logo

Safranbolu Çikolata Müzesi

Lokumları, tarihi evleri ve Safranı ile ismini dünyaya duyuran güzel ilçemiz, bunların yanısıra bir de meşhur Belçika el yapımı çikolataların bulunduğu Çikolata Müzesi ile duyurmaya başladı.

20.Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali etkinlikler kapsamında 2019 yılında açılışı yapılan Çikolata Müzesi kısa sürede çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekti. Safranbolu’ya gelen yerli ve Yabancı turistlerin gezmeden gitmediği Müze şehrimizin turizm kaynaklarından biri olmuş durumda.

Müze içerisinde Safranbolu’da bulunan Osmanlı Mimarisini yaşatan Konak, Çeşme, Han, Hamam ve Camiilere sahip eserlerinin yanı sıra Safran Çiçeği, Cam Teras ve Mencilis Mağarası da yer alıyor. Tamamı değişik kaplama teknikleri ile ve tamamen çikolata kullanılarak yapılan maketler için yaklaşık 4 ton civarında çikolata harcanmış.

Bu ebatta dünyada bir ilk olan Çikolata Müzesini ziyaret edenler, Safranbolu’nun çikolatadan yapılan tarihi eserlerini görmenin yanı sıra birbirinden güzel, çeşit çeşit ve nefis çikolataları da müzeden satın alabiliyorlar. Müzeyi gezen ziyaretçilerin hem gözleri hem de mideleri çikolataya doyuyor; zira konuklara sıcak çikolata ikramı da yapılıyor.

Dünyanın en iyi korunan 20 kenti arasında bulunan Safranbolu’nun tarihi evlerini ve eserlerini 1/10 ölçeğinde çikolatadan inşa eden Çikolata Müzesi mimari ve sahibi Mesut Kırımlı, uzun yıllar Belçika’da bulunmuş ve çikolata imalatı konusunda akademik eğitim almış. Mesut Kırımlı bu konuda Avrupa’nın ilk yabancı şampiyonu ünvanını taşımaktadır.

Ulusal bazda yayın yapan Capital dergisinin Karabük’ün kuruluşuna özel olarak 2020 yılı Nisan Ayında Karabük Kent Haber, Karabük Ajans 78 ve Ekonomi Karabük  işbirliğiyle çıkartılan Capital Karabük ekinde Müze ile ilgili bilgiler veren Mesut Kırımlı, Çikolata Müzesi benim hayalimdi dedi.

   Kırımlı ayrıca, Covid 19  kapsamında yapılan çalışmaları da değerlendirererk; “Müzemizde, satış mağazamız da ve imalathanemizde dezenfeksiyon çalışmaları yapıldı. Ayrıca belirli bölgelere el dezenfektanları yerleştirdik. Sosyal mesafe kurallarını yerlere yapıştırdık. Daha hijyenik ve daha temiz bir ortamda konuklarımıza hizmet sunmaya devam ediyoruz.” Dedi.

Mesut Kırımlı : “2019 yılında açılışı yapılan Çikolata Müzesi kısa sürede çok sayıda ziyaretçinin ilgisini çekti.”

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ