Hoşgeldiniz  

Safranbolu Demokrasi Ve Milli Birlik Gününde De Tek Vücut

Okan Küçük | 17 Temmuz 2017 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

15 Temmuz 2016’da gerçekleştirilen darbe girişiminin ardından 15 Temmuz,  Demokrasi ve Milli Birlik Günü ilan edilirken, tüm yurtta olduğu gibi UNESCO Miras Listesinin önemli kenti Safranbolu’da da vatandaşlar meydana akın etti. Gün nedeni ile düzenlenen etkinlikler Misak-ı Milli Demokrasi Meydanında 15 Temmuz Sergisi ile başladı. 15 Temmuz akşamı yaşananları konu alan resim sergisini Dedeoğlu Camiinde kılınan akşam namaznın ardından Meydana kadar olan yürüyüş takip etti.

Binlerce Safranbolu’nun katıldığı Demokrasi ve Milli Birlik Yürüyüşüne KARDOFF ve Safranbolu Müzekent Motor Kulübü de araçları ile destek verdi.Kılınan Yatsı Namazının ardından öğrenciler şiir okudu. Gecenin açılış konuşmasını yapan Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Fatih ÜRKMEZER, Demokrasi ve Milli Birlik gününde meydanları dolduran binlerce Safranboluluya teşekkür ederek başladığı konuşmasına şöyle devam etti; “ Bu gün burada isek sizlerin yani köyünden kasabasına, ilinden ilçesine kadar vatan topraklarına sahip çıkan birbirinden değerli vatandaşlarımızın sayesindedir.  Bu nedenle bizler bu akşam sizlere misafiriz. Çok değil bundan bir yıl önce ordumuzun içine sızmış, milletimize ait olan silahları ele geçirmiş terör örgütü mensupları sizlerin geleceğine,  demokrasisine, bugünü ve yarınına kurşun sıktılar. Ancak 250 Şehit ve 2500 Gazi başta olmak üzere tüm ülkemizin gururlu ve onurlu insanları bu hainlere dur dediniz. Ne mutlu bu uğurda canını verenlere, ne mutlu bu uğurda kanını dökenlere, ne mutlu bu uğurda Sayın Cumhurbaşkanımızın, Başkomutanımızın talimatları ile günlerce Demokrasi Nöbeti tutanlar. Buradan hepsine selam olsun” dedi.
15 Temmuzu yaşatanların çok şey hedeflediklerini kaydeden ÜRKMEZER, “Özellikle toplumumuzun geleceğini, huzurunu, ekonomik istikrarını engellemek istediler. Allah’a şükür bizler şu anda huzur içerisinde yaşayabiliyorsak,  düşünün 15 Temmuz öncesini terör örgütlerine büyük darbe vurulmuştu ve devam ediliyordu. İşte hain terör örgütünün amacı siyasi ve ekonomik istikrarın yıkılması idi. Ne mutlu ki sizlerin sayesinde bu millet tekrardan söyledi ki kimse ülkemizin geleceğini ipotek altına alamaz. Çok değil büyük ordumuz bu olayın hemen ardından Fırat kalkanı operasyonunu gerçekleştirdi. Yani terör örgütlerinin beline darbe vurulmaya devam ediliyor. İnşallah bizlerde bu birlik beraberlik ruhu olduğu müddetçe bütün hainlerin inlerine de girilecektir, kökleri de kazınacaktır” şeklinde konuştu.
Bu süreç atlatıldı ise Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatları ile meydanlara dökülen, ülkesinin topraklarına sahip çıkan sizler sayesinde atlatıldı diyerek konuşmasına devam eden ÜRKMEZER konuşmasının sonunda Bakanlık tarafından kendisine Safranbolu Kaymakamlığı ve Belediye Başkanlığı görevinin tevdi edildiğini inşallah bundan sonraki sürede vatandaşlar ile daha sık bir araya geleceğini ve tanışma imkanı olacağını kaydetti ve bu duydu ve düşüncelerle 15 Temmuz 2016 günü Vatan Toprağı için Şehit olanlara Allah’tan Rahmet, Gazilerimize şifa ve o gün taşın altına elini koyan tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet CEYLAN ise, bu gün tüm Türkiye’de de olduğu gibi Safranbolu’da da anlamlı bir günü yaşıyoruz. Hükümetimiz bu günü Milli Bayram ilan etti. Bu bayramın durup dururken ilan edilmediğini söylemek isterim. Bundan tam bir yıl önce tarihinin en ağır darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Fetö terör örgütünün ve onların Türk Silahlı Kuvvetlerinin içerisinde yuvalanmış hain terör örgütü mensupları tarafından maalesef Milli İradeye kastedecek, istiklalimize ve istikbalimize kastedecek bir darbe girişiminde bulundular. Cumhuriyet döneminde bu aziz millet birçok darbe girişimi ile karşı karşıya kaldı. Ama en kanlı olanı buydu. O gece tam 250 Şehit, 2500 Gazi verdik.  Aziz milletimiz ile birlikte o gece yeniden bir Milli Mücadeleyi başlattık. Aziz Safranbolu haklıda o gece burada bu meydanda idi. Yine böyle mahşeri bir kalabalık vardı.  Sizlerle birlikte olmaktan ve hemşeriniz olmaktan gurur duyuyorum” dedi.

Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile tüm ülkede meydanların dolduğunu ifade eden CEYLAN konuşmasına şöyle devam etti; “ Bu millet canı pahasına, ölümü korkutarak ve hainlere korku salarak, yurdun dört bir yanında terör örgütüne geçit vermedi.  Cenabı Allah’ın yardımı ile bunlara geçit vermedik. O gece dualar vardı. Sadece 80 milyon değil 1, 5 milyar İslam âleminin de duaları vardı. Mazlumların mağdurların duaları vardı. Çünkü Türkiye 1,5 milyar İslam Aleminin içinde en önemli kale idi ve hala da öyledir. O duaların yüzü suyu hürmetine hainler hedeflerine ulaşamadılar. Ben bu vesile ile o gece kanlarını bu vatan için seve seve feda eden Şehitlerimize Allah’tan Rahmet, Gazilerimize şifa, meydanları dolduran ülkesine sahip çıkan tüm vatandaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum.”
Konuşmaların ardından binlerce Safranbolulu burada yerel sanatçıların söylediği türkülere tek bir ağızdan eşlik ettiler. Konserlerin ardından 15 Temmuz sürecini anlatan sinevizyon, Karabük ve Safranbolulu gençlerin kısa filmlerinin gösterimi gerçekleşti.Tüm ülkede olduğu gibi Safranbolu’da da okunan Sala’yı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın konuşması takip etti. Türkiye’nin bölünemeyeceğini, buna hiçbir gücün yetmeyeceğini anlatan ve o gece tankların önünde kendilerini siper eden milyonlara teşekkür ettiği ve Gazi Meclisin önünde gerçekleşen törende Cumhurbaşkanımıza yüzbinlerce vatandaşımız birlik beraberlik sloganları ile eşlik etti.Demokrasi Nöbeti kılınan sabah namazının ardından yapılan ikramlarla sona erdi. Kaymakam ve Belediye Başkanı Fatih ÜRKMEZER sabah saatlerine kadar nöbette kalan tün vatandaşlara teker teker teşekkür etti.
Gecenin önemli noktalarından birisi de Kaymakamlık tarafından güne özel hazırlatılan anı defterinin sabaha kadar alanda kalması ve vatandaşların duygularını yazmaları idi.  

*

 

Bu haber 1.916 kere görüntülendi

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle