Hoşgeldiniz  

SAFRANBOLU İTFAİYESİ SINIFTA KALDI 

Okan Küçük | 06 Şubat 2018 | Genel, haber A- A+

Bunu Paylaş

                               

           Safranbolu Akçasu Mahallesi Kaçak Sokak’ta meydana gelen yangın sonucu  150 yıllık iki konak birden küle döndü. Safranbolu’da  Son 1 yıl içindeki üçüncü yangın hadisesiyle karşılaşıldı.Hepsinde sonuç aynı.  Tarihsel süreçte yaşanan kötü hatıralar, kayıtlar ve tecrübelere göre Safranbolu’da başlayan hiç bir yangında hiçbir tarihi  konak kurtarılamadı.

                İtfaiyenin ilk görevi komşu evleri ve hatta mahalleyi korumak. Ancak geçtiğimiz Cuma akşamı yaşanan yangın felaketinden anlaşılacağı üzere Safranbolu itfaiyesi bu konuda sınıfta kaldı ve yangını, komşu konağa sıçramasına bile engel olamadı.

               Müdahalenin ilk anlarında yetişmeyen hortum, kesilen su, yanan konağın hemen önüne serilen ve üstüne düşen kalaslarla etkisini yitiren hortum ve daha akıllı tekniklerle müdahale edilememesi gibi can alıcı eksikler olduğu iddia edildi.

 YANGINA KARABÜK BELEDİYE BAŞKANI RAFET VERGİLİ MÜDAHALE ETTİ …

                   Bir vatandaşın canlı yayınından olaya şahit olan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, suyun nereden sıkılması gerektiğini yoruma yazarak olaya müdahale etti ve Karabük İtfaiyesinden takviye gönderdi.

                     Bu yangının  Turizm sezonu dışında ve akşam saatlerinde gerçekleşmesi Safranbolu için ciddi bir şans. Safranbolu gibi bölgenin turizminin yıldızı olan, ahşap konakları ile ilgi odağı olan kentin,  itfaiye teşkilatını  kesinlikle sorgulaması gerekmekte.

                Teşkilat, tatbikatlarını kendi bahçesinde değil , dini ya da milli bayramlarda; turizmin en yoğun olduğu tarihlerde şehir içinde yapmalı.

               Yürüyerek 2 dakikada ulaşılabilen ara sokaklara , o yoğun günlerde itfaiye aracı ile kaç dakikada girebileceklerini hiç denediler mi ?

             Böyle bir acil durum planını tatbik ettiler mi?

   Yol kenarlarına araç park edilmişti bahanesi kolaycılık değil mi ? . O araçlar dün de vardı; yarın da olacak.  Safranbolu’nun  genel bir otopark sorunu var ve bu sorunun usulsüz parkları normal hale getirdiği uzun zamandır gözleniyor.

                Sonuç olarak, Yetkililer var olan duruma göre tedbir almak ve görevini doğru yapmayanlarla ilgili işlem yürütmekle mükellefler. Yoksa daha kaç yangın da kaç tarihi konak daha , kaç yıllık tarih daha kül olur tahmin etmek mümkün değil…

Not: Haberin başlığında kullanılan soldaki Atatürk’ün bir sözünün olduğu resim, Safranbolu Belediyesi’nin kendi web adresinden alınmıştır…

Birleşik Metal İş, İşçilerle Nöbette

KARABÜKSPOR’U KİMLER BİTİRDİ ?

Figen Aydoğan Duman, evladı için mücadele ediyor.

Karabük’te intihar girişimini polis önledi

SAFRANBOLU İTFAİYESİ SINIFTA KALDI  için 1 yorum

  1. Osman Aydın dedi ki:

    https://youtu.be/3OnY0IJd0Ks Mobil itfaiye

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle