logo

UDCS’21 ve EKÖK’21 Sempozyumu

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Karabük Üniversitesinde 5. Uluslararası Demir ve Çelik Sempozyumu, Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu ve Karabük Üniversitesi ile Karabük Ticaret Sanayi Odası ortaklığında yapılan Uluslararası 3 Nisan FENOFEM “Demir ve Demirdışı Metaller” Sanayi Sanal Fuarı’nın açılışı yapıldı. Program, pandemi nedeniyle zoom platformu ve aynı zamanda Karabük Üniversitesi resmi youtube hesabı 3 Nisan TV  üzerinden birçok ülkeye canlı verildi.

“Bu sene sempozyumlarımızda dünyanın değişik coğrafyalarından 200 civarı uluslararası makale yüz yüze ve sanal ortamda sunulacak”

3 Nisan tarihini Türkiye Cumhuriyeti tarihi açısından dönüm noktası olduğun ifade eden KBÜ Rektör Yardımcısı ve aynı zamanda sempozyumların danışmanı Prof. Dr. Mustafa Yaşar; “1937 yılında temelleri atılan Demir Çelik Fabrikası Türk Sanayisine yön vermeye devam etmektedir. Kardemir’den 70 yıl sonra kurulan Dünya sıralamalarında Ankara ve İstanbul’un dışından ilk bin de yer alan tek üniversite olan üniversitemizin başarıları katlanarak devam etmektedir. Üniversite sanayi iş birliğiyle birlikte yaptığımız bu sempozyum ve FENOFEM Sanayi Sanal Fuarının eğitim dünyasına ve sanayicilerimize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi. Prof. Dr. Yaşar bu üç sempozyumu sanayi ve eğitim dünyasıyla buluşturdukları için mutlu olduğunu ifade ederek sözlerinin devamında şunları söyledi. “Bu sene sempozyumlarımıza dünyanın değişik coğrafyalarından 200 civarı uluslararası makale yüz yüze ve sana ortamda sunulacaktır. Tüm sunumlarımızı canlı olarak youtube ve fuar sayfası üzerinden canlı olarak vereceğiz.  Dijital bir çağda yaşıyoruz. Biz de metal sektöründeki firmalarımızı dünya ile buluşturmak, dünyaya tanıtmak için büyük bir özveriyle çalışıyoruz. Dünyadaki yaklaşık 156 tane ticaret ataşesi ile iletişime geçtik. Tüm firmalara fuarın duyurusunu ulaştırmaya çalıştık. Sempozyumların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

“Amacımız firmaları dijital dönüşümle dünyaya tanıtmak”

Kocaeli Üniversitesi Teknopark Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Global Piyasa Yönetim Kurulu Başkanı Kadir Decdeli 3 Nisan FENOFEM Demir ve Demir Dışı Metaller Sanayi Sanal Fuarını dijital dönüşümle de ilişkilendirerek katılımcılara tanıttı. Global piyasadan da bahseden Decdeli global piyasa da 40 bin civarında endüstriyel firma olduğunu ve amaçlarının bu firmaların dijital dönüşüme uygun olarak anahtar sözcüklerle ürün isimleriyle ve ürünlerin endüstriyel profilleriyle dünyaya tanıtmak ve Türkiye’nin ihracatına katkı sağlamak olduğunu belirtti. Decdeli konuşmasının devamında fuar ile ilgili teknik sunum yaparak katılımcıları bilgilendirdi.

“Daha fazla ve daha kaliteli üretim”

Karabük Haddeciler Derneği Başkanı Pehlivan Baylan konuşmasında şehir ve ülke olarak daha fazla üretim yapıp bu ürünlerin satılmasının gereğine vurgu yaptı. Sözlerinin devamında Baylan “Yatırımları ve üretimlerinizi arttırın bunları artırmazsanız geride kalırsınız maliyetler artar ve zarar edersiniz. Bizim de daha fazla ve daha kaliteli üretim yaparak dünya piyasasında yerimizi almamız lazım.” şeklinde konuştu.

“Karabük, Türk çelik sektörüyle çeliğin başkenti ve merkezi”

Kardemir Genel Müdürü Necdet Utkanlar konuşmasında Karabük’ün Cumhuriyet kenti olmasının yanı sıra Türkiye çelik sektörünün demir ve çeliğin başkenti ve merkezi olduğunu belirtti. Utkanlar, KARDEMİR’in 84 yıl önce 250-300 bin tonla üretime başladığını bugün ise 2,5 milyon tonu geçtiğini söyledi. Utkanlar sözlerinin devamında “Önümüzdeki yıllarda 3,5 milyon tona gelmeyi hedefliyoruz. Bu ilave yatırımlarla olacak. KARDEMİR’in sırtında başka misyonlar da var. Türkiye’de hiçbir fabrikanın üretemediği ürünleri ortaya koyuyoruz. Başta 72 metre uzunluğundaki demir yolu rayları, yüksek hızlı tren rayları. Bu sene inşallah demiryolu tekerleği konusunu hızlandıracağız. Ağır profiller konusu var. Türkiye’de hiçbir yerde üretilemeyen ve kangal halinde üretilen kalın kangallar. Otomotiv, makine imalat ve özellikle savunma sanayi için çok önem arz eden malzemelerden bahsediyoruz.” dedi.

“Demir Çeliğin kalbi her zaman burada atsın ve bu bilimsel olarak taçlandırılsın”

Rektör Prof. Dr. Refik Polat yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Karabük için 3 Nisan çok değerli bir tarih. Demir Çelik sempozyumlarını bu tarihe denk getirerek geleneksel hale getirdik. İstedik ki demir çeliğin kalbi her zaman burada atsın ve bu bilimsel olarak taçlandırılmış olsun. Karabük Üniversitesi olarak 93 farklı ülkeden öğrenci getiriyoruz. Biz böyle bir açıdan Karabük’ü destekliyoruz. Türkiye’de en fazla uluslararası öğrenciye sahip üniversiteyiz. Bu Türkiye ve Karabük için inanılmaz bir rakam. Her duyan şaşırıyor. Bizim planımız uluslararası camiada Karabük Üniversitesinin ismini duyurmak. Bunu da başardık. KBÜ adı artık dünyada birçok yerde duyuluyor. Bizim bir amacımız vardı. 100 bin nüfuslu bir şehirde kurulan Karabük Üniversitesini dünyada tanınır bir üniversite yapmaktı. İki yıldır dünyanın en iyi ilk bin üniversitesi arasına giriyoruz. Bu bizim için inanılmaz gurur kaynağı. Sempozyumlara her zaman bilimsel anlamda her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” dedi.

5. Uluslararası Demir Çelik Sempozyumu ve Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu 3 Nisan’da, Uluslararası FENOFEM “Demir ve Demir dışı Metaller” Sanayi Sanal Fuarı 5 Nisan’da son bulacak.

Karabük Demir Çelik Fabrikalarının (KARDEMİR) temellerinin atılması ve Karabük’ün kuruluş yıl dönümü dolayısıyla, Karabük Üniversitesinde 5. Uluslararası Demir ve Çelik Sempozyumu, Uluslararası Entegre Kirlilik Önleme ve Kontrolü Sempozyumu ve Karabük Üniversitesi ile Karabük Ticaret Sanayi Odası ortaklığında yapılan Uluslararası 3 Nisan FENOFEM “Demir ve Demirdışı Metaller” Sanayi Sanal Fuarı’nın açılışı yapıldı. Program, pandemi nedeniyle zoom platformu ve aynı zamanda Karabük Üniversitesi resmi youtube hesabı 3 Nisan TV üzerinden birçok ülkeye canlı verildi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ