği gibi gidecek, onlara da kalmayacak burası ve biz asla davamızdan vazgeçmeyeceğiz.

*

-Bizim burası, emeğimizle, hakkımızla aldık. Onlara yedirmeyeceğiz burayı.

*

– 200Evler’in projesini adı geçen arkadaşlar  çizdiler, kendileri bir tek yaşam alanı bırakmadılar.

*

– Dibimiz Kulepark oraya verilen izin gayet makul’de yanımız Aden, oraya verilen makulde  bizi niye ezsinler ?

*

– Bizim burada yasak koyan , bizden korkup Ankara’dan mahkeme açan arkadaşlar  Aden’in projesini kendileri çizdiler.

*

– Soruyorum onlara buranın projesini onlar çizseydi daha fazla mı izin vereceklerdi  ?

*

 -O kadar küçük değil bu dünya.  Çavuşuoğlu’ndan sorulmuyor bu Karabük. O da artık haddini bilecek.

                                                            ***

   HEP Mİ GÜÇLÜLERİN DEDİĞİ OLACAK. HEP Mİ İŞÇİLER,  HAKLI AMA GÜÇSÜZ OLANLAR EZİLECEK ? HEP Mİ ZENGİNİN/GÜÇLÜNÜN BU DÜNYA ?  PARA HIRSLARI/KAR HIRSLARI İÇİN  GÖZLERİ BAŞKA HİÇBİR ŞEYİ GÖRMEYECEK Mİ SERMAYENİN ?  E, İYİ DE ZENGİN KARDEŞ, PARALI KARDEŞ, GÜCÜNÜN HER ŞEYE YETTİĞİNİ ZANNEDEN KARDEŞ,  GELDİĞİN GİBİ YALNIZ VE ÇIPLAK  GİDECEKSİN,  YANINDA BURADAN MALINI /MÜLKÜNÜ DEĞİL  YANINDA SADECE AMELİNİ GÖTÜRECEKSİN. YANİ SEN GÖTÜRECEKSİN KENDİNİ  CENNETE YA DA CEHENNEME . YANİ  HESABINI ER GEÇ VERECEKSİN HER ŞEYİN.BU YUKARIDAKİ SÖZLER GENELDİR…   VEEEE RAMSEY /GÜRMEN TEKSTİL,  BAZI İŞÇİLERİ KENDİSİNİN İSTEMEDİĞİ SENDİKAYA ÜYE OLDUĞU İÇİN KOVMUŞ./ATMIŞ…  PATRONLAR NE DERSE O MU OLUR BİR MEMLEKETTE, YOKSA İŞÇİ HAKLARI MI VARDIR ? DEMİŞTİK. BAKALIM…

                             ***

Tam da eğitim dönemi öncesi, 9 işçi işten kovuldu, sokağa atıldı.

*
Öz İplik-İş Sendikası Teşkilatlanma Sekreteri Kemal Sönmez Ramsey Fabrikası önünde basın açıklaması yaptı. ” Bugün burada Ramsey işçilerinin uğradığı hasızlığı haykırmak için, Ramsey işçisinin yıllardır maruz kaldığı insanlık dışı uygulamalara işaret etmek için, Ramsey işçisinin yıllardır asgari ücrete talim ettiğini kamuoyuna duyurmak için toplandık.” dediler.

*

İşçiler, insan onuruna yakışır bir ücret ve şartlara sahip olmak istiyorlar, dediler.

*

   İşten çıkratılma nedeni sendikasızlaştırma çabası ,dediler.

*

   Bu arkadaşlarımızın suçu  “ yasaların kendilerine tanıdığı hakları” kullanmakmış. Dün bu çalışan arkadaşlarımıza kalite ödülü verilirken, performans ödülü verilirken, bugün sendikaya üye oldular diye işten atıldılar. Şimdi ise İşsizler!Okullar açıldı ve bu işçi kardeşlerimizin çocukları okula boynu bükük gidiyorlar, dediler.

*

      Ramsey işvereni; Davranış kurallarını, uluslararası işçi haklarını, anayasanın 51. maddesi ve 6356 sayılı yasanın 25. maddesi olan sendikaya üye olma özgürlüğünü ihlal ediyor. Öz İplik-İş Sendikası olarak, Hak-İş ve bağlı sendikalar olarak işten atılan işçilerimize sahip çıkacağız. Türkiye genelinde 400 bini aşan Hak-İş üyesi işçi arkadaşımız, 81 vilayette Ramsey’in sendika düşmanı olduğunu haykıracak, dediler.

*

    Öz İplik-İş Sendikası, 13 ildeki tüm üyeleriyle AVM’lerdeki Ramsey mağazaları önünde eylem yapacaktır.Uğradığımız haksızlığı tüm Türkiye’ye ve üretim yaptığımız markalara duyuracağız.” dediler.
*
Biz de bunları dün de yazdık, bugün de yazıyoruz.

*

    Bakın bir şeyi de söyleyelim bu vesileyle.   Biz Karabük’te   tavır olarak  her zaman işçi arkadaşların yanında olduk. Fabrika , firma, tesis , ismi ne olursa olsun, işçileri destekledik hep.  HEP AMA …  İSTEYEN KUSURA BAKSIN  BU KONU DA NET SÖYLEYELİM BİZ,  ŞU FİRMA OLUNCA SUSUP , BU FİRMA OLUNCA MANŞET ATMADIK, YANİ.   HİÇ BİR ZAMAN. FİRMALARI/KURUMLARI AYIRIP, KAYIRMADIK  HEP İŞÇİDEN YANA OLDUK… PARAYLA DEĞİL AMA ,  GURURLA SÖYLÜYORUZ…

*

      Tavrımız bu mana da hep haklıdan yana oldu. Çünkü gördük ki , hep işçiler eziliyor, horlanıyor ve hep işçiler haklılar . (E, kendimiz de işçiyiz, tabi…)

*

        Yani sermaye sahipleri bir noktadan sonra kendilerini bir şey zannediyorlar. Bi yerde küçük dağları ben yarattım,  diyorlar.

*

Bana kim karışabilir, karşıma kim çıkabilir diyorlar.

*

Ezerim , geçerim diyorlar…

*

SATIN ALIRIM TEPE TEPE KULLANIRIM, diyorlar.

*

Tehdit ediyorlar, şantaj yapıyorlar, vesaire vesaire…

*

      Yani , biz yukarıda da söylediğimiz gibi hep işçiden /haklıdan yana olduk. Ve bunun öncelikle MADDİ  ve  dolaylı olarak manevi çok zararını çektik/üstlendik.

*

İstesek  ciddi maddi ilişkiler kurup geliştirebilirdik mesela bazılarıyla. YAPMADIK.

*

İstesek, kankaları, dostları, duayenleri olabilirdik birilerinin. OLMADIK.

*

       İstesek,  çok daha başka yerlerde olabilirdik, CİCİ COÇUK olabilirdik, aranan adam olabilirdik, olmadık…

*

       Bakın YAPABİLİRDİK VE HALA YAPABİLİRİZ AMA YAPMADIK/YAPMIYORUZ…

*

OLABİLİRDİK VE  HALA OLABİLİRİZ AMA OLMADIK/OLMUYORUZ…

*

     Bilinçli bir tercih kullandık BİZ.  Güçlünün /sermayenin/çıkarların yanında değil, masumun/mazlumun ve haklının yanında DURDUK/DURUYORUZ VE DURACAĞIZ İNŞALLAH…

*

     Bize salaksın oğlum sen, alsana parayı, dönsene köşeyi, yapsana, etsene, sana ne , kendileri bile ne yaptı ki olum , sana mı kaldı ,hakkaten senin kafa basmıyo  vs. vs. diyen tanıdıklar da oldu.

*

   Şöyle söyleyelim , biz yaşama inandığımız gibi , ölüme de inanıyoruz ve sonrasındaki gerçek hayata da…

*

          Not: Hani demişler ya,  anlayana sivrisinek saz ,anlamayana  afedersiniz  sazı soksan da az,  diye.(Tam olarak böyle değil o söz ama , olsun.)  Öyle yani, anlaşılmıştır değil mi ?

Not: Bu yazı  18 Eylül 2014 Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle