Hoşgeldiniz  

Rafet Vergili Fransa da Avrupa Yerel Yönetimler Meclisi Genel Kurulunda Konuştu.

Okan Küçük | 30 Mart 2017 | Genel A- A+

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Fransa Strasbourg´da yapılan Avrupa Yerel Yönetimler Meclisi Genel Kurulunda Türkiye raporunun oylanmasından önce bir konuşma gerçekleştirdi.

 Başkan Vergili konuşmasında; “Ben Türkiye’den Muhalefet Belediye Başkanıyım. Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkanıyım. Türkiye’deki tutuklu yargılamalara bizde karşıyız ama Avrupa Yerel Yönetimler özerlik şartları madde 3’de Belediye Başkanları kanunları çerçevesinde çalışır diye bir madde özerlik şartlarında mevcut. Türkiye’de, bizim sistemimizde Başkan ve Başkan Yardımcıları mevcuttur ve şu anda benim de Belediye Başkan Yardımcım bir hanımdır. Şimdi burada tutuklanan arkadaşlarımız, öz yönetim diye bir yönetim şekli ilan ettiler. Bu yönetim şeklinin son belgesinde savunma haklarımızı, kendi savunma haklarımızı sonuna kadar kullanacağız diyor. Benim önerim komisyona şudur; Bu maddelere karşı Türkiye Cumhuriyeti’ne daha olumlu bir öneri de bulunmaları gerekiyordu ve tekrardan komisyon raporunun 9. maddesinin D bendinde Eş Başkanlık sisteminden bahsediyor. Biz sistemimizi kurmuşuz. Bizim sistemimizde Başkan ve Başkan Yardımcılığı mevcuttur. Eş Başkanlık sistemi buradaki tüm delege arkadaşlarımızın ülkelerinde mevcut mudur? Ben bunu öğrenmek istiyorum. Bu bir dayatmadır. Eğer komisyon raporunda daha objektif olunacaksa, mevcut sistemin daha iyi çalışması önerilebilir. Ben Eş Başkanlık sistemine, bir Muhalefet Belediye Başkanı olarak karşıyım. Bizim uygulamalarımız içerisinde olmayan bir sistem. Şimdi bunları böyle bir değerlendirdiğimiz zaman, ben kendi bütçemi yapabiliyorum. Sürekli özerk yönetim şekli tamamen Türkiye’de mevcuttur. Yedi yıldan bu tarafa 103 Milyon Dolar fazla bütçe sağlayıp her türlü yatırımları yapmışım. Ama doğudaki arkadaşlarımıza baktığımız zaman, elindeki kaynakları örgütlere aktararak ikili işlem yapmaktalar. Devletle karşı karşıya kalmaktalar. Bu konunun komisyonda objektif olarak değerlendirilmesini, 9. maddenin D fıkrasının iptal edilmesini komisyona öneriyorum. Teşekkür ediyorum. Sağolun” dedi

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle