logo

Karabük Valiliği Umut’un Yanında

Karabük Valiliği tarafından Umut Güloğlu isimli vatandaş hakkında çıkan “Umut’a Umut Ol!” haberleri üzerine yazılı açıklama yapıldı.

“Yapılan yazılı basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı”

Karabük yerel basınında ve sosyal medya sitelerinde çıkan ‘Umut’a Umut Ol’ haberleri üzerine Umut Güloğlu’nun ikamet ettiği eve , Karabük İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı Evde Sağlık Hizmetlerinde görevli doktorlu bir ekip, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sosyal inceleme görevlileri ve Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü sosyal çalışma görevlileri ile birlikte hane ziyareti gerçekleştirilmiştir.

Yapılan ziyaret ve sonrasında edinilen bilgiler ışığında;

Umut Güloğlu isimli hastanın basında da bahsi geçen şikayetlerinin başlaması üzerine Karabük Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesine yaptığı başvuru sonrası, Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanları tarafından 17.09.2020 ve 27.10.2020 tarihlerinde muayene edildiği öğrenilmiştir.
“Lumbar ve diğer intervertebral disk bozuklukları ve radikülopati” tanısı ile 27.10.2020 tarihinde refakatli olarak ambulansla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesine sevk edilen hasta, burada Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Şükrü Çağlar ve Doç. Dr. Gökmen Kahiloğulları tarafından değerlendirilmiştir. Yapılan konsey toplantısı sonucu ameliyat kararı alınmıştır. Ancak ameliyatın riskleri ve başarı oranı hakkında aileye bilgi verildiğinde, hastanın ailesinin operasyonu onaylamadığı ve tedaviyi red formu imzaladığı bilgisi alınmıştır. Operasyon için herhangi bir ücret gerekmemektedir. Yapılan hane ziyaretinde hasta ve hasta yakınları ile tekrar görüşülmüş, ameliyat konusunda olumlu karar verecek olurlarsa hastanın tekrar ilgili hastaneye yönlendirileceği ve ambulansla sevkinin sağlanacağı bilgisi verilmiştir. Hasta şu anda sevk işlemi yapılana kadar Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesinde takip altına alınmıştır.
Umut Güloğlu ve ailesi hakkında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde yapılan arşiv taramasında da; Umut Güloğlu’nun anne babası ve kardeşleri ile birlikte 9 kişilik bir ailede yaşadığı belirlenmiştir. Kardeşi Hanım Güloğlu adına, anne Melek Güloğlu’nun 2014 yılından itibaren düzenli olarak “Sosyal ve Ekonomik Destek Hizmet Modeli” ile desteklendiği tespit edilmiştir. Aile, halihazırda çocukları Hanım Güloğlu adına AÇSH Müdürlüğünden her ay “sosyal ekonomik destek” ücreti (1100 TL) almakta, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürlüğünden de “engelli maaşı” bağlanmak suretiyle baba Mehmet Güloğlu ve çocukları Salim, Medine, Mehmet ve Hanım adına düzenli olarak kişi başı 567 TL olmak üzere toplam 2835 TL yardımda bulunulmaktadır. Ayrıca aileye iki ayda bir olmak üzere “şartlı eğitim yardımı” ( 235 TL) ve aylık “elektrik desteği” ücreti ( 112 TL) ödenmektedir. Aile, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan ayni ve nakdi yardımlardan da yararlandırılmaktadır.

Bunların yanı sıra Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından da her yıl aileye kömür yardımı yapılmaktadır.

2020 yılında da kış dönemi için kömür yardımının kendilerine ulaştırıldığı tespit edilmiştir.
Umut Güloğlu’nun sağlık sorunları ve tedavi süreçleri sağlık kuruluşları tarafından takip edilmekte; Umut Güloğlu ve ailesine Devletin sosyal yardımlarından destek olunmaktadır. Umut’un tedavi süreçleri bundan sonra da karabük valiliği tarafından takip edilecektir.

Umut Güloğlu ve ailesine Devletin sosyal yardımlarından destek olunmaktadır. Umut’un tedavi süreçleri bundan sonra da karabük valiliği tarafından takip edilecektir.

Etiketler: » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ