logo

“Test Hazırlama Teknikleri” Semineri Gerçekleştirildi

Öğretmen Akademisi Mesleki ve Kişisel Gelişim webinarları kapsamında yıl içerisinde okullarda yapılacak olan ortak sınavlar ile Bakanlığın çeşitli sınavlarında kullanılacak, kazanım ve beceri temelli soruların hazırlanmasına yönelik İl Geneli Ortaöğretim Sayısal Alanda (Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji) Öğretmenleri Okul Zümre Başkanlarına “Test Hazırlama Teknikleri” semineri gerçekleştirildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge birimi Öğretmen Akademisi Mesleki ve Kişisel Gelişim webinarları kapsamında Ölçme Değerlendirme Merkezi ile birlikte hazırlanan çevrimiçi seminer Şube Müdürü Adnan CANSIZ’ın açılış konuşmasıyla başladı.

Seminerin açılış konuşmasının ardından programa katılan İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ kursiyer öğretmenlerle sohbet ederek yapılan uygulamalar hakkında bilgi aldı.

Programda ölçme ve değerlendirmenin önemine değinen İl Millî Eğitim Müdürü Nevzat AKBAŞ: ” Soru yazma kabiliyetini daha ileriye taşımak ve eğitimde ölçme ve değerlendirme hizmetlerinin iyileştirmesi amacıyla bugüne kadar farklı branşlarda toplam 650 öğretmenimiz ‘Test Hazırlama Teknikleri’ seminerinden faydalandı.

Ölçme değerlendirme teknik bir konu olmanın ötesinde nasıl bir insan yetiştirmek istendiği, benimsenen eğitim felsefesi ve hedefleriyle ilişkilidir. Bu kapsamda günümüzde etkili eğitim sistemlerinin de kullandığı, öğrencilerin yapabilirliklerinin tanımlanarak net bir şekilde ortaya konulduğu “Yeterlilik Temelli Ölçme Değerlendirme Sistemi”, çok büyük bir önem arz etmektedir. Bakanlığımız 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde açılan bu seminerin bu manada okullarımızın geleceği planlamaları ve geleceğimizin teminatı çocuklarımıza daha kaliteli hizmet sunması bakımından önemlidir. Dolayısıyla burada ne kadar önemli bir iş yaptığımızın göstergesi budur.

Bu seminerler büyük bir ihtiyaca cevap vermektedir. Seminerlerimiz devam edecektir. Seminerin hazırlanmasında emeği geçenlere ve seminere katılıp gösterdiğiniz ilgiden dolayı siz değerli öğretmenlerime teşekkür ediyor, başarılar diliyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından “Test Hazırlama Teknikleri” semineri Müdürlük Ar-Ge Birimi Öğretmeni Bünyamin ŞAKAR Moderatörlüğünde Ölçme Değerlendirme ekip sorumlusu Osman YILMAZ ve Öğretmen Serkan ACAR’ın soru hazırlama teknikleri hakkında bilgilendirme yapmasıyla son buldu.

İl Geneli Ortaöğretim Sayısal Alanda (Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji) Öğretmenleri Okul Zümre Başkanlarına “Test Hazırlama Teknikleri” semineri gerçekleştirildi.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ