logo

Vali Gürel, Acil Afet Durum Müdürlüğünü Ziyaret Etti

Vali Fuat Gürel, kurum denetimleri kapsamında Karabük Acil Afet Durum Müdürlüğünü ziyaret ederek İl Müdürü Gazanfer Erbay’dan 2019 yılında yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Karabük İl Afet Durum Müdürlüğünün organizasyon yapısı kuruluşun tarihçesi yetkilendirme kaynakları vizyon, misyon ve hedefleri hakkında bilgiler vererek sunumuna başlayan İl Müdürü Erbay; Müdürlüğün personel durumu, araçları hizmet binası ile ilgili bilgiler verdikten sonra AFAD olarak 2010 yılında 9 Arama Kurtarma olaya gerçekleştirdiklerini bu sayının 2019 yılında 155 olduğunu ifade etti.

2016 yılında komşu ilimiz Bartın ilinde yaşanan sel felaketi dolayısı ile Karabük AFAD Müdürlüğünün 6 Arama Kurtarma Teknisyeni ile birlikte 3 Adet Arama Kurtarma aracı 2 adet bot ve muhtelif kurtarma ekipmanları ile olay bölgesine intikale edildiğini ve ilk anda 48 yolcu kurtarılarak güvenli bir alana tahliyelerinin sağlandığını, Kurucaşile ilçesinde köprünün yıkılmasından dolayı 130 aracın güvenli bir şekilde geçişinin sağlandığını ifade etti.

AFAD Müdürlüğü olarak halkımızın afet olaylarına karşı bilinç seviyesini yükseltmek için teorik ve pratik eğitimler gerçekleştirdiklerini Sivil Savunma ile ilgili ikaz alarm sivil savunma teşkilleri eğitim ve ilgili işlemler tatbikatları planlayarak gerçekleştirdiklerini ifade eden Erbay, 2010 yılından itibaren her yıl Eğitim ve Tatbikat gerçekleştirdiklerini bu anlamda eğitim ve tatbikata toplam 60.469 kişinin katıldığını belirtti.

BAKKA ve AFAD Başkanlığı tarafından Ulusal ve projeler yürüttüklerini bu kapsamda 3 proje gerçekleştirdiklerini bu projelerin toplam bedellerinin 654.000 TL olduğunu Uluslararası kapsamda ise Avrupa Birliği tarafından desteklenen 3 proje gerçekleştirdiklerini ve bu projeler kapsamında 343 Bin Euro destek aldıklarını söyledi.

Doğa olaylarının afete dönüşmesini engellemek ve yaşananlardan ders çıkarmak adına Karabük Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ile birlikte 2016 ve 2019 tarihleri arasında “Uluslararası Doğal Afetler ve Afet Yönetimi” konulu sempozyum düzenlediklerini söyleyen Erbay, Karabük İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü olarak 2016 ve 2017 yıllarında ilimizde iki adet çalıştay ile 2018 tarihinde Uluslararası olarak “Tarihi ve Kültürel Mirasın Yangından Korunma Çalıştayı düzenlediklerini, söz konusu çalıştaylara akademisyen, özel sektör temsilcileri ve konunun uzmanları tarafından ilgi gösterildiğini söyledi. Deprem kuşağında bulunan ilimiz dâhilinde deprem bilincini oluşturmak deprem esnası ve sonrasında yaşananlar arama kurtarma faaliyetleri ilk yardım ve gönüllük kapsamında konferanslar vererek halkı aydınlattıklarını ifade etti.

İlimizde jeolojik ve topoğrafya olarak heyelan afetinin sıkça yaşandığını heyelanın ardından yangınların ikinci sırada geldiğini ifade eden Erbay afetlerden hak sahibi bütün vatandaşlarımızın afet konutlarının yapıldığını %95 inin tapularının hak sahiplerine teslim edildiğini en fazla konutun Yenice ilçesinde yapıldığını söyleyerek bu konutların sayısının 986 olduğunu belirtti.

Bütün dünyayı etkileyen ve Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak ilan edilen koronavirüs hastalığının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında gerekli tüm önlemlerin alındığını, Devletimizin, Bakanlığımızın kendilerine vereceği görevler ile ilgili hazır olduklarını söyledi.

Verdiği bilgiler için Karabük Afet ve Acil Durum Müdürü Gazanfer Erbay’a teşekkür eden Vali Fuat Gürel kurum personeline çalışmalarında başarılar diledi.

Etiketler: » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ