Hoşgeldiniz  

Safranbolu’da Turist Sayısında Artış

Okan Küçük | 20 Aralık 2017 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu (UNESCO) tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınan Safranbolu’yu ziyaret eden turist sayısı her geçen yıl artıyor.
Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması dolayısıyla “Osmanlı’nın Parmak İzi” olarak adlandırılan, o dönemden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran Safranbolu, “en iyi korunan 20 kent” arasında bulunuyor. İlçe, konak, cami ve çeşme gibi tarihi yapıların yanında İncekaya Su Kemeri, Türkiye’nin en uzun mağaralarından biri olan Mencilis Mağarası, cam seyir terası, kanyonlarıyla ve doğasıyla turizmin önemli merkezlerinden biri.
Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, yaptığı açıklamada, 17 Aralık 1994’te UNESCO tarafından koruma altına alınan Safranbolu’nun koruma sürecinin 1970’li yıllarda başladığını söyledi.
Safranbolu halkının, ilçenin eşsiz mimarisini, kültürünü, değerlerini korumasında önemli katkı sunduğunu ifade eden Ürkmezer, “Safranbolu, tarihiyle geçmişiyle bu değerlerini yaşatan, yansıtan ve gelecek kuşaklara aktarılmasında, vatandaşlarının bütünüyle çalıştığı bir şehir. Burada en alttan yukarıya kadar herkesin bunda büyük bir emeği var. Safranbolu bu konuda Türkiye için yüz akı olmuş bir şehir.” diye konuştu.

Turist Sayısında Yüzde 20 Artış
Bu güzelliğin gelecek kuşaklara aktarılması için çalıştıklarını vurgulayan Ürkmezer, ilçenin son 15 yılda turizmde yerli ve yabancı turist ağırlayan önemli bir yer haline geldiğini belirtti.
Turizm alanında birçok yatırım yapıldığını kaydeden Ürkmezer, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Safranbolu, yapılan tanıtımlarla yerli ve yabancı turist çekmeye devam ediyor. Safranbolu’nun turist sayısı her geçen gün daha da artıyor. Valilik, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kaymakamlık ve Belediye olarak ulusal ve uluslararası etkinliklere katılıyoruz. Safranbolu’da son bir yıl içerisinde turist sayısında yüzde 20’ye yakın artış olmuş. Bunda yabancı turist ağırlığı var. Bundan sonra da amacımız, başta Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımızı Safranbolu’ya çekmek, Safranbolu’nun güzelliklerini yaşamaya davet etmek.”

 

Öz Güven-Sen Sendikasından Başkan Vergili´ye Ziyaret

Şampiyon Sporcular Vali Çeber’i Ziyaret Etti

UNESCO İle 23. Yıl

AK Parti Karabük İl Kadın Kolları Başkanı Görevi Bıraktı

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle