Hoşgeldiniz  

SERDAROĞLU, FARKLI GAZETE’Yİ ZİYARET ETTİ.

Okan Küçük | 26 Şubat 2018 | Genel A- A+

              Birleşik Metal İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, beraberinde   Birleşik Metal İş Merkez Yönetim Kurulu Üyesi  ve Genel Örgütlenme Sekreteri Hami Baltacı,  Birleşik Metal İş Sendikası Kocaeli Şube Başkanı Telat Çelik ve Kocaeli  Şube Sekreteri Hakan Küçük , Karabük FARKLI Gazete Sahibi Okan Küçük’ü ziyaret ettiler.

Serdaroğlu ziyarette, Karabük Organize Sanayi Bölgesi’nde bir fabrika da çalışan işçilerin iddiaya göre sendikalı olmaları sonucu toplu olarak işten atılmaları sonrası 9 işçinin OSB’de bir çelik firmasının çatısına çıkması ve işlerimizi geri istiyoruz diye haykırmalarının ardından yaşananları FARKLI Gazete’ye değerlendirdi.

SERDAROĞLU: ” İŞÇİLER EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMİYORUZ DİYORLAR.”

      SERDAROĞLU: “Aslında dün oraya mülki idare amirlerini siyasi parti başkanlarını ziyaret edip b yaşanılan sıkıntıları toplu halde işten atılan arkadaşların problemlerini anlatmak ve  kamuoyu yaratmak için Karabük’teydik.

             Daha önceden Vali Belediye başkanı ve siyasi parti başkanlarıyla randevularımızı almıştık. Muhtemelen bizi oraya geleceğimizi arkadaşlar da biliyorlardı. Onlarda muhtemelen kendi seslerini daha iyi duyurubilmek amacıyla sabah  9 tane işçi arkadaşımız ilgili fabrikanın çatısına çıktılar, biz gittiğimizde Vali Bey ile görüştük ve durumu anlattık .

        Hem işverenin sendikaya yönelik bir işçi atma girişimini uzun süredir devam ettiğini hem de  atılan işçi arkadaşlarımızın başka fabrikalara gidişinin engellendiğini, tecrit edildiklerini, anayasal haklarını kullanmalarının önüne geçildiğine dair Vali Beye aktardık. Vali  de girişimler yapacağını bize söyledi. Oradan çıkınca bu çatı eyleminden haberdar olduk. Orada Jandarma  vardı, basın mensupları vardı. Arkadaşlarımızla çatı da  bir görüşme yaptık. Onları ikna edemedik. İşçiler önemli sorunlar yaşıyoruz, çocuklarımıza harçlık verecek durumumuz yok, eve ekmek  götüremiyoruz, başka işyerleri bizi almıyor burada  işveren bizi şikayet ediyor diye diğerleri bizi almıyor, tamamen tecrit edilmiş durumdayız, bu konu düzelene kadar biz inmeyeceğiz, işbaşı yapana kadar inmeyeceğiz diye tepki de bulundular.

       Biz  onları ikna edemedik sabah. Daha sonra görüşmelerimizi sürdürmek için belediye başkanı ve siyasi parti  başkanlarıyla görüştük. O sırada oradaki Jandarma Komutanına müdahale edilmemesi gerekitğini, müdahale edilirse daha büyük sorunlar çıkabileceğini söyledim. Çünkü Çatıdaki arkadaşlar ın yanlarında benzin bidonu da vardı ve bir hayli de yüksek bir yer. Kendilerini yakma veya aşağıya düşme gibi riskler vardı.

SERDAROĞLU: “ARKADAŞLARIMIZIN TEKRAR İŞE ALINMALARIYLA İLGİLİ İSTANBUL’DA İŞVERENLE GÖRÜŞECEĞİZ”

Şimdi işveren de  bizi görüşmeye davet etti. Oranın Genel Müdürüyle görüştük. Bu görüşmede işçi arkadaşların işe geri alınmaları gerektiğini , bunun hem hukuki açıdan hemde insani açıdan gereklilik olduğunu, bunlarla ilgili engelliyeici  tutumların yapılmaması gerektiğini söyledik. O genel müdür de  bu talebimizin patrona ileteceğini söyledi. Ve bizi bilgilendireceğini söyledi. Akşam olduğunda Genel Müdür Bizim taleplerimizi iletiğini   düşünüleceğini söyledi. Oraya bu işçiler atıldıktan sonra 10 işçi getirmişlerdi ama onlar bu arkadşalr gibi kalifiye değildi. Bugün veya yarın İstanbul!da işveren ile görüşeceğiz bu arkadaşların tekrar işe alınmasıyla ilgili. Akşam  Alay Komutanıyla birlikte akşam 6 civarlarında arkadaşlarla görüşme yaptık.Arkadaşlarımızı ikna ettik, indirdik çatıdan. Fabrika önündeki eylemler devam ediyor, bizim diplomatik girişimlerimiz, görüşmelerimiz devam ediyor. Bizim şu anda tek hedefimiz orada hukuki süreç devam ederken , arkadaşlarında  fabrikada çalışmalarının sürmesini istiyoruz. İşssiz ve iş bulma ümidinin ortadan kalktığı bir sürecin orada sonlanmasını istiyoruz.” sözleriyle FARKLI Gazete ziyaretini sonlandırdı.

.

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle