logo

Türkiye’nin havası en kirli 6. İli Karabük… Kirli Havaya Sanayinin Etkisi Nedir ?


facebooktwitter
Okan Küçük

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
okanbatitv@hotmail.com

Geçen haftalar da haberini yaptık. İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir, 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu‘nu yayınladı. Söz konusu rapor da hem dünyanın en yüksek hava kirliliğine sahip ülkeleri hem de Türkiye’nin en yüksek hava kirliliğine sahip şehirleri ortaya çıkmış oldu. Karabük raporda hava kirliliğinde 6. sıra da yer aldı.

Rapora göre hava kirliliği, solunum yolu rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıklara yol açarak dünya genelinde her yıl 600 bini çocuk, 7 milyon erken ölümde rol oynuyor.

İnsan ömrünü en fazla kısaltan etken PM2.5 olarak adlandırılan havadaki 2.5 mikrondan küçük partiküler maddeler. Akciğerlere ve kan dolaşımına derinlemesine nüfuz edecek kadar küçük olan PM2.5; solunum ve kardiyovasküler problemlere ve kansere neden olabiliyor. Saç telinin çapının 30’da biri kadar büyüklükteki bu maddeler bazı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseriyle ilişkilendiriliyor.

Konuyla ilgili önceki haberimiz için burayı tıklayınız.

Şimdi bu bilgilerden yola çıkarak Karabük’teki solunum yolu hastalıkları, akciğer hastalıkları ve kanser vakalarında Karabük sanayisinin etkisi  var mıdır, varsa ne orandadır ? Bunların tespiti mutlaka yapılıyordur. Bu konu da bir bilgilendirme / açıklama yapılırsa vatandaşta doğrusu ne öğrenmiş olur aslında.

“1 yıldır nefes aldığımı hissediyorum. Hatta insanın nefes alarak  yaşadığını tanıdım, öğrendim.”

          Üretim, istihdam ve sanayi ülkemiz için vazgeçilmez bir konumda. Ama günümüzde insan ve çevre sağlığını dikkate almadan üretim yapmak dönemi artık bitmeli. Konu çevre ve insan olunca  kar, para ne kadar önemli olabilir ?

 Şimdi o haberi yaptığımız da bir çok yorum geldi. Bir yorumda bir vatandaş 12 yıl göz bebeğimiz konumunda olan Kardemir’de çalıştığını  şimdi ise Balıkesir’de Kaz Dağları’na yakın bir mevki de çalıştığını  söylüyor… “1 yıldır nefes aldığımı hissediyorum. Hatta insanın nefes alarak  yaşadığını tanıdım, öğrendim.” diyor. ”Temiz havanın etkisiyle 1 yıldan beri de sigarayı bıraktığını “ da ekliyor…Yorum kısa ama  üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir yorum bence.

Temiz Hava Temiz Oksijen İnsanın Sorunlarının Çözümü İçin Kilit Konumda.

        Uzmanların açıklamaları ve çeşitli sağlık kuruluşlarının çalışmalarından çıkan sonuçlara göre; Temiz hava beyin sağlığının da ilk şartı. Çünkü beyin, diğer organlar gibi oksijene ve besin maddelerine ihtiyaç duyar. Güncel yaşamda hava kirliliğinin ilk etkisi hafıza kaybı ve benzeri hafıza problemleri olarak ortaya çıkıyor.

Havanın içindeki oksijen aynı zamanda kanı temizliyor. Oksijen eksikliği halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, enerji çekilmesi gibi rahatsızlıkların temel sebepleri olarak görülüyor

 Oksijenin, kanın temizlenmesini sağladığı gibi  kanda bulunan maddeler aracılığı ile organlara taşındığı biliniyor. İşte örneğin solunum fonksiyonları bir  zarar gördüğünde iç organların hepsi risk altına giriyor. Yine kan aracılığıyla oksijenin taşınmadığı herhangi organ veya organların tamamı kendi  temizliğini yapamıyor, hücre yenilenmesi gerçekleştiremiyor kısa veya uzun zamanlı olarak fonksiyonlarını yitiriyor ve önemli/ciddi hastalıklar gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Kalitesiz kirli hava,  hastalıklara kapı açıyor.

Temiz havanın dinçlik, enerji, stres yükünün azalması, canlılık ve ferahlık verdiği, hissiyat anlamında gücün oksijenle geldiği uzmanlarca ifade ediliyor.

Halsizlik oluşmaması, canlılık halinin devamı, vücut direncinin artması, beynin düzgün çalışması, organların zarar görmemesi gibi sebeplerden dolayı temiz havada bulunmanın önemi çok büyük…

Yine bazı uzmanlara göre çağımızda bir çok hastalığın bir şekilde temel tetikleyicisi olan Stres- Kaygı gibi rahatsızlara hava kirliliği nedeniyle temiz oksijenden mahrum kalınması sebep olabiliyor. Yani temiz hava , bol oksijen, aynı zamanda manevi güç ve  Stres yükünü  ortadan kaldırabiliyor.

Uzmanlar yukarıda yazdıklarımıza devam ile, her ne kadar hayatımıza devam edebiliyor olsak da, aslında oksijen miktarının düşük olduğunu hissetmeden uzun süre boyunca kalitesiz yani kirli bir hava soluduğumuz için gerek kısa gerek uzun vade de hastalıklara kapı açtığımızı ifade ediyorlar.

 Koca Süleyman  o tarihi sözü boşuna mı söyledi ?

Tam kırk altı yıl  hükümdarlık yaparak Osmanlı tahtında en uzun süre tahtta kalan hükümdar olan, döneminde  birçok fetihe imza atan,  kültür ve uygarlık alanında da önemli gelişmelerin mimarı olan (rahmetli) Kanuni Sultan Süleyman’ın, hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi” sözünü duymayanımız yoktur.

46 yıl da bir Osmanlı Padişahı ki -Muhteşem Süleyman olarak ta anılır-  ne mutluluklar- üzüntüler yaşamış, kim bilir neler görmüş, neler geçirmiştir değil mi ? İşte 46 yılı tahtta geçen 72 yılın sonunda hayattan edindiği bütün tecrübelerin bileşkesi olarak hasta yatağında söylediği söz, insan hayatında en önemli  konunun sağlık olduğu vurgusudur.

Yani Koca Süleyman diyor ki, en büyük zenginlik ve en büyük nimet sağlıktır. Bütün cihanı bile verseler sağlık olmadıktan sonra hiçbir anlamı kalmaz, diyor değil mi ?

İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir, 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu da, Türkiye’nin en yüksek hava kirliliğine sahip altıncı ili Karabük, diyor…

Biz de diyoruz ki;  çocuklarımız ve geleceğimiz için insana, çevreye, beynimizin ve  organlarımızın içine çektiğimiz nefese, zarar vermeden kalkınmaktan başka bir yol yok. Çünkü başka Karabük yok !

Türkiye’nin havası en kirli 6. İli Karabük… Kirli Havaya Sanayinin Etkisi Nedir ?

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Mustafa Şahin…Karabük’te Bilinmeyenler-2

  08 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Bayrak şairi ve Safranbolu “Ey mavi göklerin beyaz ve kızıl süsü, Kız kardeşimin gelinliği, şehidimin son örtüsü, “ mısralarıyla başlayan Bayrak şiiriyle hafızalara kazınan, Bayrak şairi olarak anılan, Biz, kısık sesleriz... Minareleri, Sen, ezansız bırakma, Allah'ım! ……. Müslümanlıkla yoğrulan yurdu, Müslümansız bırakma, Allah'ım! adlı Dua şiiriyle gönüllerde taht kuran, “Yeryüzünde, riya, inkâr, hıyanet  Altın devrini yaşıyor...  Diller, sayfalar, satırlar  ‘Ebu Leheb öldü’ diyorlar: ...
 • Okan Küçük Yorumluyor…Öncelikler… Yol mu, Fabrika mı ?

  07 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Şehir merkezi toplu taşıma hariç özel araçlara kapalı hale getirilse Karabük merkez trafiği rahatlar mı size göre ? Bu yazım  ‘Şu okullar olmasaydı, ben bu eğitimi ne güzel idare ederdim’ tarihi sözüne atıf değildir, belirteyim… Karabük’ün bazı sorunları var… Örneğin trafik sorunu bunlardan biri olarak son yıllarda iyice ön plana çıktı. Karabük’ün şehir merkezi 2-3 caddelik bir alandan oluşuyor. İstasyon Caddesinden Kayabaşı Köprüsü yürüme 15 dakika… Aslında hepsi bu kadar bir Karabük merkezi var...     Epi topu ...
 • Karabüklüler ne bilsin ‘İsmail Curt’ neden istifa etmiş ?

  01 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Şimdi bir zaman önce Külliye'ye / Saray'a bir CHP'li gitti mi, gittiyse kim gitti, niye gitti, sonrasında neden hiç bir şey olmadı? gibi konular vardı o konu çözüldü mü, ben hatırlayamadım ? Ne alaka diyebilirsiniz. Aslında bir alakası yok. CHP'yle ilgili yazı yazıyorum aklıma geldi birden... Neyse biz yazacağımız konuya dönelim... Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi (PM) Üyesi ve Elazığ Milletvekili Gürsel Erol geçen günlerde Karabük CHP İl Başkanlığını ziyaret etti. O ziyarette CHP Karabük İl Başkanı Abdullah Çakır’da bir açıklama ya...
 • Mustafa Şahin…Karabük’te Bilinmeyenler-1

  30 Mart 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  "Belki inandıklarımın hepsini yazamayacağım; ama inanmadıklarımı asla yazmayacağım" diyen milliyetçi fikriyatın Osman Turan’dan, Mümtaz Turhan’a, Seyyid Ahmed Arvasi’ye oradan Erol Güngör’e giden çizginin son halkası Türk Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Başkanı, MHP eski milletvekili Erzurum ispir doğumlu Nevzat Kösoğlu’nun liseyi Karabük’te okuduğunu çoğu kimse bilmez. Sadece Nevzat Kösoğlu değil, yolları bir şekilde Karabük’ten geçen yahut bir Karabük’lü ile keşişsen başka ünlülerde var. Bayrak şairi Arif Nihat Asya, Kendisini kimim ...