Hoşgeldiniz  

Son zamanlarda ulusallardayız.

Okan Küçük | 31 Ağustos 2014 | Arşiv


facebooktwitter
Okan Küçük
okanbatitv@hotmail.com

                                                       ***

    SON ZAMANLARDA ULUSALLARDAYIZ.GÜLÜMSE KARABÜK, NEFSİ SURETİN (ÖZ ÇEKİM) GÜZEL ÇIKSIN BARİ.VEFAT ETMİŞ ÖĞRETMENE  100 TAM PUAN, HUZUREVİNDEKİ HUZURSUZLUKLAR  DERKEN ULUSALLARDAYIZ. HA, ÖLENİN KALANIN KİMSENİN UMURU OLMAYAN KONU DA ULUSALIN YAKIN TAKİBİNDE 2-3 HAFTAYA O DA PATLAYABİLİR. BAŞKA; ÖĞRENCİLER KARABÜK’Ü BAŞBAKANA ŞİKAYET EDECEKLERMİŞ. DESENE HEPTEN REKLAM OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ MEMLEKETE. REKLAMIN İYİSİ KÖTÜSÜ OLUR MUYMUŞ, OLMAZ MIYMIŞ BAKALIM ?

                                                      ***

                                  Karabük Üniversitesi’nin büyümesinde her daim gurur duymuşuzdur.

*

Ama bir taraftan da;  sürekli bölüm açıp öğrenci alma  kolaycılık değil mi  ?

*

 Bu öğrenciler hangi binalarda, hangi şartlar da eğitim görecekler  ?

*

Nereler de hangi ücretle barınacaklar ?

*

 Karabük’te yurt sayısı kaç, öğrenci sayısı kaç  ?

*

           Bunlar da planlanmadan açtım bölümü aldım  öğrenciyi şimdi Karabük düşünsün mantığıyla  rastgele bölüm açarak öğrenci almanın Karabük’e de , öğrenciye de sorunlar açacağını ifade etmişizdir.

*

        Dün çarşı da üniversite öğrencic 1-2 arkadaşla karşılaştık. 3. seneleriymiş Karabük’te. Bu yukarıdaki konuları ifade ettiler bize.

* Geçen  eğitim döneminde ;  50 öğrenci, ev kiralarının yüksek ve yurtların yetersiz olmasını protesto etmişlerdi sonra da Karabük Belediyesi önünde stant açarak (Başbakanlığa gönderilmek üzere) vatandaşların imza kampanyasına destek vermesini istemişti ya bazı  öğrenciler o  gruptan herhalde bu arkadaşlar. Aynı,  benzer ifadeler de bulundular

*

   ‘Okumaya mı geldik zengin etmeye mi bilemedik’

*

‘Ev kiraları çok yüksek, öğrenciler mağdur’.

*’Bu sorun hem öğrencilerin hem de ailelerinin sorunudur’  dediler.

*  .

            Bu sene stantlar açarak imza kampanyası düzenleyeceğiz. Karabük halkından da destek bekliyoruz. hedefmiz 30 Bin imza. 30 Bin imza toplayıp, Başbakanlığa, Cumhurbaşkanlığı’na göndereceğiz, dediler.

*

           Vicdansızların eline kalmak istemiyoruz dediler!    Bu olursa yani imza kampanyası vs. yine  Karabük olarak ülke gündeminde yine haber olacağız  iyi mi ?

*

         Hem ayrıca bu öğrenciler memleketlerine gittiklerinde zaten yeterince  olumsuz reklamımızı yapıyorlar, tüm Türkiye’de orası ayrı yani.

*

  Şimdi soralım bu işin tek sorumlusu ev sahipleri mi ?

*

      Yoksa sürekli öğrenci Karabük’ün nüfus  yapısı ve  ev sayısını, Karabük’teki yurt sayısını hiç dikkate almaksızın sürekli bölüm açarak habire öğrenci alımı yapan  Sayın Rektör mü ?

*

           O mu , bu mu, şu mu kim bilemiyoruz ama gülümse Karabük, bak ulusal sevdi seni yakında yine ulusal da olacağa benziyorsun, iyi mi ???

                                                              ***

     BU İŞ SADECE ÖĞRENCİYİ VURMUYOR ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANLAR NE YAPSIN PEKİ ?

                                                                 ***

           Ev fiyatlarının satılık/kiralık yükselmesi sadece öğrencileri etkilemedi ki ? Öğrencilerin deyimiyle UÇAN DAİRE’ler sadece öğrenciyi etkilemiyor ki ? Karabük’te asgari ücretle çalışan (hatta asgari ücret bile alamayan) tonla insan var.

*

 Ya bunlar ne yapacak ? Hele bir de evleneceklerse mesela. Nasıl geçinecekler ?

*

             Bakın basit bir hesap yapalım ki daha önce yaptık yine bu köşe de , Asgari ücret 846 TL. Bozdur bozdur harca kıvamında yani.

*

    E, şimdi evlenecekse bir asgari ücretli ev kirası 500TL, YAKIT 140 TL, ELEKTİRİK , SU, TELEFON 150-200 TL,  E , bitti asgari ücret. Şimdi bu vatandaş ne yapacak ? Nasıl yaşayacak ? Nasıl evlenecek şimdi  ?

*

        Ne yapsın asgari ücretle çalışan genç Karabük’te evlenmesin mi yani ?

*

       Hesap orta da,  anada baba da yoksa hepsi bitik.

*

             He asgari ücretle çalışan bir bayanla evlenirse birinin maaşı  yukarıdakilere gidecek diğeri de ayda mutfak masrafı, giyim kuşam masrafını karşılayacak. Gezip tozma gibi lüzumsuz şeylere ayıracak vakit ve nakit yok olamaz zaten yani.

*

             Peki,  ana da, babada para olmayan bir garip asgari ücretli evlenecekse , evlenmek için tutacağı düğün salonundan , tuttuğu evin mobilyasına kadar  kaç tl’yi nereden bulup harcayacakta yuva kuracak ?

*

       Yani diyeceğim o ki zengin değilsen evlenmeyi aklının ucundan bile geçirme deniliyor bi yerde  asgari ücretli modern zamanları KÖLESİ’ne.

*

       Asgari ücretlisin yerini /haddini bil  sen iş gücüsün, emeği sömürülecek KÖLE’sin. Şimdi evlenince çoluk çocuk falan, işverenin senden alacağı verimi düşer. Sermayenin kazanacağı trilyonlara bir halel falan gelebilir ki bu ne demek bir düşünsene ???

*

      Yani otur oturduğun yerde aman  ne oturması çalış çalış, işverenin emri altında hayatın boyu kazandır ona, evlenmek falan senin neyine, KÖLEYSEN KÖLELİĞİNİ BİL yani. Haddini bil.

*

         Hem Karabük’te bu sene 41 Bin öğrenci ev fiyatları ANKARA, İSTANBUL’LA YARIŞIRKEN, sen çalış,kazan, üret ki patronun yeni evler alsın, kiralasın sonra o öğrencilere…

*

Sen çalış ki patronun hulu lulu adalarında fazladan tatil yapsın önümüzdeki sene…

*

           Sen çalış ki, asgari ücretle asgari asgari, SİSTEM Kİ DÜNYAYI AFEDERSİN DÜZÜCÜLERİN SİTEMİ BU , DEĞİŞMESİN.

*

 DÜZEN DEĞİŞMESİNKİ DÜZÜLEN VATANDAŞ OLSUN HEP, YANİ DÜZÜLEN HİÇ DEĞİŞMESİN.

*

Oradan çıkmış öğrenci ev kirasıymış, şuymuş , buymuş…

*

Çıkmış asgari ücretli insanca yaşammış evlilikmiş, haklarmış…

*

      Kardeşim anla sistem kurulmuş diyorum sen istesen de istemesen de ya değiştireceksin sistemi ya da ölene kadar makoko kardeşim bu kaçınılmaz…

Not:  Bu yazı 29 Ağustos’ta Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yayımlanmıştır.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle