logo

Türköz Kaymakamlar Müze Evini Ziyaret Etti

Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Birlik Müdürü Gökhan Kara, İlçe Özel İdare Müdürü Talha Durum ve Yüklenici Firma Temcilcisi Buğra Akselim ile birlikte Kaymakamlar Gezi Evinin restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Kaymakam Mehmet Türköz; Kültür ve Turizm Bakanlığının “Safranbolu’nun Korunması ve Sağlıklaştırılması Projesi” kapsamında, 1979’da kamulaştırılıp restore edilen, 1981’de Eğitim Merkezi olarak hizmete açılan, günümüzde ise Köylere Hizmet Götürme Birliği bünyesinde “müze ev” olarak hizmet veren Kaymakamlar Gezi Evinin 2020 yılında tekrar restorasyon çalışmalarına başlanıldığını belirtti.

“Türk toplumunun geçmişini, kültürünü ve yaşama biçimini yansıtan tarihi Safranbolu evleri arasında önemli bir yer tutan ve 19. yüzyıl başlarında yapılan Kaymakamlar Gezi Evi, adını, sahibi olan Safranbolu Kışlası Komutanı Yarbay Hacı Mehmet Efendi’den dolayı, yarbay karşılığı olan “Kaim-Makam” kelimesinden almış olup günümüze kadar gelmiştir.” diye sözlerine devam eden Kaymakam Türköz;

“İlçeye gelen yerli ve yabancı turistler, burayı müze ve gezi evi olarak ziyaret ediyor. Amacımız bu güzel ve nadide yapının, iyi bir restorasyonla ‘korumacılığın başkenti’nde korunmasını sağlamak. Restorasyon tamamlandıktan sonra müzecilik tekniğine uygun bir şekilde tekrardan elden geçirilecek ve inşallah kısa süre sonra tekrardan yenilenmiş şekilde hizmete açmayı düşünüyoruz.” dedi.

Safranbolu Kaymakamı Türköz Kaymakamlar Gezi Evinin restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ