logo

Ünal: “ Filyos Endüstri Bölgesi Otel Rezervasyonu değil.”

 

 Ak Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Ak Parti İl Başkanı İsmail Altınöz ve İl Özel İdare Meclis Başkanı Ahmet Sözen, bugün Karabük Öğretmenevi’nde basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya gelerek bilgilendirme de bulundular.

Filyos Endüstri Bölgesi’nden Karabük’teki bazı haddecilerin yer istediği bu yerlerin  verilip verilmeyeceğiyle ilgili soruyu cevaplayan Cumhur Ünal;  “Yer talep ettik deniliyor da orası otel rezervasyonu değil. Orayı sıradan OSB olarak görenler var, öyle değil.  Projen var mı ?  Yüksek çelik teknolojisi, yüksek katma değeri projeni getir yer hazır” dedi.

Ünal, Filyos Liman Projesi’nin Liman İşletmesi ve Endüstri Bölgesi kapsamında komplike bir  alan olduğunu  Filyos Limanı İşletmesine Kardemir’in  ortak olabileceğini , bu sürecin  devam ettiğini ifade ederek; “ Olmasak ölmeyeceğiz ama olmamız çok önemli. Kardemir’in liman işletmesinde olması tabi ki bir avantaj olacak biz bunu arzu ediyoruz. Tabi oranın 1 kişinin eline geçmesinden endişeli Kardemir. Bu endişeleri biz  Bakanlıklarımıza da ilettik. Öyle bir şey mümkün değil.” şeklinde konuştu.

 Ünal:“Orada Yer Almak İsteyen Karabüklü Yatırımcılarımızın Projelerinin Arkasında Olacağız.”

Yer tahsisi isteyip bugüne kadar hiçbir proje ortaya koymayanlar konusunda Endüstri Bölgesini hala sıradan OSB olarak görenler olduğuna dikkat çeken Ünal; “ Endüstri bölgesinde yer tahsisi kendiliğinden olmaz.  Endüstri bölgesin talip olan projesini ortaya koyar,  ondan sonra yer talep eder. Görüyoruz ki, bize ne zaman yer teslim edecekler, yer istedik vermeyecekler mi deniliyor.Bu işi anlamak lazım. Projeni getir yer hazır. Ortada projen yoksa  ne yapacağın ne edeceğin belli değilse yer yok. Orası  OSB değil. Filyos Endüstri Bölgesi tüm yatırımcılara açık. Projesini getireceksin örneğin ben bu telefonu üreteceğim, maliyeti şu, şu kadar istihdam sağlayacağım, ekonomiye şu kadar katkısı olacak  vs diyeceksin, ondan sonra Endüstri Bölgesi yönetimi orada size o işi yapacağınız yeri tahsis edecek. Endüstri bölgesinde yer almak isteyen Karabüklü yatırımcılarımızın projelerinin arkasında olmak istiyoruz. Bize biri gelip bu vatana,millete faydalı, katma değeri yüksek, istihdama destek bir projedir der biz onu bekliyoruz. Sadece yer de yer diyenler… Hadi verdik ne yapacaksın projen yok, ne yapacaksın, belli değil. Özetle projesi olanın yanındayız, projesi olan yerini alır.” dedi.

“Bilim ve Sanayi Bakanı Karabük’e gelecek.”

Bilim ve Sanayi Bakanı Mustafa Varank’ın Filyos Liman Projesiyle ilgili Karabük’e ziyarete geleceğini de ifade eden Ünal; “Bakanımız Mustafa Varank  Bey önümüzdeki günler de Karabük’e gelecekler. Kardemir’i ziyaret edecek, TSO’yu ziyaret edecek, esnafları ziyaret edecekler. Orada yapılan her türlü yatırım Eskipazar OSB’nin de olumlu etkilenmesi anlamına gelir.” dedi.

   Haddehanelerin taleplerine yönelik, Filyos Endüstri Bölgesinin klasik  haddehanelerin kurulduğu bir yer olmadığını vurgulayan Ünal; “ Böyle bir fabrikayı oranın yönetiminin hemen onay verme şansı yok. Orada bacalı sanayi düşünülmüyor.  Bölge düzeninini, ekonomisini  bozacak bir yapılaşmaya izin verilemeyecek. Orada yüksek çelik teknolojisinin kullanılacağı, katma değeri yüksek, özelillkli bir bölge olacak.Bizim bildiğimiz ark ocağı ve klasik haddehane olmayacak. Yer talep ettik deniliyor ama otel rezervasyonu değil bu. Orada geleceğe yönelik bir sanayileşmenin adımıdır orası. Kardemir ya da haddehaneler gibi tesislere orada izin verilmeyecek. İleri teknoloji ve bacasız sanayiye öncelik verilecek.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ünal: “ Filyos Endüstri Bölgesi Otel Rezervasyonu değil.”

Etiketler: » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ