Hoşgeldiniz  

Şahin: ” Kılıçdaroğlu bu sistemin Başbakanlığı kaldırdığını bilmiyor.”

Okan Küçük | 11 Nisan 2017 | Genel A- A+

Eski TBMM Başkanı ve AK Parti Karabük Milletvekili Mehmet Ali Şahin, halk oylamasına ilişkin, “Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘Cumhurbaşkanı bir partiden, Başbakan başka bir partiden. Aynı partiden olsa bile sorun çıkıyor. Bu böyle olmaz, mutlaka sorun çıkar.’ İşte bizde Kılıçdaroğlu’nun isabetle söylediği gibi bu sorunu ortadan kaldırmak için bu iki görevi tek şahısta birleştiriyoruz.” dedi.

Karabük’ün Eskipazar ilçesinde bulunan Gençlik Merkezi’nde düzenlenen halk oylaması bilgilendirme toplantısında konuşan Şahin, Anayasa değişikliğiyle getirmek istedikleri Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini, ülkeyi son 50 yılda yöneten önemli devlet adamlarının da arzu ettiğini ve gündeme getirdiğini, ancak bir türlü gerçekleştiremediklerini anlattı.

“Şimdi Rahmet-i rahmana kavuşmuş bu büyüklerimizin bir nevi vasiyetlerini yerine getiriyoruz. Onların arzularını yerine getiriyoruz.” diyen Şahin, bunu yaptıklarında darbe ürünü anayasadan bir kaç taş daha kopartacaklarını, aslında gönüllerinden geçenin yeniden sivil bir anayasayı yapmak olduğunu anlattı.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’nin vites büyüteceğini, daha hızlı koşacağını ve bir üst lige çıkacağını vurgulayan Şahin, sistemle getirilecek yenilikleri anlattı.

 “Başbakanın olmadığını bilmiyor bu sistemde”


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
‘nun bir radyo programında yaptığı konuşmayı cep telefonundan dinleten Şahin, “Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘Cumhurbaşkanı bir partiden, Başbakan başka bir partiden. Aynı partiden olsa bile sorun çıkıyor. Bu böyle olmaz, mutlaka sorun çıkar.’ İşte bizde Kılıçdaroğlu’nun isabetle söylediği gibi bu sorunu ortadan kaldırmak için bu iki görevi tek şahısta birleştiriyoruz. Tabi Sayın Kılıçdaroğlu bu sistemin Başbakanlığı kaldırdığını bilmiyor. Okumamış ki. Bu sözlerini bir radyoda yeni söyledi daha. Başbakanın olmadığını bilmiyor bu sistemde.” diye konuştu.

 “Sevr’i hiç bir zaman gündemlerinden çıkartmadılar”

Türkiye’nin bulunduğu coğrafyadan kaynaklanan beka sorunu yaşadığına dikkat çeken Şahin, şöyle devam etti: “Suriye’de şu anda kendilerini süper güç olarak ilan eden iki ülke bilek güreşi yapıyor. ‘Suriye’ye kim hakim olacak?’ Ellerinde haritalar, kaça bölecekler. İran, Irak, Suriye ve Akdeniz’e ulaşan bir koridor oluşturmak istiyorlar. PKK’nın kolu PYD, orayı güvenlik altına almak istiyorlar. 100 yıl önce hazırlayıp, Osmanlının son döneminde imzalattıkları ama Meclis-i Mebusandan geçmediği için yürürlüğe girmemiş olan Sevr’i hiç bir zaman gündemlerinden çıkartmadılar müstevliler bilesiniz. İki hedeflerini gerçekleştiremediler 100 yıl önce. Birisi Büyük Ermenistan diğeri Büyü Kürdistan. Hala gündemlerindedir. Fırsat bulsalar bunu da uygulayacaklar. Türkiye’de şu anda güçsüz bir yönetim olsa. 3’lü 4’lü bir koalisyon hükümeti olsa, kendi aralarındaki ihtilaflar nedeniyle güçsüz hükümet bunların baskılarına fazla dayanamaz ve geçmişte olduğu gibi ‘evet efendim, sis ne buyurursanız efendim, nasıl takdir ederseniz.’ derdi. Böyle hükümetler Türkiye’de çok gelmiştir. Ama şimdi onların plan ve projelerini, amaçlarını bilen, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünde hassas bir yönetim var, bir Cumhurbaşkanı var, Recep Tayyip Erdoğan.”

Anayasa değişikliğinin ardından farklı siyasi görüşleri temsil eden partilerden oluşacak bir meclis olabileceğini gördüğünü aktaran Şahin, siyasi partilerin dahada işlevsel hale geleceğinin altını çizdi.

Toplantı, AK Parti Karabük Milletvekili Burhanettin Uysal ile AK Parti, MHP ve BBP’nin il başkanlarının konuşmalarının ardından son buldu.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle