Hoşgeldiniz  

Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Çakıldan sitem

Okan Küçük | 22 Ekim 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

             ŞOFÖRLER ve Otomobilciler Odası Başkanı Sedat Çakıl, yaptığı yazılı açıklamada daha önceki açıklamalarında dile getirdikleri tonaj sorununu devletin yanlış algıladığını ve orman emvali taşıyan araçlara yaptırım uygulandığını dile getirdi. Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Çakıl, konuyla ilişkin açıklamasında şu görüşleri dile getirdi. “Çok değerli meslektaşlarım tonaj konusu ile ilgili Orman Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü nezdinde bir yıldan bu yana orman emvallerinin araçların basar tonajına göre verilmesi için mücadele verdik. Ama ne hikmetse ne Karayolları ne Orman Genel Müdürlüğü en şu ana kadar hareket göstermedi.

          Bunun üzerine biz de dedik ki, Kantardan kaçan araçlar Karabük Yenice yoluna zarar veriyor. Bu açıklamamızla orman emvali taşıyan araçlarımızın zarar verdiğini kastetmedik. Orman emvali taşıyan araçların yollarımızı bozduğuna ilişkin bir beyanımız olmadı. Çünkü orman emvali taşıyan araç ne kadar fazla atsa en çok 3-5 ton ton fazla yükleyebilir. Ama Karabük’ ten demir yükleyen bir aracın basarı 27 ton atıyor 50 ton. Eflani ‘den araç mermer yüklüyor 2 tane taş 50 ton geliyor. Güvenlik güçleri 2 tane taş var ve ne gelecek diyor. 2 tane taş 50- 60 ton geliyor. Demir yüklü araçlara bakıyor kasa içi ama kasa içindeki safi yük 50- 55 ton demir var. O uyanıklar güvenlik görevlilerine kantar fişinin tekini gösteriyor ve güvenlik güçleri geç diyor . Ama öyle değil. Karabük Yenice yolunu bozan orman emvali taşıyan araçlar değil. Demir ve taş taşıyan araçları. Güvenlikçe arkadaşlar özellikle Yeniceli araçlara işlem uyguladılar. Biz, ilçemizdeki şoför esnafının haklarını savunmak için uğraşıyoruz ve uğraşmaya devam edeceğiz..

        Biz, esnafımızın 35 tonla gidip tahmini 2.000 TL alacağına, 27 tonla gidip 2.000 TL alması için mücadele veriyoruz. Orman işletmesi köylüye 30 yıldır vahid-i fiyatla üretim ve nakliye yaptırıyor. Yıllık şu kadar 3-5 milyon kâr açıklıyor. Birileri derece artıracağız diye bu orman köylüsünün kaderi ile oynuyor. İşletme depolara kantar kursun, kimseyi zorda bırakmasın. Nasıl her firmanın kantarı varsa araçların tonajından fazla yük verilmesin. Daha da ötesi devletin çıkardığı kanunları devletin bazı kurumları çiğniyor. Kimse şoför esnafının gururu ve kaderi ile oynamasın. Yenice’nin dışarıdan bir tek gelir kaynağı var o da nakliyatçılık sektörü. Şoför esnafı gecesini gündüzüne katar.

        Evinden bir çıkar ne zaman döneceği belli olmaz kazandığı 3-5 lirayı Yenice’ye getirir. AVM’ lerden alış veriş yapmaz, ne kazandıysa Yenice’nin esnafına getirir ve harcar. Bu düşüncelerle yolda olan şoför arkadaşlara hayırlı yolculuk, işlerinin başında olanlara hayırlı ve helal kazançlar dileriz. ” ..

Yılmaz Kırık:“Tonajla ilgili yanlış anlaşılmalar var”

Mustafa Akay :”Hes ve Yüksekokul için her kapıyı çalacağız”

33 yaşındaki yeğen öldü, 3 aylık hamile eşi yaralandı

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle