logo

Safranbolu’da 23 Nisan Coşkusu

TBMM’nin açılış yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Safranbolu Misak-ı Milli Meydanı’nda yapılan törenle kutlandı.

Programa Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Belediye Başkanı Elif Köse, 125. Jandarma Komando Eğitim Alayı Komutanı J.Alb. Hasan Başkök, İlçe Emniyet Müdürü Bülent Yeşilyurt, İlçe Jandarma Komutanı Emrah Aydın, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri ile siyasi partilerin ve sivil toplum örgütlerinin başkanları ve temsilcileri katıldı.

Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çelenk sunumu sonrasında saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program sonrası İlçe Milli Eğitim Müdürünün konuşması ile devam etti.

Programın açılış konuşmasını yapan Safranbolu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Gümüş, “Milli egemenliğimizin sembolü, kurtuluş mücadelemizin ve demokrasi tarihimizin en önemli kurumlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. Yılında gururla kutladığımız Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı tüm milletimize ve istikbalimizin yegane teminatı olan çocuklarımıza kutlu olsun. Tam 101 yıl önce bu aziz vatanı ve TBMM’yi bizlere emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu topraklar üzerinde milli mücadelede canlarını seve seve milletimizin geleceği için feda eden yüce Şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize minnet ve şükran duygularımı sunuyorum” dedi.

Günün anlam ve önemine konuşmalarını yapan Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz; “Milletimizin büyük bir kahramanlık örneği sergiledi Kurtuluş Savaşı’nı bizzat yürüten ve devletimizin kuruluşuna giden yolun en önemli yapıtaşlarından olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 101. Yıl dönümünü ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı milletçe kutlamanın gururunu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Günümüzde dünya çocukları ile birlikte kutlamaya başlanan ve evrensel bir bayram haline gelen 23 Nisan’da, sevincimizi ve coşkumuzu dili, rengi, kültürü farklı ancak aydınlık yürekleriyle ışık ve neşe saçan dünya çocukları ile birlikte paylaşma imkanı bulmaktayız. Necip milletimizin büyük meclisine kavuştuğu, kahraman yüreklerin çocuk sevinciyle dolup taştığı 23 Nisan 1920, ‘Egemenlik Ulusundur’ diyerek dünya liderlerine örnek olan Ulu Önder Atatürk’ün ülke bekasını çocuklara bıraktığı gündür. Bu duygu ve düşüncelerle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımızın bağımsızlığı, birlik ve bütünlüğü uğruna canlarını feda erden aziz şehitlerimizi, ebediyete intikal eden kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle yad ediyor, milletimizin ve bugünü anlamlı kılan Türk ve dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı içtenlikle kutluyorum” dedi.

Kaymakam Türköz’ün konuşmalarının ardından şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarında derece alan öğrencilere protokol tarafından hediyelerinin takdim edilmesi sonrası, program yapılan 23 Nisan Konvoyu ile tamamlandı.

TBMM’nin açılış yıl dönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Safranbolu Misak-ı Milli Meydanı’nda yapılan törenle kutlandı.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ