Hoşgeldiniz  

Safranbolu’ya Rekor Ziyaretçi

| 24 Ocak 2019 | Genel, haber A- A+

Bunu Paylaş

       Osmanlı mimarisi, şehir hayatı ve kültürünü yansıtması, Osmanlı döneminden kalma han, hamam, konak, çeşme, cami ve köprüleriyle açık hava müzesini andıran Safranbolu’da turist sayısında geçen yıla oranla yüzde 67 artış yaşandı. 
Türkiye’de kent ölçeğinde UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki tek yer olma özelliği taşıyan Safranbolu’da, geçen yıla göre turist sayısı yüzde 14 artışla 1 milyon 263 bin 368 oldu.

      Safranbolu’da konaklayan yerli ve yabancı turist sayısı da 315 bin 842 olarak kayıtlara geçti. 218 bin 584 yerli, 97 bin 258 yabancı konaklamalı turist ağırlayan tarihi ilçeyi, en çok Çin ve Tayvan’lılar ziyaret ederken, bu ülkeleri sırasıyla Amerika, Suudi Arabistan, Singapur, Almanya, Malezya, Endonezya, Japonya ve Tayland izledi.

       Safranbolu’nun turizm ivmesini her geçen gün artırdığını, geçen yıla göre özellikle yabancı turist sayısında büyük bir artış olduğunu aktaran Safranbolu Kaymakamı ve Belediye Başkanı Dr. Fatih Ürkmezer, şöyle devam etti:

     “Safranbolu’yu yatılı tercih eden misafirlerimiz 315 bin. Bu bir önceki yıla göre müthiş bir artış. Safranbolu’da 3 bin 500 yatak kapasitesi var, yerli ve yabancı turistlerce özellikle tatil sezonlarında doldurulduğunu görüyoruz. Safranbolu’da her zaman ilkbahar ve yaz mevsimi en başta gelen turizm sezonu ama sonbaharda ormanları, kanyonları, doğal güzellikleriyle beraber Safranbolu’ya ismini veren safranın hasat zamanı. Fotoğraf tutkunları bu hasadı görmek istediği için Türkiye’nin ve dünyanın çeşitli yerlerinden yerli ve yabancı misafirlerimiz bölgeye geliyor.”

Misafirlerimizi Ağırlamaya Her Daim Hazırız

  Kış aylarında da yılbaşı, yarıyıl tatili başta olmak üzere kar yağışının ardından da Safranbolu’yu görmeye gelenlerin olduğunu aktaran Ürkmezer, Safranbolu’da yabancı turist potansiyeline bakıldığında daha çok Uzak Doğuluların başı çektiğini dile getirdi. Ürkmezer, UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alması Uzak Doğulu turistlerin Safranbolu’yu tercih etmesinde en başta gelen faktörlerden biri olduğunu belirtti.

      Safranbolu Kaymakamlığı ve belediyesi olarak güvenli, huzurlu, temiz ve iyi mal üretiminin olduğu bir Safranbolu için ellerinden geleni yaptıklarını ifade eden Ürkmezer, “Sadece tatil günlerinde değil, yılın 365 gününde yerli ve yabancı misafirlerimizi Safranbolu’da ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Safranbolu, otelleriyle konaklarıyla hanları ve hamamlarıyla kanyonları, Cam Terası’yla mağarasıyla gölleriyle olmazsa olmaz Tarihi Çarşısı’yla yerli ve yabancı misafirlerini ağırlamaya her zaman hazır” dedi.

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle