Hoşgeldiniz  

Resmen Çürütülüyor Azizim…

Okan Küçük | 14 Haziran 2014 | Yazar A- A+

Bunu Paylaş

                                                                    ***

      RESMEN VE ALENİ BİR ŞEKİLDE VE DAHİ GÖZ GÖRE GÖRE ÇÜRÜYOR AZİZİM,  O TIP FAKÜLTESİ TABELASINDAN GURUR DUYDUĞUMUZ BİNA.

                                                                     ***

         Üzülüyoruz, içimiz cızz ediyor Yeşil Mahalledeki Sayın Rektör’ün devralıp kapısına bekçi bile koymadığı o binanın her geçen gün virane haline dönmesine/döndürülmesine ve dahi eski parayla 2 trilyona yakın hasar oluşmuş diyorlar az para mı bu 2 milyoncuk mu, devletin/milletin parası değil mi, vebal değil mi/ günah değil mi  dedik/ diyoruz ve diyeceğiz ama,  ne fayda a canım Karabüklüler, ne fayda…

                                                                    ***

         VİRANE  dedikte aklımıza geldi. Oraları da kaç kez yazıp çizip söylemiştik. Hatta hoop diye duvardan atlayıp içine girip sağa sola atılmış boş içki şişelerini  hatta tiner vb. gibi maddelerin görüntüsünü ve fotoğrafını falan çekmiş yayımlamıştık.

*

           Bildiniz değil mi ? Mesela benim yüzmeyi öğrendiğim Yenişehir’in göz bebeklerinden  caanım HAVUZLU BAHÇE… (Ha arada sıra da Afedersiniz b.klu diye tabir edilen terminalin karşı tarafının az daha ilerisindeki derede de çok yüzmüşlüğümüz olmuştur ama Havuzlu Bahçe’de öğrendik yüzmeyi. ) Hala bomboş bir virane değil mi ?

*

              Eski Yazlık Sinema ki onu bizden önceki dönemler çook anlatırlardı bize. Uzun zamandır bir  işletmeye verilmişti.  O da fahiş zam istenilince boşaltmıştı. Yenişehir’de daha var biliyorsunuz böyle virane olmuş ya da olmayı bekleyen yerler… Haberlerini yapmıştık…  MEMURLAR / MÜHENDİSLER KULÜBÜ falan…

*

         Not: KAR EVLER vardı Kardemir’in yapmak istediği.  Yenişehir de Eski Kışlık Sinemanın  üst tarafındaki alana(alt tarafın o harika yapısı bozulmadan oralara girilmeden)  Pazar Pazarının o taraftan başlayarak , yapılacak ve öncelik Kardemir İşçilerine uygun fiyattan satışı yapılacak hem de Karabük’e arz edilecekti.  Biz  o zaman BATI TV’de yaptığımız yorumlar da buna taraftar olmuştuk. Karabük’te ev fiyatları düşsün isteniyorsa iş  yapanın / ev yapanın eli tutulmamalı demiştik. Orası Mahkemelik olmuştu. Sonra kaldı öylece. Orası kaldı, öbür taraflar da virane oldu, oralar da kaldı…

      Karabük’ün yatırım vs. noktasında da son durumunun bir özeti.  Her bir şey kalıyor.  Ya başlayamıyor, ya bitirilemiyor ama ÖYLECE KALIYOR,  KİMİ DE ÇÜRÜYOR/ÇÜRÜTÜLÜYOR , yani.

                                                          ***

KARDEMİR ANADOLU İMAM HATİP  LİSESİ  KAMPÜS PROTOKOLÜ İMZALANDI.

                                                        ***

                                 Yakın zaman önce Karabük Demir Çelik Lisesi’nin İmam Hatip Lisesi’ ardından 75.Yıl Anadolu Öğretmen Lisesi’nin İmam Hatip Lisesine dönüştürüleceğine dair haberler çıkmıştı. Bunlar Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yalanlanmıştı.

*

        Ardından  KARABÜK ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OKUL AİLE BİRLİĞİ , SAFRANBOLU ANADOLU İMAM HATİP LİSESİ OKUL AİLE BİRLİĞİ, KARABÜK MEVLANA İMAM HATİP ORTAOKULU OKUL AİLE BİRLİĞİ, SAFRANBOLU İMAM HATİP ORTAOKULU OKUL AİLE BİRLİĞİ, KARABÜK İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLAR DERNEĞİ, SAFRANBOLU İMAM HATİP LİSESİ MEZUNLAR DERNEĞİ, ENSAR VAKFI KARABÜK ŞUBESİ ve İLİM YAYMA CEMİYETİ KARABÜK ŞUBESİ ortak basın açıklaması yapmışlardı.

*

        Basın açıklamalarının son kısmında aynen “Sözün özü biz İmam Hatip Liselerine ve ortaokullarına öğrencilerini gönderen aileler olarak biz okul istiyoruz. Kimsenin okullarında gözümüz yok. Ama hemen çözüm istiyoruz. Geçen yıl 300 e yakın veli İmam Hatip okullarından geri döndürüldü. Biz ne başka binalara öğrencilerin dağıtılarak eğitim görmesine rıza göstereceğiz ne de öğrencilerimizin horlanmasına rıza göstereceğiz. Bu güne kadar problemi görüp çözme tarafında yer almayan Milli eğitimi ve siyasetin söylemlerini de ciddiye almıyoruz. Şikâyetimizi siz kamuoyuyla paylaşıyoruz. Siyasete ve Milli Eğitime düşen günü kurtarmak yerine köklü, doğru ve hızlı çözüm üretmektir.” Tırnak içindekileri söylemişlerdi.

*

       İşte bu nokta da siyasilerimiz de harekete geçerek önemli bir işi kotardılar.   Kardemir’e ait , Yücel Huzurevi’nin arkasında kalan 10 dönümlük alan  Karabük Valiliği – İl Milli Eğitim Müdürlüğü –  Kardemir A.Ş. arasında  Kardemir Anadolu İmam Hatip Lisesi Kampüsü Protokolü Cumartesi günü imzalanarak ( biz bu yazıyı yazıp gazetemize  gönderdiğimizde henüz o imzalar atılmadı ama 13:00 te atılacak.)    meseleye temelli bir çözüm getirmiş oldular. Sayın Mehmet Ali Şahin’in katkıları önemli. Sayın Osman Kahveci de bu konuda çok koşturduğunu , bu meseleyi yakinen takip ettiğini de belirtelim. Kardemir yönetimi arsayı verdi.

*

          Karabük’ümüze hayırlı olsun. Emeği geçenler , vesile olanlar, o okulun öğrencileri vs. tarafından her daim hayır dua ile anılacaklardır.

                                                     ***

 UÇAN DAİRE MERKEZİ KARABÜK’TE UÇUŞLAR  SÜRÜYOR.

                                                     ***

             Karabük’te okuyan üniversite öğrencilerinin bir kısmı geçen hafta  bir eylem yaparak “ okumaya mı geldik birilerini zengin etmeye mi ?” şeklinde dövizler taşımışlardı. Başka bir EYLEMLERİNDE  “ Bizler yolunacak kaz değiliz, öğrenciyiz.” Dövizi taşıyorlardı.

*

         Bu konu da çook yazdık biz eskiden de…   İşin başında Karabük Üniversitesi’nin büyümesinde her daim gurur duyduğumuzu belirtelim . “Ama bir taraftan da;  sürekli bölüm açıp öğrenci alma  kolaycılık değil mi , bu öğrenciler hangi binalarda, hangi şartlar da eğitim görecekler ,nereler de hangi ücretle barınacaklar, Karabük’te yurt sayısı kaç, öğrenci sayısı kaç ,  bunlar da planlanmadan açtım bölümü aldım  öğrenciyi şimdi Karabük düşünsün mantığıyla  rastgele bölüm açarak öğrenci almanın Karabük’e de , öğrenciye de sorunlar açacağını ifade etmişizdir.” Demiştik hakkaten etmişizdir, ediyoruz.

                                                           ***

                      ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLARI DA VURUYOR BU UÇAN DAİRELER…

                                                                 ***

           Karabük’te asgari ücretle çalışan (hatta asgari ücret bile alamayan) tonla insan var. Bir çok yerli Karabük’lü göç ediyor maalesef. Geçen hafta evli ve   2 çocuk babası bir yakınım mesela gitti Karabük’ten, temelli. 35 yaşında bir genç. Geçinemiyor. Asgari ücretle çalışıyor, evi kira , büyük çocuğu öğrenci, küçüğü de seneye başlayacak okula.  Asgari ücret olan 846 TL alıyor , haliyle yetmiyor. Başlangıç olarak 1.400TL verdiler mesaisi falan 2BinTL’ye yakın. Saniye düşünmedi atladı gitti, işbaşı yaptı.  Eşi de,  ismi lazım değil bir yer de son bir yıla yakın bir zamandır çalışıyor.  O ,  500 TL alıyor ve sigortası yok.  (Olur mu ya demeyin ,Karabük’te çarşıdaki mağazaların küçük değil ,  büyük kısmında örneğin  tezgahtarlık yapanlara bakın. Bir çoğunun sigortası yok. Bir çoğu standart 500 TL alıyor. Doktor  muayenehanelerinde, dişçi muayenehanelerinde , avukatlık bürolarında çalışanların azı değil , çoğu böyle… Siyasi partiler de çalışanlara bakın sigortasız büyük + büyük çoğunluğu…)

*

   İnanmıyorsanız adam gibi denetleyin, görürsünüz… Neyse… Biz asıl meseleye dönelim.

*

      Şimdi o gitti aynı fırsatı bulup aynen hiç düşünmeden gidecek olan KAÇ BİN KİŞİ VARDIR ACABA KARABÜK’TE ?  KAÇ BİN KİŞİ ACABA ?  Biz kalan asgari ücretliye bakalım. Ebeveynin evinde kalıyorsa mesele yok, yaşar gider diyelim.  Ama şimdi evlenecekse bir asgari ücretli, ev kirası 500TL, YAKIT 140 TL, ELEKTİRİK , SU, TELEFON 150-200 TL,  E , bitti asgari ücret.  N’olacak şimdi ?

*

        Eskilerin tabiriyle HANIM TUZZ DEYİNCE N’OLACAK ? CIZZLAYIP DURUVERECEK Mİ GARİ.   DAHA DÜĞÜN MASRAFINI , SALONUNU ,ALTININI, MOBİLYASINI SAYMADIK…

*

     Diyeceğim o ki; yazıktır, günahtır. Bu ev satılık ve kiralık fiyatları böyle gitmemeli. Bu iş çözüme kavuşturulmalı çözümü var, yok değil.

                                                                  ***

     HADDEHANELER ŞEHİR DIŞINA TAŞINSIN. BOŞALACAK YERLERE KONUT YAPILSIN

                                                            ***

           Karabük’te Atatürk Mahallesi girişinden İstasyona kadar  geniş alanda  çeşitli haddehaneler var biliyorsunuz.   Bunların çoğu zaten hiç çalışmıyor, ya da çok düşük bir kapasiteyle çalışıyor. Çoğunun ruhsatının olmadığını  eski TSO Başkanı Pehlivan Baylan söylemişti, arşivlerde mevcut.

*

            Biz, geçmişte de söyledik, yazdık, çizdik .2014’te Karabük’te şehir merkezi içindeki haddehaneler  Karabük’e yakışmıyor. Bir kere süratle bu haddehanelerin şehir dışına çıkartılması lazım. Hem bu hadde sahipleri de şehir içinde sıkışmış kalmış vaziyetteler kendileri de gitmek istiyorlar hatta 3  HADDEHANE OSB’DEN YER ALDI. Devlete burada düşen iş taşınma noktasında kendilerine verilebilecek makul destek ya da , bu Atatürk Mahallesi’nden İstasyona kadar olan alanda bunlar boşaltıldıktan sonra kalacak devasa alana TOKİ  yada yerli müteahhitlerimiz vasıtasıyla yapılacak olan konutlardan arsası karşılığı falan daire vermekte olabilir.

*

             Bakın orada devasa bir alandan söz ediyoruz. Oraya kat sayısına göre  5 BİN ev rahatlıkla yapılabilir. Hem çevre düzenlemesi ,parkları vesairesi de yapılır. Şehrin merkezi de şık bir çehreye bürünmüş olur.

*

               Karabük’te merkez nüfus  ZATEN düşük biliyorsunuz. Yani çarşı merkezinde oturan nüfus yok. Bunun için Karabük uzunca süredir yakındığımız gibi akşamları belli bir saatten sonra ölü şehir konumunda kalıyor. Şimdi bu dediğimizle birlikte Karabük merkezine 5 bin daire kazandırılsa 15-20bin nüfus şehir merkezinde oturunca akşamları yarısı değil , dörtte  biri şöyle bir hava alayım deyip  kapılarının önlerine inse  5 BİN KİŞİ OLUR ÇARŞIDA. Hareket olur, şehir canlanır, bu ticari hayata da esnafa da yansır tabi ki. Başka,  insanlar çarşıya akşamları da inince ona göre sosyal /kültürel etkinlikler de düzenlenir. Yani daha farklı bir Karabük oluşur. OLUŞMAZ MI ?

*

     Hem kira fiyatları da daire fiyatları da çok çok düşer. Öğrenci de rahat eder asgari ücretli de evlenir, SEN SAĞ BEN SELAMET YANİ.

*

        Bu konuyla ilgili alt yapı ve çalışma da yapıldı. Kalkınma Bakanlığı Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan’ın bu nokta da yaptırdığı çalışma var. Yani bunlar olmayacak işler değil. Makul ölçülerde devlet desteğiyle ile tertemiz yapılabilir.

*

           Karabük’te bunun yapılabilmesi için herkes çaba göstermeli. Elinden gelen gayreti göstermeli , gündemde tutmalı.  ASGARİ ÜCRETLİLERİN EVLENEBİLMELERİ İÇİN. ÖĞRENCİLERİN AFEDERSİNİZ KAZIKLANMAMASI İÇİN. MUTLU KARABÜK İÇİN…

                                                     ***

  ŞAHİN, BAŞBAKAN OLUNCA HADDEHANELERİ ŞEHİR DIŞINA ÇIKARTABİLİR. BÜYÜK HİZMET OLUR KARABÜK’E…

                                                     ***

             Ulusallarda da ki yaygın basın deniliyor aslında, Cumhurbaşkanlığı seçimleri hep gündemde. Buna bağlı olarak  10 aylık süreçte kimin Başbakan olacağı noktasında isimler yazılıp, çiziliyor görüyoruz.

*

        Biz bu konu da başından beri Karabük Milletvekili Sayın Mehmet Ali Şahin’in o süreçte Başbakanlık görevini üstleneceğini düşünüyoruz. Bülent Arınç ismi de çok zikrediliyor ama, hatırlayınız Sayın Arınç, Cumhurbaşkanının adını şu ana ifade etmem olmaz benzeri bir  açıklama yaptığı aynı gün, Sayın Şahin net olarak  bir konuşmasında  “Yok öyle yağma Tayyip Erdoğan bu millete hizmete devam edecek. Hem de Cumhurbaşkanı olarak devam edecek. 2015 seçimlerinde AK Parti’yi parlamentoya daha güçlü şekilde sokarak, anayasayı değiştirip, Türkiye’ye başkanlık sistemini getireceğiz. Böylece cumhurbaşkanı seçilen Başbakanımız Erdoğan, aynı zamanda partili bir kişi olarak, başkan olarak, milletimize 2023 yılına kadar hizmet edecektir.” Demişti.

*

         Bana göre önemli bir ayrıntı. Sayın Arınç’ın  isim zikredemem dediği aynı gün, Sayın Şahin, adını koymuştu. Bu bile dikkat çekici bir gelişme bir Karabük’lü olarak bence. Az kaldı bekleyip göreceğiz.

*

            Hem Karabük’ün Ağabeyi konumunda olan Sayın Şahin’in , Başbakan olmasını marjinaller hariç, kim istemez ki. Karabük’e mutlaka çok olumlu yansımaları olur bir Karabüklü’nün Başbakan olmasının… Karabük’ün reklamından ,tanıtımına kadar çok faydaları olur.

*

         Konumuz minvalinde ise,  bu haddehanelerin şehir dışına taşınması konusunda devlet desteği verdirip hızla  oraya yeni konutlarla birlikte Karabük’ün 50 yıllık geleceğine adını yazar,  bir imza atabilir/atar…. Hadi bakalım İnşallah…

Not:  9 Haziran 2014Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki KÖŞE YAZIMIZ

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle