logo

SAFTİD Çalışmalarını Değerlendirdi.

2004 yılında turizm adına kurulan ilk dernek olan ve 60 üyeden oluşan  Safranbolu Turizm İşletmecileri  Derneği(SAFTİD)  Safranbolu Bağlar Saray Otel’de basın mensuplarıyla kahvaltılı programda bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.

Baın toplantısına SAFTİD Başkanı Şebnem Urgancıoğlu Ergüder, Başkan Yardımcısı Erdinç Sezer ve Yönetim Kurulu Üyelerinden Mehmet Çetin, Mert Vidinli ve Semih Yıldırım katılırken göreve geldikleri  6 aylık süreci değerlendirdiler.

” Göreve Geldiğimizden Beri Sorunları Tespit Ettik.”

Ergüder, geçmişte yürüttüğü bir takım güzel projelere rağmen maalesef Pandeminin de etkisiyle pasif hale geldiğini belirtirken , yönetimi belirlerken de turizme hizmet veren farklı kolları bir araya getirecek bir yapı oluşturmaya gayret gösterdiklerini ifade etti.

 Ergüder: “Bazen turizm denince aklımıza ilk olarak otel ve konak gelse de turizm restaurant, hediyelik eşya, müze, acente gibi bir çok farklı kollardan ilerlemekte ve kentimiz özelinde buna lokum, safran gibi Safranbolu’ya marka değeri katan spesifik ürünlerden bütünsel olarak turizm faaliyeti gerçekleştirilmektedir. Kentimiz gelir kaynağının büyük bölümünü de yine turizmden elde ettiğinden üstünde hassasiyetle çalışılması en elzem konulardan biri turizmdir. Derneğimiz şu an için 60’ a yakın üyeye sahiptir ve her gün yeni üyelerimizle güçkazanmaktadır.” dedi.

     Görevi devraldıkları  günden itibaren mevcut sorunları tespit ettiklerini ifade eden Ergüder, bunların başında geceleme süresi olduğunu   ifade ederek bu sürenin 0.79 düzeyinde olduğunu,  bununda  konukların ya turlarda geçiş güzergahı olarak Safranbolu‘yu kullandıklarını, ya günübirlik ziyarete geldiklerini  ya da bir gecelik seyahatte Safranbolu‘yu bitirdiklerini  düşündüklerini belirtti.

“Acentecılara Safranbolu ‘muzun bilinmeyen taraflarıyla tanıtılabilmesi ve pazarlanabilmesi için sunum yaparak kentimize davet ettik”

Ergüder, açıklamasının devamında şunları vurguladı:

” Bu noktada konukların kalış sürelerini uzatmaya yönelik etkinliklerin ziyaret noktalarının artırılmasınınönemi artıyor.Buradan hareketle kültür turizmi içindeki payı büyük ölçüde alan Kapadokya’ya birinceleme gezisi planladık. İnceleme gezimiz gerçekten dolu dolu geçti. Belediyemiz de başkan düzeyinde gezimize eşlik etti. Kapadokya’da Türkiye’nin önde gelen turizm sivil toplum kuruluşlarından biri olan “Kapadokya turizm işletmecileri derneği” ile önemli ve bizim için çok faydalı temaslarda bulunduk. Nevşehir’deki turizm ve aktivite zenginliklerini yerinde istişare ederek Safranbolu’ya uyarlama konusunda ortak projeler yürütme kararı aldık. Kapadokya’nın en nish bölgesi olan ve en yüksek fiyatlarla satılan otellerin bulunduğu Uçhisar bölgesinde oteller ziyaret edilerek otelcilerle deneyim paylaşımı yapılarak ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkıda bulunduk bunun yanı sıra bir takım özel organizasyonlarla alım gücü yüksek turistlerin getirilmesini sağlayan bazı acentacıları ofislerinde ziyaret ederek Safranbolu özelinde bunları nasıl fırsata dönüştürebileceğimiz konusunda görüşmelerde bulunduk. Avanos belediye başkanı ve kaymakamının ev sahipliğinde bir toplantı ile yerel yönetimlerin turizm sektöründeki sorumlulukları ve sorun çözmedeki hareket tarzları konusunda istişarelerde bulunduk Türkiye Seyahat Acentaları Birliği(TÜRSAB) Kapadokya bölge temsil kuruluyla bir araya gelindi daha önce Safranbolu’ya operasyon yapan acente sahipleri ve rehberlerin Safranbolu hakkındaki olumlu ve olumsuz deneyimlerini yerinde ve kendilerinden dinledik. Bu ziyaret sırasında Safranbolu için hedeflenebilecek yabancı turistler konusunda istişarelerde bulunarak ellerinde halihazırda ilgili portföyler bulunan acentecılara Safranbolu ‘muzun bilinmeyen taraflarıyla tanıtılabilmesi ve pazarlanabilmesi için sunum yaparak kentimize davet ettik.

     Derneğin kısa vadeli, hızla sonuç alınabilecek projelerinden bir tanesi olan trenli Safranbolu için Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Batı Karadeniz Bölge Temsil Kurulunu oluşturan acenta sahiplerini Safranbolu’da ağırlıyarak Filyos ve Yenice’nin aktivite olarak potansiyelinin ortaya çıkarılması Safranbolu‘daki geceleme sayısının artırılması için belediye başkanımızın da katılımı ile kara yoluyla Filyos’taki Tios antik kenti incelenerek Yenice ilçemize geçildi .Yenice belediye başkanı Sayın Zeki Çaylı’nın ev sahipliğinde Ihlamur Teras gezilerek Yeşil Yenice tren garına geçildi ve trenle Karabük’e seyahat edildi.Tren seyahati esnasında acentacılara turizmde yeni bir ilgi odağı olan trenli seyahatlerin Safranbolu konaklamalı turlarda geceleme sayısını arttırabilmesi konusunda bilgi ve deneyimler aktarıldı.Bu projemiz neticesinde birkaç hafta içinde ilgili rota acentalar tarafından satışa çıkarıldı ve ilk misafirler Karabük tren garından derneğimiz tarafından hatıra niteliğinde küçük hediyelerle karşılandı.”

1 Temmuz itibari ile kaldırılan Pandemi önlemlerinin ve seyahat yasaklarının  özlenilen  Safranbolu gecelerine kavuşturmasını vurgulamak amacıyla  Safranbolu belediye Başkanı, halk ve sivil toplum kuruluşlarının geniş katılımı ile Kıranköy Ulu Camiden başlayıp Hıdırlık tepesinde sonlanan gece yürüyüşü ile kutladıklarını belirten Ergüzer, geniş katılımla gerçekleştirilen  bu yürüyüşü yasakların sonlanmasına vatandaşları özveriyle eriştiren değerli sağlık çalışanlarına  ithaf ettiklerini vurguladı.

 “Eskipazar Kültür ve Turizm Çevre Koruma Derneği ile Ortak Projeler Üzerinde Çalıştık.”

Ergüder, açıklamasının devamında,  “2 Temmuz tarihinde kazı çalışmaları devam eden ve Safranbolu turizmine büyük ölçüde katkı sağlayacağına inandığımız Eskipazar Hadrianapolis Antik Kenti’nde kazıbaşkanı Doç.Dr. Sayın Ersin Çelikbaş ev sahipliğinde kazı alanında incelemelerde bulunarak Eskipazar Kültür Turizm Çevre Koruma Derneği yönetimi ile toplantı yaparak gerçekleştirilebilecek ortak projeler üzerinde çalıştık.” dedi.

Safranbolu’nun eko turizm noktaları ve katır yolunu da kapsayan çalışmalar yaptık.

Kapadokya seyahatlerinin  sonucunu kısa sürede alarak 4 – 7 Temmuz tarihleri arasında Kapadokyalı acente sahipleri ve rehberlerini Safranbolu’da dolu dolu bir programlaağırladıklarını ifade eden Ergüzer; “Safranbolu’nun ilgili yabancı pazarlar için potansiyelini ortaya çıkaracak ilgi noktaları üzerinde yoğunlaşarak kentimizi detaylı bir şekilde anlattık. Trenli Safranbolu programımız kapsamında Karabük Valimiz, Safranbolu ve Yenice Kaymakamlarımız, Yenice Belediye Başkanımız ile İl Kültür Turizm Müdürümüzün ev sahipliğinde gerçekleştirdik .Bu üç günlük dolu programımızın başlangıcındaki karşılama yemeğimiz Safranbolu Sanayi ve Ticaret Odası ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bunun dışındaki tüm ağırlama masrafları dernek üyelerimizin katkıları ve bağışları ile karşılandı. Misafirlerimizi Doç.Dr.Ersin Çelikbaş hocamızın özel ilgi ve alakaları ile Hadrianapolis antik kentini gezdirerek uğurladık. Safranbolu’da ağırladığımız Kapadokyalı Acente grubundan eko turizm alanında ödüllü Samistal Turizm’in sahibi Sayın Cevdet Eroğlu’nu ve beraberinde getirdiği Fransa’da ödüllü bir yürüyüş rotası uzmanı olan Querre Andre’yi üç günlük bir program ile ağırlayarak; Safranbolu’nun eko turizm noktaları ve katır yolunu da kapsayan çalışmalar yaptık.” şeklinde konuştu.

Fransız eko turizm acentaları mart ayından başlamak suretiyle hafta içi üç gece konaklamalı Safranbolu paketlerini tur programlarına yazarak satışa çıkmaları sağlandı.”

 Açıklamalarının devamında ; “Bu çalışmalar sırasında Dağ ve Doğa Sporları Derneği Başkanı Sayın Mehmet Kımır ve Safranbolu gönüllüsü ve rotalar konusunda uzman Sayın Ahmet Aydın beyler konuklarımıza eşlik etti. Son gün Sayın Cemil Belder, Sayın kaymakamımız ve belediye başkanımız da davet ettiğimiz kahvaltılı değerlendirme toplantısında konuklarımız, bu rotaları turizme kazandırıp satabilmeleri hususunda ki talep görüş ve önerilerini paylaştı. Bu ziyaret sonucunda 2022 için Fransız eko turizm acentaları mart ayından başlamak suretiyle hafta içi üç gece konaklamalı Safranbolu paketlerini tur programlarına yazarak satışa çıkmaları sağlandı. Bu hızlı sonuç aldığımız baştan sona maddi manevi derneğimize ait başarılı projemizde yerel ve ulusal basında Fransız ve Kanada pazarlarına açılmamız olarak konu eden sayın belediye başkanımıza da projemizi sahiplenerek büyümesine katkı sağlamasından ötürü özel olarak teşekkür ediyoruz.” diyen Ergüzer; İran basınından gelen çeşitli temsilcileri safran bitkimizin bilinirliğini artırmak hususunda Safranbolu’muzda yapacakları güzel çekimler için ağırladıklarını da ifade ederek; ” 22. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali nde icra Komitesi üyesi olarak bulunduk ve organizasyondaki konaklamalar ile ilgili belediyemize sponsor ve çözüm ortağı olduk. Yine festival döneminde Asya pazarı için YouTube kanalında önemli takipçi sayısına sahip fenomen Yoshi Enomoto’ yu üç gün şehrimizde ağırlayarak önemli çekim noktalarında tanıtım yapmasına yönelik sponsorluk yaptık . Yüksek takipçi sayısı olan anadolugram ile de ortak halen devam eden çekilişle Safranbolu kampanyasını sürdürmekteyiz. 19-20-21 Ağustos Tarihlerinde gerçekleştirdiğimiz etkinlikte Dünyaca Ünlü Mikro art Sanatçısı Hasan Kale ve Amerika’da yaşayan Turkish Coffee Lady Vakfı kurucusu Gizem Şalcıgil White ve Arzum Ev Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı nı Safranbolu da misafir ettik.” dedi.

“Safranbolu’nun En Büyük İhtiyaçlarından Biri Otopark Sorunu.”

Tüm bu pazarlama ve geceleme sayılarının artırılabilmesi çalışmalarının yanı sıra Safranbolu’daki  mevcut alt yapısal ve kronikleşmiş sorunların gündeme taşınarak çözüm yaratılabilmesi hususunda da Vali, Milletvekilleri, Safranbolu Kaymakamı ve Safranbolu Belediye Başkanı ile düzenli olarak bir araya gelerek bu ihtiyaçların karşılanabilmesi süreçlerinin takibini yürüttüklerini dile getiren Ergüder,

“Sizlerin de bildiği üzere Safranbolu’ muzun en büyük ihtiyaçlarından bir tanesi olarak otopark sorunu karşımıza çıkmaktadır. Bununla birlikte Safranbolu kültürüne ve sıhhi koşullara uyulmaksızın rekabet koşullarını ihlal edici şekilde gerçekleştirilen ikram ve satış yöntemlerinin iyileştirilebilmesi hususu da önemli gündemlerimiz arasında yer almaktadır.Bir de tarihi çarşı bölgesinin girişindeki birkaç tehlike arz eden tarihi evimizin yine konuklarımızdan aldığımız geri dönüşlerle güvenlik ve görüntü yönünden üç boyutlu dış cephe giydirilmesinın uygulaması için yerel yöneticilerimizle görüşmeler yaparak sürecin takibi derneğimiz tarafından yürütülmektedir.” diyerek göreve geldiklerineden beri kendilerini destekleyen protokole,işletmecileri ve basın mensuplarına teşekkür ederek açıklamasını sonlandırdı.

Safranbolu Turizm İşletmecileri Derneği(SAFTİD)

Etiketler: » » » » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ