logo

Türkiye’nin havası en kirli 6. İli Karabük… Kirli Havaya Sanayinin Etkisi Nedir ?


facebooktwitter
Okan Küçük

Warning: Use of undefined constant user_email - assumed 'user_email' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/karabuk2/public_html/wp-content/themes/HaberMatikV3/single-kose-yazilari.php on line 34
okanbatitv@hotmail.com

Geçen haftalar da haberini yaptık. İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir, 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu‘nu yayınladı. Söz konusu rapor da hem dünyanın en yüksek hava kirliliğine sahip ülkeleri hem de Türkiye’nin en yüksek hava kirliliğine sahip şehirleri ortaya çıkmış oldu. Karabük raporda hava kirliliğinde 6. sıra da yer aldı.

Rapora göre hava kirliliği, solunum yolu rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıklara yol açarak dünya genelinde her yıl 600 bini çocuk, 7 milyon erken ölümde rol oynuyor.

İnsan ömrünü en fazla kısaltan etken PM2.5 olarak adlandırılan havadaki 2.5 mikrondan küçük partiküler maddeler. Akciğerlere ve kan dolaşımına derinlemesine nüfuz edecek kadar küçük olan PM2.5; solunum ve kardiyovasküler problemlere ve kansere neden olabiliyor. Saç telinin çapının 30’da biri kadar büyüklükteki bu maddeler bazı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseriyle ilişkilendiriliyor.

Konuyla ilgili önceki haberimiz için burayı tıklayınız.

Şimdi bu bilgilerden yola çıkarak Karabük’teki solunum yolu hastalıkları, akciğer hastalıkları ve kanser vakalarında Karabük sanayisinin etkisi  var mıdır, varsa ne orandadır ? Bunların tespiti mutlaka yapılıyordur. Bu konu da bir bilgilendirme / açıklama yapılırsa vatandaşta doğrusu ne öğrenmiş olur aslında.

“1 yıldır nefes aldığımı hissediyorum. Hatta insanın nefes alarak  yaşadığını tanıdım, öğrendim.”

          Üretim, istihdam ve sanayi ülkemiz için vazgeçilmez bir konumda. Ama günümüzde insan ve çevre sağlığını dikkate almadan üretim yapmak dönemi artık bitmeli. Konu çevre ve insan olunca  kar, para ne kadar önemli olabilir ?

 Şimdi o haberi yaptığımız da bir çok yorum geldi. Bir yorumda bir vatandaş 12 yıl göz bebeğimiz konumunda olan Kardemir’de çalıştığını  şimdi ise Balıkesir’de Kaz Dağları’na yakın bir mevki de çalıştığını  söylüyor… “1 yıldır nefes aldığımı hissediyorum. Hatta insanın nefes alarak  yaşadığını tanıdım, öğrendim.” diyor. ”Temiz havanın etkisiyle 1 yıldan beri de sigarayı bıraktığını “ da ekliyor…Yorum kısa ama  üzerinde uzun uzun düşünülmesi gereken bir yorum bence.

Temiz Hava Temiz Oksijen İnsanın Sorunlarının Çözümü İçin Kilit Konumda.

        Uzmanların açıklamaları ve çeşitli sağlık kuruluşlarının çalışmalarından çıkan sonuçlara göre; Temiz hava beyin sağlığının da ilk şartı. Çünkü beyin, diğer organlar gibi oksijene ve besin maddelerine ihtiyaç duyar. Güncel yaşamda hava kirliliğinin ilk etkisi hafıza kaybı ve benzeri hafıza problemleri olarak ortaya çıkıyor.

Havanın içindeki oksijen aynı zamanda kanı temizliyor. Oksijen eksikliği halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı, enerji çekilmesi gibi rahatsızlıkların temel sebepleri olarak görülüyor

 Oksijenin, kanın temizlenmesini sağladığı gibi  kanda bulunan maddeler aracılığı ile organlara taşındığı biliniyor. İşte örneğin solunum fonksiyonları bir  zarar gördüğünde iç organların hepsi risk altına giriyor. Yine kan aracılığıyla oksijenin taşınmadığı herhangi organ veya organların tamamı kendi  temizliğini yapamıyor, hücre yenilenmesi gerçekleştiremiyor kısa veya uzun zamanlı olarak fonksiyonlarını yitiriyor ve önemli/ciddi hastalıklar gün yüzüne çıkmaya başlıyor.

Kalitesiz kirli hava,  hastalıklara kapı açıyor.

Temiz havanın dinçlik, enerji, stres yükünün azalması, canlılık ve ferahlık verdiği, hissiyat anlamında gücün oksijenle geldiği uzmanlarca ifade ediliyor.

Halsizlik oluşmaması, canlılık halinin devamı, vücut direncinin artması, beynin düzgün çalışması, organların zarar görmemesi gibi sebeplerden dolayı temiz havada bulunmanın önemi çok büyük…

Yine bazı uzmanlara göre çağımızda bir çok hastalığın bir şekilde temel tetikleyicisi olan Stres- Kaygı gibi rahatsızlara hava kirliliği nedeniyle temiz oksijenden mahrum kalınması sebep olabiliyor. Yani temiz hava , bol oksijen, aynı zamanda manevi güç ve  Stres yükünü  ortadan kaldırabiliyor.

Uzmanlar yukarıda yazdıklarımıza devam ile, her ne kadar hayatımıza devam edebiliyor olsak da, aslında oksijen miktarının düşük olduğunu hissetmeden uzun süre boyunca kalitesiz yani kirli bir hava soluduğumuz için gerek kısa gerek uzun vade de hastalıklara kapı açtığımızı ifade ediyorlar.

 Koca Süleyman  o tarihi sözü boşuna mı söyledi ?

Tam kırk altı yıl  hükümdarlık yaparak Osmanlı tahtında en uzun süre tahtta kalan hükümdar olan, döneminde  birçok fetihe imza atan,  kültür ve uygarlık alanında da önemli gelişmelerin mimarı olan (rahmetli) Kanuni Sultan Süleyman’ın, hasta yatağında söylediği söz olarak bilinen “Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihânda bir nefes sıhhat gibi” sözünü duymayanımız yoktur.

46 yıl da bir Osmanlı Padişahı ki -Muhteşem Süleyman olarak ta anılır-  ne mutluluklar- üzüntüler yaşamış, kim bilir neler görmüş, neler geçirmiştir değil mi ? İşte 46 yılı tahtta geçen 72 yılın sonunda hayattan edindiği bütün tecrübelerin bileşkesi olarak hasta yatağında söylediği söz, insan hayatında en önemli  konunun sağlık olduğu vurgusudur.

Yani Koca Süleyman diyor ki, en büyük zenginlik ve en büyük nimet sağlıktır. Bütün cihanı bile verseler sağlık olmadıktan sonra hiçbir anlamı kalmaz, diyor değil mi ?

İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir, 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu da, Türkiye’nin en yüksek hava kirliliğine sahip altıncı ili Karabük, diyor…

Biz de diyoruz ki;  çocuklarımız ve geleceğimiz için insana, çevreye, beynimizin ve  organlarımızın içine çektiğimiz nefese, zarar vermeden kalkınmaktan başka bir yol yok. Çünkü başka Karabük yok !

Türkiye’nin havası en kirli 6. İli Karabük… Kirli Havaya Sanayinin Etkisi Nedir ?

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Şule Ertürk Anıklı…Muaf değil…

  14 Mayıs 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Bugün düştüğümüz tarih, insanlığın kendine zulmü diye okunacak! Okundukça kanayacak. Sağım cennet, solum cehennem, Ortası ikisinin arası, Büyük şamdan altında, yün halı üstünde soluk bir oh’mu, Zulmün postallarının ezdiği gözyaşlarının ahı mı? Susarsa hakları elinde olanlar, Mazlumun ahı yakar kalbimizden fazlasını. Milleti, dini, dili ne fark eder? İnsanca yaşamak her çocuğun hakkı. Yetişkinlerin merhametsiz dünyasında, Ölen masumlar, ne kadar çoktular. Korkma çocuk, gideceğin yere onlar varamayacak. Sen...
 • Kamil Güleç’e itibar suikasti…

  08 Mayıs 2021 Genel, Gündem, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Karabük'ün yaşayan bir değeri olan, hem sanayici hem de hayırsever kimliğiyle, ticarette olduğu gibi hayır işlerinde de Karabük'te önemli isimlerden olan Kamil Güleç'e zaman zaman haksız, yersiz, manasız, maksatlı , yer yer hakarete varan eleştiri boyutunu aşan yıpratma faaliyetleri yapıldığını gördüğümüz için aşağıdaki yazıyı yazıyoruz. Yıl 1994.. KARDEMİR’in zarar ettiği, özelleştirilemediği taktirde kapatılması gerektiği kararı, Karabük’te şok etkisi yaratırken, Kamil Güleç çözüm arayışına girmişti. KARDEMİR’i esnafıyla, işçisiyle, ...
 • Mustafa Şahin…Yüreğime Dokunuşun

  29 Nisan 2021 Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Herkesin sevdiği, saydığı değer verdiği bir eğitimci dostla geçmişe dair sohbet ediyoruz. Duygu yüklü konuşmasında dostum; “Göl yok, çam yok, yeşillik yok. Ağaçlık bir saha içinde beyaz, büyük bir bina… Gölköy’deki eski Ziraat Mektebi ile Şeyh Ziya Efendi’nin konağı o zamanlar kısaca “Şeyhoğlu Konağı…”  Yani Kastamonu Göl Köy Eğitim Enstitüsü… Benim bu okulla tanışmam yetmişli yıllarda oldu. Çocukluk denen cennetten, ergenliğe adım attığım, gamsız çocukluk günlerimi geride bıraktığım, Okul hayatı ile hayat okulu arasında...
 • Safranbolu’ya Fen Lisesi Açılıyor. Karabük’e de SBL, İstiyoruz.

  15 Nisan 2021 Karabük, Köşe Yazıları, Tüm Manşetler, yazar

  Geçtiğimiz hafta iki ayrı yazı yazıp, Karabük’e Sosyal Bilimler Lisesi, Safranbolu’ya da Fen Lisesi’nin açılması gerektiğinden bahsetmiştik. Yazılarımızda Karabük’ün  akademik başarı anlamında zaten hep üst sıralar da olduğundan, öğrencilerin Türkiye dereceleri yaptıklarını vurgulayıp, hem nüfus hem sosyo ekonomik bakımdan Karabük’ten geri durumdaki illerin çoğunda SBL olduğunu, Şırnak’tan Ardahan’a, Hakkari’den Iğdır’a, Bolu’dan, Düzce Akçakoca’ya kadar açılan Sosyal Bilimler Lisesi’nin Türkiye’de eğitimde ilk 10’da olan Karabük’te de açılmas...