Hoşgeldiniz  

Safranbolu Esnafının Bayramda Yüzü Güldü

Okan Küçük | 15 Ağustos 2019 | Genel A- A+

         UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Safranbolu, binlerce yerli ve yabancı turisti ağırladı.

Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği Safranbolu, Kurban Bayramı’nda yaşanan doluluk oranlarıyla esnafların yüzünü güldürdü.Türkiye’deki tüm turizm merkezlerinde yaşanan yoğunluğun yanı sıra Safranbolu’da da beş günlük bayram tatilinde tesisler yüzde 100 doldu. Özellikle Türkiye’nin ilk cam terası, ülkenin en uzun mağaralarından birisi olan Mecilis Mağarası, Tokatlı Kanyonu ve Tarihi Çarşı yerli turistlerin uğrak yeri oldu.

          Safranbolu Belediyesi tarafında geçtiğimiz Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi bu bayramda da Tarihi Çarşı merkezine tur otobüslerin girişi yasaklanırken, trafikte hissedilir derece rahatlama yaşandı. İlçede yaşanan yoğunluk nedeniyle tatilciler araçlarını park etmekte sıkıntılar yaşadı. Kentte otoparkın olmaması nedeniyle tatilciler araçlarını kaldırımlara ve yol kenarları ile boş buldukları yerlere koyabildi.Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği Başkanı Ülkay Atmaca, yılın son uzun tatiline tüketicinin ilgi gösterdiğini belirtti. Atmaca, şunları kaydetti:

       “Ülke genelinde iyi bir Kurban Bayramı geçirdik. Türkiye genelinde 5,5 milyon insanın kendi şehirlerine, 4,5 milyon insanın da sahil kesimine seyahat etmesini öngörüyorduk. Aldığımız son verilere göre, Kurban Bayramı’nda 10 milyon insan seyahat etti, 35 milyar liralık ekonomik gösterge ortaya çıktı. Bu da bizi mutlu etti. Özellikle Akdeniz ve Ege’de yoğunluk yaşandı.”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı ise Kurban Bayramı’nın dış pazar talebinin yoğun olduğu bir döneme denk geldiğini bildirdi.Türkiye Otelciler Federasyonu Başkanı Osman Ayık da turizm sezonun beklentileri doğrultusunda gittiğini söyledi.Güzel bir bayram tatili yaşandığını ifade eden Ayık, “Türkiye genelinde tüm bölgelerde yoğunluk vardı. Bayramda ciddi seyahatler yapıldı. Zaten kıyı bölgelerinde yabancı turist trafiğinin yoğun olduğu bir dönemdi.” diye konuştu.Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Alanya Yöre Temsil Kurulu Başkanı Bilal Korkmaz, Alanya’da yoğun geçen tatilin esnafın yüzünü güldüğünü vurguladı.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle