logo

Türkiye’nin havası en kirli 6. İli Karabük…

İsviçre merkezli hava kalitesi teknolojisi şirketi IQAir, 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu‘nu yayınladı. Söz konusu rapor da hem dünyanın en yüksek hava kirliliğine sahip ülkeleri hem de Türkiye’nin en yüksek hava kirliliğine sahip şehirleri ortaya çıkmış oldu. Karabük raporda hava kirliliğinde 6. sıra da yer aldı. Açıklanan rapora göre hava kirliliğinin en yüksek ilk üç il sırasıyla Çorum, Erzurum ve Düzce olurken 6. sırada Karabük bulunuyor.

2020 Dünya Hava Kirliliği raporu yayımlandı.

2019 raporunda bu yoğunluk 20,6 düzeyindeydi ve Türkiye 96 ülkenin yer aldığı listede 43’ncü sıradaydı.Türkiye, 106 ülkeyi kapsayan 2020 Dünya Hava Kirliliği Raporu’nda üç sıra gerileyerek 46’ncı sırada yer aldı. Rapora göre Türkiye’de hava kirliliğinin en yoğun olduğu kentler de 6. sıra da Karabük yer alırken, rapor metreküp başına düşen ince parçacıklı madde (PM 2,5) yoğunluğu ölçümlerini baz alıyor. Saç telinin çapının 30’da biri kadar büyüklükte olan bu maddeler, bazı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseri gibi önemli hastalıklara yol açabileceği belirtiliyor.

Rapora göre hava kalitesi gittikçe kötüleşen hava kirliliğinin en yoğun olduğu kentler sırasıyla Çorum, Erzurum, Düzce, Konya, Bursa, Karabük, Kayseri, Trabzon, Kütahya ve Bolu  olarak görülüyor.

Rapora göre hava kirliliği, solunum yolu rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıklara yol açarak dünya genelinde her yıl 600 bini çocuk, 7 milyon erken ölümde rol oynuyor.

Raporda iyi hava kalitesi aralığı 0-12 (µg/m³) PM2,5 olarak tanımlanıyor. Orta kalitedeki havanın değer aralığı ise 12,1-35,4 (µg/m³). Türkiye’de metreküp başına düşen ortalama PM 2,5 yoğunluğu 18,7.

Dünya Sağlık Örgütü‘ne göre metreküp başına 25 mikrogram partikül madde, hava kirliliğinde en üst sınır. Buna PM2.5 sınırı deniliyor. 100’ün üzerinde kaydedilen oranlar sağlığa zararlı, 250’nin üzerindeki ölçümün ise alarm seviyesi olduğu belirtiliyor.

İnsan ömrünü en fazla kısaltan etken PM2.5 olarak adlandırılan havadaki 2.5 mikrondan küçük partiküler maddeler. Akciğerlere ve kan dolaşımına derinlemesine nüfuz edecek kadar küçük olan PM2.5; solunum ve kardiyovasküler problemlere ve kansere neden olabiliyor. Saç telinin çapının 30’da biri kadar büyüklükteki bu maddeler bazı solunum yolu hastalıkları ve akciğer kanseriyle ilişkilendiriliyor.

Hava Kirliliğinin azaltılması için yapılması gerekenler…

Uzmanların verdiği bilgilere göre hava kirliliğinin azaltılması için yapılması gerekenlerin başında Sanayi yerleşimlerinin konut alanlarından uzaklaştırılması gerektiği, Fabrikaların bacalarından çıkan kimyasal gazlar, tozlar ve dumanların fabrika bacalarından havaya atılmasının önlenmesi için baca filtreleri sistemlerinin teknolojiye uyumlu olarak kurulması ve filtrelerin tam zamanlı ve düzenli olarak çalıştırılması, fabrikaların geri dönüşümü mümkün olan ham maddeler kullanması, arıtma tesislerinin olması, teknolojik makineleri kullanması, fabrikaların kirliliği kaynağında yok edecek teknolojileri kullanması, şehir de ağaç dikimlerinin yaygınlaştırılması, yeşil alanların korunması ve arttırılması, şehirlerde hava sirkülasyonu olacak şekilde binalar inşa edilmesi, özel araç kullanımının azaltılması, şehir içinde özel araç kullanımından uzak durulması ve toplu taşıma kullanımının yaygınlaştırılması mümkünse bisiklet gibi araçların kullanılmasının teşvik edilmesi, ısınmada kalitesiz yakıtların (kükürt, kül ve nem oranı yüksek kalori değeri düşük kömürler) iyileştirilme işlemine tabi tutulmadan kullanılmaması şeklindeki tedbirlerin alınması gerekiyor…

Türkiye’nin havası en kirli 6. İli Karabük…

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ