Hoşgeldiniz  

Sümeyye Erdoğan; KADEM’in açılışını yaptı.

Okan Küçük | 06 Ocak 2016 | Genel, Güncel A- A+

Bunu Paylaş

           Kadın ve Demokrasi Derneği ( KADEM ) İl Temsilciliği Açılışı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan, Karabük Valisi Orhan Alimoğlu, Safranbolu Kaymakamı Murat Bulacak, Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy, İl Jandarma Komutanı Albay Cihan Ulukaya, KBÜ Rektörü Refik Polat, Daire Müdürleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının Temsilcileri, çok sayıda vatandaş ve basın mensuplarının katılımı ile Safranbolu’da gerçekleşti.

sumeyyeerdogankadem

Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy’un ev sahipliğinde saygı duruşu ile başlayan açılış töreninde bir konuşma yapan KADEM Karabük İl Temsilcisi Hatice Bilici, “ Kadın ve Demokrasi Derneği, yasal düzenlemelerden toplumsal farkındalığa kadar kadın sorunlarına ilişkin her alanda kadının statüsünü arttırmak, bilinçlendirmek ve kara mekanizmalarında yer almak amacı ile 2013 yılından bu yana çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir. Derneğimiz genelde insan, özelde kadın hakları ile ilgili hayatın her alanında çalışmalar yaparak olabilecek fırsatların önünü açmaktadır. Zira kadın ne kadar güçlü olursa ülkemizin de o kadar güçlü olacağından eminiz. Ben şahsıma ve arkadaşlarıma olan güvenlerinden dolayı Genel Başkanımız Sare hanıma, Genel Başkan Yardımcımız Sümeyye Erdoğan hanımefendiye sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.  Yarıca açılış sürecimiz boyunca bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız Sayın Dr. Necdet Aksoy beyefendiye özellikle teşekkür ediyorum. Derneğimiz hayırlı olsun “ dedi.

Daha sonra konuşan Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ise,

Başkan Aksoy, “Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammet ( SAV ) kızı Fatıma’yı omzunda taşıyarak kız evlada verdiği hürmetini ve değeri her fırsatta belirtmiştir. Yine Annelerin ayaklarının altına, bu dünyada yaşamamızın gerçek sebebi olan, Cenneti yaymıştır. Mete Han Devlet ve Birlik olmanın önemini anlatırken şu sözleri sarf etmiştir, Ben sizin Hanınızım, eşini göstererek bu da benim Hanım diyerek savaş kararı gibi önemli bir kararı bile birlikte aldıklarını belirtmiş ve kadının önemini vurgulamıştır diyerek başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü; “

“ Ecdadımızın baş tacı ettiği, en önemli kararları dahi birlikte aldığı kadınlarımız, maalesef günümüzde Atalarımızı mahcup edecek derecede muameleye maruz kalmaktadır. ( Özgecan kızımızın yaşadığı olay gibi. ) Kadına karşı pisikolojik ve fiziki şiddetin yanı sıra en hassas yanlarımızdan olan Ahlakımızı bile zedeleyecek istismarlara maruz bırakabiliyoruz. İşte tam bu noktada bayrağı yerden alıp böyle önemli oluşumlar ile tekrar tarihimizdeki gibi kadının hak ettiği noktaya taşınması için hizmet etmeliyiz. Bu derneğimizin Safranbolu’muzda açılacak olan yeni şubesinin yine ülke çapında olduğu gibi Safranbolulu kadınlarımıza da kazandıracağı katma değer tartışılmaz bir gerçektir.”dedi.

Daha sonra KADEM Genel Başkanı Sare Yılmaz söz aldı.

Yılmaz konuşmasında şunları söyledi; “ Her bölgenin her yöreni kendine has kültürü değerleri köklü bir geçmişi ve toplumsal bir yapısı var. Bizlerde Türkiye’de gittiğimiz her bölgede o yöreye ait farklı kadın meseleleriyle karşılaşmaktayız. Bu sebeple KADEM olarak Gaziantep, Denizli, Ankara, Sakarya, Konya, Malatya, Kahramanmaraş, Antalya, Elazığ, Erzurum ve Trabzon’un ardından Karabük’te de kadın sorunlarını sahaya inerek çözmek için buradayız. Kadınları toplumun her alanında güçlendirmek için bu binada çalışmalarımıza devam edeceğiz. Her ilin kendine özgü sorunlarını tarihsel dokularını olduğunu söylemiştik. Safranbolu’nun da kendine ait bu tarihsel dokusundan dolayı duyduğumuz memnuniyet ve burada bir temsilcilik ofisinin olması bizi oldukça mutlu ve memnun ediyor. UNESCO tarafından da koruma altına alınmış olması, burada yapılacak faaliyetlerimizin kültürel birikimlerle bir araya getirilmesi son derece kıymetli. KADEM 8 Mart 2013 tarihinde kuruldu ve yaklaşık 3 yıllık bir geçmişi olmasına rağmen ses getiren, dikkat çeken, farkındalık yaratan çok sayıda faaliyete başarıyla imza atmıştır. Ulusal ve uluslararası alanda yürüttüğü bu faaliyetlerle KADEM Türkiye’nin önde gelen kadın derneklerinden biri olmuştur. KADEM olarak insan haklarının ayrılmaz bir parçası olarak gördüğümüz kadın haklarını savunuyor toplumda, siyasette ve iş hayatından kadınları güçlendirmeyi hedefliyoruz. Bu amaçla söylem ve politika üretiyor, projeler yürütüyor, kampanyalar düzenliyor, kadınları geliştirici eğitimler ve çalıştaylar gerçekleştiriyoruz. Kadın yasal hakları eğitimi bugün yaklaşık 11 bin kişiye verilmiş durumda. Bu eğitimin burada da verileceğinden hiç şüpheniz olmasın.

s1‘Erkeksen öfkeni yen’, ‘önce adam ol’ ‘çocuktan gelin olmaz’ ‘Kadın varsa demokrasi var’ kampanyaları KADEM’in yaptığı faaliyetten bir kaçı. KADEM diğer tüm sivil toplum örgütlerine nazaran duruşuyla, söylemleriyle, alternatif fikirleriyle farkını net bir biçimde ortaya koymakta, farkıyla da kadınların kendilerine yer buldukları yeni Türkiye’nin, değişen Türkiye’nin güçlü yeni kadın hareketidir diyebiliriz. Her bölgenin kendi kadın ihtiyaçlarının çözümünde de o bölgeye hitap eden etkili çözümlerin olması gerekiyor. Bu sebepler Türkiye’nin dört bir yanında açtığımız temsilciliklerimizle temennimiz her bölgeye hitap eden kadın politikalarının geliştirilmesine ve kadın kalkınmasına katkı sağlamaktır. Yasal düzenlemelerden, toplumsal farkındalığa kadar kadın sorunlarına ilişkin her alanda yapılması gereken çok fazla işimiz var. Hayatın her alanında kadının statüsünü yükseltecek imkânlar ve fırsatların önünü açmak zorundayız. Bunu hep birlikte yapmamız gerekiyor, kadın ve erkek yan yana. Çünkü kadın ne kadar güçlü olursa demokrasi o kadar güçlü olur. Kadın ne kadar güçlü olursa aile o kadar güçlenir. Kadın ne kadar güçlenirse ekonomimiz o kadar güçlenir. Kadın ne kadar güçlenirse devletimiz o kadar güçlenir. O yüzden kadınların önünü açacak tüm hizmetlerde n ayak olmak son derece önemlidir. Bu vesile ile bizlerden desteklerini esirgemeyen Sayın Valimiz ve Safranbolu Belediye Başkanımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan ise; “ Maalesef insan haklarının özgürlüklerin, demokrasinin bu kadar revaçta olduğu, bu kadar sıkça ifade edildiği bir çağda bile bizler gördüğünüz gibi kadın haklarının gaspa uğramasından, kadınların toplumda hak ettikleri saygıyı, değeri görmemesinden daha da kötüsü kadın cinayetlerinden, kadına şiddetten bahsediyoruz ve bunlarla mücadele ediyoruz. Bularla mücadele etmek için devlet kademesinde, hukuki zeminlerde birçok düzenlemeler yapılıyor, ciddi mücadeleler veriliyor. Fakat tek başına yeterli olamıyor ve burada da sivil toplum kuruluşlarının önemini görüyoruz. Onların devreye girmesinin ne kadar mühim olduğunu görüyoruz. Bizde Kadın ve Demokrasi Derneği olarak böyle bir bilinçle böyle bir motivasyonla, bu işe başladık. 3 yıla yakın bir süre önce ve o zamandan bu zamana çok ciddi çalışmalar yaptık. Bizler kadın haklarını ilk başta insan hakları olarak görüyoruz. Kadın ve erkek meselelerinin bir birleriyle eş değer olmalarından hareketle bunu da ötesinde adalet bakış açısıyla, adalet zeminin de tartışılması gerektiğini düşünüyoruz “ dedi.

Sorunların ancak bu şekilde yaklaşıldığı zaman daha kalıcı ve kapsamlı şekilde çözülebileceğine inandıklarını ifade eden Sümeye Erdoğan şunları söyledi;  “ Bunun da ötesinde ‘kadın hakları’ dediğimiz zaman ne yazık ki bunun aslında bu kadar büyük bir yara olmasına rağmen maalesef bütün dünyada bir popülizme kurban verildiğini görüyoruz. ‘Kadın hakları’ dediğiniz zaman özellikle de hâkim batılı söylemlere kavramlarla konuştuğunuz zaman bu mevzunu kolaylıkla popüler olabilirsiniz ve uluslararası platformlarda kabul görebilirsiniz. Fakat bizim derdimiz bu değil. Bizim derdimiz gerçekten yaralara merhem olmak. Dolayısıyla biz bize dayatılan hâkim söylemlerin ve kavramların etkisi altında kalmadan, sığ tartışmalarda bu soruları kurba vermeden kendi medeniyetimizden aldığımız güçle kendi kavramlarımızla bu konuları tartışmak ve farkımızı ortaya koymak, gerçekten bu toplumun kadınlarına hitap eden çözümler bulmak derdindeyiz. Bu yılda da çok çeşitli sektörlerle, KADEM’iyle, sivil toplum kuruluşlarıyla, devlet kurumlarıyla gerektiği şekillerde iş birliklerinde bulunuyoruz. İstişarelerde bulunuyoruz. Dolayısıyla da burada hepinizin olması bizim için ayrı bit mutluluk sebebi. “

s2Erdoğan’ın konuşmasının sonunda, ben yeniden bu gün buraya geldiğiniz için hepinize çok teşekkür ediyor, çalışmalarda desteklerini eksik etmeyen Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımıza da ayrıca teşekkür ediyor, arkadaşlarıma başarılar diliyorum” dedi.

Programda son olarak Karabük valisi Orhan Alimoğlu konuştu.

Alimoğlu yaptığı konuşmada, “ Bu gün İlimizde önemli bir Sivil Toplum Kuruluşunun şubesini açıyoruz.  Ülkemizde Sivil toplumun alanı malumunuz genişliyor. Gerçi bu olması gereken bir şey. Zaten Kamu, Sivil Toplum Kuruluşları bir iş paylaşımı yapıyoruz. Burada herkes işini güzel yapmalı ve güzel bir bütünlük hasıl olmalı.  Bu kuruluş hanımlarımız ile ilgili bir Sivil Toplum Kuruluşu, keza bizde yani Ülkemizde, Müslümanlıkta kadınlarımızın değeri yüksektir. Bunda da eksilen bir şey varsa da hep birlikte tamamlamalıyız. Bizler bu Sivil Toplum Kuruluşumuzun Karabük’te önemli işler yapacağına inanıyoruz.  Bizlerde desteklerimizi eksik etmeyeceğiz. Ben ilimize teşrif eden Saygı değer misafirlerimize şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, hayırlı olsun diyorum” dedi.


Konuşmalardan sonra Karabük İl Müftüsü Halil Bektaş’ın yaptığı duaların ardından kurdele kesimine geçildi.
Karabük İl Temsilciliği binasını gezen protokol üyeleri burada bir süre sohbet ettiler. Ziyaret sonunda Safranbolu Belediye Başkanı Dr. Necdet Aksoy ve Eşi Özgül Aksoy, Sümeyye Erdoğan ve Sare Yılmaz’a SAKEM’de üretilen çeşitli hediyeler takdim ettiler.

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle