logo

Türköz’ün “Hayvanları Koruma Günü” Mesajı

Safranbolu Kaymakamı Mehmet TÜRKÖZ Hayvanları Koruma Günü dolayısı ile sosyal medya hesabından açıklama yaptı

TÜRKÖZ ; İnsanoğlu aklı sayesinde birçok hayvanı tanımış ve onlardan faydalanmıştır. Hayvanlar aynı insanlar gibi duyu ve hareket kabiliyetine sahip canlılardır. Hayvanların, insan yaşamında büyük önemi vardır ve dünyanın varoluşundan beri olan bu canlılar, insan hayatının vazgeçilmez bir parçasıdır.
Canlıların, doğadaki dengenin korunmasında ayrı ayrı rolü vardır. Soyları bilinçsizce tüketilen canlılardan sonra, doğada büyük sorunlar yaşanmaya başlamıştır. Artık günümüzde, nesilleri tükenmekte olan hayvanları korumak için büyük gayretler gösterilmektedir. Hayvanlara işkence yapmak bir insanlık suçudur. Hayvanlara acımayanların, insanlara acıması yoktur.
Yeni nesillerin hayvan sevgisini kazanmasında her bireyin sorumluluğu vardır.
Hayvanları Koruma Günü’nün amacı; hayvanlara karşı sevgi ve acıma duyguları uyandırmak, onları korumak ve haklarına saygı duyulmasını sağlamaktır.
Hayvan sevgisi, insandaki yardımlaşma, iyilikseverlik ve sevgi gibi duyguları geliştirir. Bunun için hayvanları sevelim, onları koruyalım, onlara eziyet etmeyelim.
Unutmayalım ki İnsanoğlu, dünyanın tek sahibi değil sadece bir parçasıdır. Bunun için de, bir bütün olarak yaşadığımız ekosisteme ve dünyaya saygı duyup onu korumalıyız. Çünkü bizler, her canlıyı Allah’ın yarattığı bir güzellik olarak kabul edip onun da yaşama hakkı olduğunu bilen, kabul eden bir kültür ve medeniyetin mensuplarıyız. 

İnsanoğlu aklı sayesinde birçok hayvanı tanımış ve onlardan faydalanmıştır. Hayvanlar aynı insanlar gibi duyu ve hareket kabiliyetine sahip canlılardır.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ