logo

Suni Tohumlama Eğitim Toplantısı Yapıldı.

Tarım Orman Bakanlığının “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP)”  kapsamında Karabük’te suni tohumlama sertifikasına sahip serbest ve resmi veteriner hekimlere, veteriner sağlık teknisyeni/teknikerlerine dölerme ve suni tohumlama bilgilerinin yeni gelişmelere uyumlu hale getirilmesi, spermanın saklanması ve uygulama aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususların uygulamaya doğru yansıtılmasının sağlanması amacıyla Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda eğitim verildi.

Eğitim Lalahan Uluslararası Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğünden dölerme ve suni tohumlama alanında uzman Veteriner Hekim Dr. Fırat Kokmaz ve Veteriner Hekim Ramazan Sevgi’nin katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitim öncesi Karabük İl Tarım ve Orman Müdürü Çetin Ayvalık; ” Bakanlığımız hayvancılığı geliştirmek ve güçlendirmek için önemli yeni projeleri hayata geçirmeye devam ediyor. Bu projede İlimizin büyükbaş hayvancılığının gelişmesi, üreticilerimizin daha kaliteli hayvan materyale sahip olması, Ülkemizde kırmızı et ihtiyacının karşılanması ve ekonomimize katkısı açısından büyük önem arz etmektedir. Tabi ki bu sizlerin bugüne kadar sergilediğiniz ve bundan sonrada göstereceğiniz özveri ile olacaktır. Bugün burada 2021, 2022 ve 2023 hedeflerimizden, sahada suni tohumlamanın yaygınlaştırılması için neler yapabiliriz? Sorularına beraber üzerinden istişareler yapmak için bir aradayız.Katılımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Gün boyu süren eğitim de katılımcılara, Dondurulmuş boğa sperması üretim süreci, Dondurulmuş boğa sperması nakil ve stoklanma koşulları, Suni tohumlama uygulamalarında kritik noktalar, Gebelik ve gebeliği etkileyen faktörler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Tarım Orman Bakanlığının “Etçi ve Kombine Irkların Suni Tohumlama Uygulamalarıyla Yaygınlaştırılması Projesi (ETKİYAP)” kapsamında Karabük’te suni tohumlama sertifikasına sahip serbest ve resmi veteriner hekimlere, veteriner sağlık teknisyeni/teknikerlerine dölerme ve suni tohumlama bilgilerinin yeni gelişmelere uyumlu hale getirilmesi, spermanın saklanması ve uygulama aşamalarında dikkat edilmesi gereken hususların uygulamaya doğru yansıtılmasının sağlanması amacıyla Karabük İl Tarım ve Orman Müdürlüğü toplantı salonunda eğitim verildi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ