logo

Uygur Türkleri’nden Ceylan’a Teşekkür

Türkiye’deki Doğu Türkistanlı Müslüman- Türk Uygurlar‘ın Çin’in sistematik baskı ve asimilasyon aracı olan toplama kamplarındaki aileleri için mücadele ettiği aile nöbetleri sürüyor.

Çin’deki toplama kamplarına kapatılmış, hapsedilmiş ve hiçbir haber alınamayan aile üyeleri ve akrabalarının akıbetini öğrenmek amacıyla Çin Elçiliklerine başvuruda bulunan veya başvuruları kabul edilmeyen, Uygur Türkleri , Aralık 2020’den başlayıp İstanbul Çin Konsolosluğu önünde sürekli olarak, “ailem nerede” pankartlarıyla sessiz protesto yapmaya başlamışlar, ardından Ankara’daki Çin Büyükelçiliği önünde de aile nöbeti tutmuşlardı.

Çin hükumetinin sistematik baskı ve asimilasyonlar ile dini, etnik, kültürel ve siyasal anlamda “soykırıma” varan faaliyetleri, her geçen gün dünya kamuoyunun daha çok gündemine geliyor. Bugün Çin’de 2 Milyon’a yakın Uygur Türkü ve diğer azınlıklara mensup Müslümanların, eğitim adı altında zorla toplama kamplarında tutuldukları iddia edilmekte…

Etnik ve kültürel ayrımcılığa ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Müslüman -Türk Doğu Türkistanlılar’ın ucuz iş gücü olarak Çinli şirketlerde zorla çalıştırıldıkları , kadınların sistematik olarak toplu tecavüze maruz kaldıkları da iddia ediliyor.

Uygur Türkleri, Ak Parti Genel Merkezi’ni Ziyaret Etti.

Ankara’daki Çin Büyük Elçiliği önünde aile nöbeti tutmaya başlayan bir grup Uygur Türk’ü; Ak Parti Genel Merkezinde, Ak Parti Dış İlişkiler Başkanlığını ziyaret ettikleri öğrenildi. Randevusuz bir şekilde yapılan ziyarette Karabük ve bölgemizin yetiştirdiği bir değer olan ve hali hazırda Ak Parti Genel Merkezi Dış İlişkiler Başkan Yrd. olan Mehmet Ceylan’ın , Ak Parti’ye randevusuz gelen Uygur Türklerini kabul ettiği ve ziyaretçilerle Ak Parti Dış İlişkiler Başkanlığı adına ilgilendiği öğrenildi.

Yapılan görüşme de Doğu Türkistanlı dindaş ve soydaşlarımızın; Doğu Türkistan’da bulunan aile ve yakınlarının yaşadığı sıkıntıları aktardıkları ve özellikle, Eğitim Merkezi adı altında açılan Toplama Kamplarında bulunan yakınlarından uzun süredir haber alamadıklarını ve hayatlarıyla ilgili endişe ettiklerini, bu konuları Parti ve Hükümet yetkililerine iletilmesinin istendiği öğrenildi.

Doğu Türkistan Kamp Mağdurları’ndan Mehmet Ceylan’a Teşekkür

Ziyaretten sonra bir paylaşım yaparak teşekkür edilerek şunlar vurgulandı. “Doğu Türkistan kamp mağdurları yakınları olarak AK Parti Genel Merkezine randevusuz gitmemize rağmen AK PARTİ Dış ilişkiler Başkan Yardımcısı Sayın Mehmet Ceylan Bey, bizi kabul etti.Ve derdimizi dinledi, kendisine çok teşekkür ederiz ve somut adımlar atmasını da temenni ederiz .”

Not: Kamp Mağdurları adıyla twitter’da hesapları olan Uygur Türkleri, hesaplarında yaptığı paylaşımda MHP Genel Merkezi’nden randevu taleplerinin kabul edilmediğini paylaştılar. Yine ilgili hesaptan, Ak Parti Genel Merkezi ziyaretlerinden sonra ,Büyük Birlik Partisi, Gelecek Partisi ve Saadet Partisi Genel Merkezlerini de ziyaret ederek taleplerini ifade ettiklerini paylaştılar.

Uygur Türkleri,Ak Parti Genel Merkezi Dış İlişkiler Başkan Yrd. Mehmet Ceylan’ı ziyaret etti.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ