Hoşgeldiniz  

Şahin Başbakan Olacak mı ? Cumhurbaşkanlığı Seçimleri …

| 12 Ağustos 2014 | Arşiv


facebooktwitter
okanbatitv@hotmail.com

Bunu Paylaş

                                                                           ***

       CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİ 1. TURU. ŞAHİN BAŞBAKAN OLACAK MI ? CHP İL VE MERKEZ İLÇE BAŞKANLARINI ÇALIŞMALAR DA GÖREN VAR MI ?  RAFET VERGİLİ’NİN DURUMU VE OY ORANI…

                                                                            ***

            Biz bu yazımızı 9 Ağustos 2014  Cumartesi Sabahı 09:20’de  gazetemize göndermiş bulunuyoruz. Siz 2 gün sonra  11 Ağustos Pazartesi günü okuyor olacaksınız.

           Tabi  şimdi Cumhurbaşkanlığı seçiminin 1. Turu bitmiş olacak. Ve belki de yeni Cumhurbaşkanımız  ilk turda seçilmiş olacak.  (Bir not:  İskender Paşa Cemaati, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Başbakan Erdoğan’ı destekleyeceğini duyurmuştu.) Benim merakım aslında kimin Cumhurbaşkanı olacağı değil…  Benim merakım  Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması halinde ,  ilk genel seçimlere kadar geçecek süre içinde kimin Başbakan olacağı.

    ŞAHİN’İN BAŞBAKANLIĞINI KARABÜKLÜ OLARAK TABİ Kİ İSTİYORUZ 

      Daha da açık olarak yazarsak,  benim ilgim ve odaklandığım nokta ,2015 ‘teki Genel Seçimlere kadar Karabükün Ağabeyi olan  Mehmet Ali Şahin’in , Başbakan olup, olmayacağı. Biz bir Karabüklü olarak, bir Karabüklü büyüğümüzün Başbakan olmasını tabi ki canı gönülden istiyoruz.

         Daha önce de bu konuda yazdığımız onlarca yazı gibi, bir Karabüklü olarak Sayın  Şahin’in Başbakan olması Karabük açısından çok olumlu sonuçlar doğuracaktır. Yani Karabük’ün genel yararıdır. Ve bize göre olma ihtimali çok çok yüksek bir durumdur, bakalım belki şu an belli olmuş bile olabilir.

          İlk tur sonuçlarını yazdığımız Cumartesi sabahı itibarıyla bilmiyoruz, malumunuz.  Ulusal noktada aylardır merakımız/ilgimiz o dak noktamız Şahin’in Başbakan olma ihtimaline kilitlenmiş durumda. Bunu söylerken merak buyurmayınız şahsi bir çıkarımız söz konusu değil. Karabüklü olarak genel bir yaraR söz konusu olacak elbette. İşte o genel yarar bizim için yeterli, yani çıkarımız o genel yarar da gizli…

***

   KARABÜK’TEN ERDOĞAN’A YÜZDE KAÇ OY ÇIKACAK ?  TİMURÇİN SAYLAR, ÇOK ÇALIŞTI ,EMEĞİNİN KARŞILIĞI YÜZDE KAÇ OLDU/OLACAK  ACABA ?

***

                     Yerel nokta da merakımız/ ilgimiz ise Karabük’ten Erdoğan’a çıkacak olan desteğin oranı. Acaba yüzde kaç oy çıkacak Karabük’ten ? Şimdi  Adalet ve Kalkınma Partisi İl Başkanı Timurçin Saylar; göreve geldiğinden beri  yoğun bir çalışma temposu içinde. Gerçekten hızlı  çalışıyor.  İşte Cumhurbaşkanlığı noktasında Karabük’te  göreve geldiğinden bu yana bu kısa sürede girmediği mahalle / sokak kalmadı herhalde  ?

       Bakalım  yoğun emeğinin karşılığını hangi oranda alacak Karabük’ten. Bir kere şunu söyleyelim genel kanıya göre Ak Parti’ye gidecek oy oranı   % 55-60 arasında… Bize göre bu rakam aşılır , daha da yüksek oy oranı çıkar/çıkacaktır.

         Bir kere Karabük her daim milliyetçi muhafazakar tipte ve çizgidedir. Sağ partiler Karabük’te her zaman birkaç adım öndedir. Ve genelde iktidar partilerinin de kalesi konumundadır Karabük. ( Eskiden DYP – ANAP , şimdi genel seçimlere göre net olarak Ak Parti.)

           YA PARDON AMA CHP’Yİ KARADAĞ VE ADABAŞ’I GÖREN VAR MI ? BİR ÇALIŞMA YAPTILAR MI ? BİR ÖNCEKİ SEÇİMDE SIFIRLAMIŞLARDI DEĞİL Mİ, BAZI İLÇELERDE    OYLARI… ONDAN GÖREVE DEVAM EDİYORLAR ZAAR, BU DA HERKESİN YAPAMAYAĞI APAYRI BİR BAŞARI ! DEĞİL Mİ ? HAKKAT SÖLÜYOM BAK HERKES İNANKİ YAPAMAZ BUNU.

            İkincisi  Karabük’te her zaman olduğu gibi örneğin CHP yine yatışta desek yanıltıcı olmaz herhalde. CHP Karabük İl ve Merkez İlçe Başkanlarını herhangi bir çalışma içinde gören oldu mu ? Var mı gören  Bayram Karadağ ile Serkan Adabaş’ı…

            Onlar bir şekilde (her şekilde) koltuklarını garantiye almanın yolunu  bulduklarından (örneğin  eş dosttan delege yöntemi) Cumhurbaşkanlığı seçimlerini pek önemsediklerini zannetmiyorum. Önceki yerel seçim sonuçları da malum. CHP Karabük Merkez’deki 114 Bin nüfus var. Seçmen değil tabi nüfus ama CHP’NİN MERKEZ OYU YANLIŞ OLMASIN BİN 700 CİVARINDAYDI.

            O dönem merkez belediye başkan adayının çalışmalarının çoğunda İl ve Merkez İlçe Başkanı yoktu. Kendi adaylarının seçim çalışmalarında  çoğunda yani olmadıklarını aday bile çıkıp açıklamıştı hatırlarsınız. Sıfır çektikleri bildiğin gevrek gibi yani SIFIR OY aldıkları ilçelerimiz oldu.

           Bunu büyük bir başarı olarak görüyorlar herhalde ki koltuklarına daha bir sıkı yapışmış bir şekilde oturmaya devam ettiler/ediyorlar. İstifa mı olur mu canım,  sıfır oy almakta büyük bir başarı değil mi, böyle bir başarının ! altında  il başkan ve merkez ilçe başkanı olarak direk imza sahibi olanlar kendileri değil mi ? Kutlamak, tebrik etmek lazım gelmez mi ?

***

    CHP GENEL MERKEZİ NE İŞ YAPAR MI ?  BÖYLE SIFIRLAYAN  BAŞKA YERDE GÖRMEDİKLERİNDEN OLSA GEREK, GÖREVDEN ALMAK DEĞİL DAHA DA DESTEK VERİYORLAR/ VERİYORLARDIR, İYİ Mİ ?

***

         Zaten CHP Genel Merkezi de bu başarının ! mimarları olan zatları görevden almak gibi bir yola gitmediğine göre onlarda Karabük’ten ve bu iki sayın başkandan oldukça memnunlar demek ki. Sorun yok yani. O zaman nedir ki yani Cumhurbaşkanlığı seçimleri çalışmaya değer mi ? Hem her ihtimale karşı koltuklardan kalkmamak / koltukları bırakmamak lazım  , yani siyasette ne olacağı belli olur mu değil mi ?

    ***

    BU YARIŞTA VERGİLİ YOK, YANİ VERGİLİ FAKTÖRÜ YOK. VERGİLİ DOĞAL OLARAK SEÇİMDE VAAT ETTİĞİ PROJELERLE MEŞGUL. DOĞRUSUNU YAPIYOR BENCE.

***

           Neyse biz konumuza dönelim. CHP Yok. Başka bakın bu bir yerel seçim değil, bu bir Rafet Vergili’nin aday olup yarıştığı/yarışabileceği bir genel seçim değil. Yani Vergili faktörü burada  yok. Hem zaten CHP-MHP  Karabük’te alacağı yüzdelik oranla  oyların ne kadarı Rafet Vergili’nin  oyu o da ortaya çıkacak.

        Bir de Cumhurbaşkanlığı seçim çalışmaları kapsamında Vergili, yok. Vergili daha çok Karabük’e vaat ettiği projelerin yapımı noktasında ciddi bir gayret içinde ve bence doğru olan da bu. Ayrıca MHP Lideri Devlet Bahçeli’yi getirdi bir manada. Bahçeli Karabük ve Ovacık’ta vatandaşlara yaptığı konuşmada “Bizim adayımız Ekmel Bey, takdir sizindir” dedi halka. Onun üzerine daha yapılacak bir şey yok…

           Özetle CHP’nin neredeyse hiç olmadığı Rafet Vergili’nin de şahsen yarışta olmadığı bir seçimde , Ayrıca bizzat Başbakan’ın kendisinin yarıştığı bu seçimde Karabük ciddi oranda  Başbakanı destekleyecektir.  Genel tahmin % 55-60 bence % 60’ın üzerinde olacaktır.. Ki bugün (malum cumartesi sabah yazdık yazıyı ama siz Pazartesi okuyorsunuz)  itibarıyla o rakam da  belli olmuştur.

Ne diyelim, çıkacak olan sonuç , memlekete/millete/devlete hayırlı olsun.

                                                                ***

           KURALLARIN EGEMEN OLMADIĞI YER DE KRALLAR MI EGEMEN OLUR ? DİYEREK KARDEMİR A.Ş.’YE  SORULAR SORMUŞTUK, DUYMADILARSA BİR DAHA HATIRLATALIM , AŞAĞIDA…

                                                             ***

        Basit sorular soruyoruz,  1 , SPK DENETLEME RAPORUNUN SAPTADIĞINA GÖRE , KARDEMİR’de  SATIŞI YAPILAN KÜTÜKLERİNİN ( % 76.6sı ) YOLBULAN A.Ş., ÇAĞ ÇELİK A.Ş., ÇELSANTAŞ A.Ş. TARAFINDAN MI SATIN ALINIYOR ?

          2-  YOLBULAN A.Ş., ÇAĞ ÇELİK A.Ş., ÇELSANTAŞ A.Ş.’nin   KARDEMİR’DEKİ TOPLAM HİSSE ORANI %10.8 Mİ ? Sadece bu kadar mı yani hisselerinin oranı ?

          3- YANİ spk’nın savı ,saptaması o ki, ya da iddiaya göre diyelim biz, iddiaya göre  %10.8 HİSSEYLE Mİ , KÜTÜKLERİN % 76.6’SI İLGİLİ ÜÇ ŞİRKETE GİDİYOR  ? Kaç yıldır, yıllardır ve hala mı ?

         4-   BU ÜÇ ŞİRKETİN SAHİPLERİ , AYNI ZAMANDA KARDEMİR YÖNETİCİLERİ  OLDUĞUNDAN ,  KARDEMİR’İN  ÜRETİM VE SATIŞ BİLGİLERİNE SAHİPLER Mİ ?

          5- BU ÜÇ ŞİRKETİN  MAL ALIM TALEPLERİ İLE  KARDEMİR’İN MAL SATIM TALEPLERİ  ÜRETİM VE SATIŞ BİLGİLERİNE SAHİP OLDUKLARI İÇİN VE KOLAYLIKLA MAL alıyorlar ve ALABİLİYORLAR MI  ?

               6-            PEKİ, BUNLARIN DIŞINDA KALAN ŞİRKETLERİN MAL ALIMINDA  SIKINTILAR YAŞANIYOR MU ? ÖRNEĞİN DİĞER ŞİRKETLERE  MAL TESLİMATLARI GECİKMELİ YAPILIYOR MU ?  BU ŞEKİLDE YENİ SİPARİŞLERİN ÖNÜNE GEÇİLMEYE ÇALIŞILIYOR  MU ?

             7- Bu yukarıda sorulan soruların cevaplarının EVET olduğu ( soruları tek tek sorup sonra evet deyiniz, SPK ÖYLE demiş…) SERMAYE PİYASASI KURULU’NUN  (SPK) 29 Ağustos 2012 tarihli  DENETLEME RAPORUNDA AYNEN SAPTANMIŞ MIDIR ?

          8- Yine SPK Kurul Karar Organının 07.09.2012 Tarihli kararıyla da; aynı zamanda Kardemir’in de yöneticileri olan YOLBULAN A.Ş. VE ÇELSANTAŞ A.Ş. yöneticileri tarafından TÜRK TİCARET KANUNU’NUN 54. VE 55. MADDELERİNİN İHLAL EDİLDİĞİ. TÜRK TİCARET KANUNU’NUN 54. ve 55. MADDELERİNDE DÜZENLENEN “HAKSIZ REKABET” EYLEMİNİN HUKUKİ VE CEZAİ SONUÇLARININ BULUNDUĞU. Haksız rekabetin takibi şikayete bağlı suç olması nedeniyle Kurumuzca yapılacak bir işlemin bulunmadığı hususları dikkate alınarak konu hakkında şikayetçilere bilgi verilmesine  karar verilmiş  ve de ,  SPK KURUL KARAR ORGANI İLGİLİ KARARIYLA HAKSIZ REKABETİN VARLIĞI  TESPİT EDİLMİŞ MİDİR ?

            9- Bu gelişmeler ışığında eski   “KAHDER BAŞKANI” Murat Orhan’ın Başkanlığı döneminde SPK tarafından tespit edilen  HAZKSIZ REKABET EYLEMİYLE ilgili  KAHDER VE Karabük’teki  bazı haddeci firmalar tarafından Karabük Cumhuriyet Başsavcılığı’na  şikayette bulunulunmuş mudur ?

            10 –  Bu şikayetlerin incelenmesi sonucunda  yürütülen soruşturma tamamlanıp, görevli ve yetkili  mahkemece kabul edilip  ilişkili şirketlerin ( YOLBULAN A.Ş., ÇAĞ ÇELİK A.Ş., ÇELSANTAŞ A.Ş.) 11 tane Yönetim Kurulu üyesinin , ve  KARDEMİR A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANININ , BAŞKAN VEKİLİNİN , 4 YÖNETİM KURU ÜYESİNİN, GENEL MÜDÜRÜN, SATIŞ MÜDÜRÜNÜN … ŞİRKET TÜZEL KİŞİLİKLERİN YÖNETİCİSİ OLMAKTAN YOKSUN BIRAKILMALARI TALEP EDİLMİŞ MİDİR ?

          11-   HAKSIZ REKABET SUÇUNU İŞLEDİKLERİ İSNADIYLA VE 2 YILA KADAR HAPİS CEZASI GEREKTİREN SEVK MADDELERİ UYARINCA 2 KEZ CEZALANDIRILMALARI TALEBİYLE KARDEMİR YÖNETİM KURULU BAŞKANI MUTULLAH YOLBULAN, YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ KAMİL GÜLEÇ, YÖNETİM KURULU ÜYESİ CAVİT YÜCEL, GENEL MÜDÜR FADIL DEMİREL VE DİĞER SANIKLARIN HAKLARINDA KARABÜK 1. ASLİYE CEZA MAHKEMESİNCE KAMU DAVASI AÇILMIŞ MIDIR ?

             12- VE AÇILMIŞSA BU YARGILANMALAR  DEVAM ETMEKTE MİDİR ?

            13-    29 Ağustos 2012  Tarihli SPK DENETLEME RAPORUNDA   YUKARIDA BAHSİ GEÇEN ÜÇ ŞİRKETİN SAHİP OLDUKLARI oranın  YÜZDE 10,8 Olduğu saptaması ile KARDEMİR HİSSE SENETLERİ İLE KARDEMİR’İ YÖNETEN VE KARDEMİR TARAFINDAN ÜRETİLEN KÜTÜK DEMİR’İN % 76,6’SINI MALİYET AVANTAJI SAĞLAYARAK SAHİP OLDUKLARI İLİŞKİLİ ŞİRKETLERE SATAN, DİĞER FİRMALARA MAL TESLİMATLARINI GEÇİKMELİ YAPARAK YENİ SİPARİŞLERİN ÖNÜNE GEÇEN SÖZ KONUSU ŞAHISLAR, KARABÜK’TE  KAPTAN D.Ç. VE BİRÇOK HADDECİ FİRMANIN TESİSLERİNİN KAPANMASINA VE BU FABRİKALARDA / TESİSLERDE İSTİHDAM EDİLEN BİNLERCE İŞÇİNİN İŞSİZ KALMASINA NEDEN OLMUŞLAR MIDIR ?

             14-      PEKİ KÜÇÜK YATIRIMCILAR, KAPANAN KARABÜK HADDEHANELERİNİN İŞSİZ KALAN ÇALIŞANLARI, NAKLİYECİ VE HADDECİ ESNAFI VE DEMİR TÜCCARLARI İÇİN; BİR KARDEMİR HİSSEDARI VE ESKİ HADDECİ EMEKÇİSİ OLARAK VE DE ESKİ  KAHDER BAŞKANI  sıfatıyla Murat Orhan mücadele etmekte midir  ?

 Bu sorulara önceki yazımızda yazdığımız notlar bölümü aynen aşağıdadır ve aynen geçerlidir.

Not:  Bu  yukarıdaki sorular,   Eski   “KAHDER Başkanı” Murat Orhan’ın ulusal bir gazeteye ve yerel basın kuruluşlarına  VE DAHİ İNTERNET HABER SİTELERİNE  (www.karabukajans78.com) gönderdiği    “ KARDEMİR HİSSEDARLARINA VE  KAMUOYUNA ÇAĞRI” başlıklı ilan’dan alıntıdır. Yani orada cevapları verilmiş olan yazılı metnin, sorulara dökülmüş halidir, duyurulur.

Bir Not Daha:  Ya bu konular daha çok uzar gider de yani rekabet ,haksız rekabet, ya da rekabetini yirim, hissem az da olsa yönetim benim, ürün benim, kütük benim, bi yerde kral benim, e o zaman kuralını yirim, yasasını yirim,  herkes parası kadar konuşsun parası olmayan gitsin bi tesis bulsun 3 koysun 30 alsın, 30 ne 300  yetmez 500 bin katını alsın ??? … yani daha uzar gider bu mevzu da… Bir soru da ben sorayım İLAN’DAN ALINTI OLMAYAN…

   Yani ve de şimdi spk’nında şeysine göre  şu kadar hisseyle, bu kadar artı bu kadar artı bi bu kadarın bilmem kaç katı kadar alınıyo ya, peki ve neden kaçtır kaç kere yazdığımız gibi,  Yenişehir’deki bir dönemin sosyal/külütrel/siyasi merkezi olan caanım tesisler çürüyor , çürütülüyor ? Soruyoruz yoksa   bu konuya gelince hisse oranlarında bir sıkıntı mı çıkıyor ?  Sanmıyoruz… Neden Karabük’ün mazisi/hafızası/ bir dönemi oradaki tesislerle  birlikte çürüyor/çürütülüyor ?   Buna kimin , ne hakkı var ? Buna kimin, ne  hakkı var mı ?  Bu arada , Kardemir’deki bacaların filtreleri  özellikle geceleri gece gece yani  serinletiyor mu ne diyolla da şimdi heç sırası diil…

SON NOT: Sorduğumuz sorulara  soruların muhatabı olan Kardemir A.Ş. yetkililerinin  vereceği bir cevap olursa köşemizde sorduğumuz sorulara  köşemizde ve  www.karabukajans78.com internet haber sitemiz de yaptığımız habere , Karabük Ajans 78 com’da, ve dahi hafta içi 5 gün BATI TV Ana Haber Bülteninin arkasında yaptığımız “Okan Küçük Yorumluyor” programında yaptığımız yorumlara da aynı yorum programı içinde yer vermek gazetecilik anlayışımızın doğal bir gereğidir/görevimizdir,  duyurulur.

        RAFET VERGİLİ, ADAY OLACAK MI ? OLMAYACAK MI? KARABÜK AJANS 78  İNTERNET HABER SİTEMİZDE YAZDIK. VERGİLİ’NİN KONUYLA İLGİLİ VE DİĞER KONULARDAKİ KENDİ AÇIKLAMALARINI  NASİPSE (MALUM YER KALMADI ) YARIN YAZALIM.

NOT: BU YAZI 11 Ağustos 2014 tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yaymlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle
escort bursa escort mersin bursa escort kayseri escort eskisehir escort sakarya escort escort kayseri bursa escort tuzla escort kıbrıs escort