logo

Vali Gürel, “Bizler; birliğimizle, diriliğimizle dimdik durdukça kimse millet iradesine el uzatamayacaktır.”

FETÖ tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 4. yılı tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de çeşitli etkinliklerle anıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan etkinlikler kapsamında Kur’an-ı Kerim okundu, şehitlerimiz için dualar edildi.

Türkiye’nin geçmiş yıllarında darbelerle karşılaştığını ancak 15 Temmuz darbe girişimi gibi bir durumun Türk siyasi tarihinde daha önce hiç yaşanmadığını ifade eden Vali Fuat Gürel konuşmasında “Bugün şanlı tarihinin hiçbir döneminde esarete, hiyanete, zulme geçit vermemiş, hiç kimseye boyun eğmemiş, el açmamış, Aziz Milletimizin Devletine, Bayrağına, demokrasisine, iradesine, özgürlüğüne, benliğine, geleceğine göz diken, aşına haram katan, Fethullahçı Terör Örgütüne, kendi içinde yuvalanan satılmış hain beyinlere karşı dik duruşunu haykırdığı, Türk milletinin son destanı 15 Temmuz’un 4. yıldönümü. O karanlık geceyi aydınlığa çeviren Aziz Milletimize bu günü bayram olarak hediye eden, düğüne gider gibi ölüme giden, yaşına başına bakmadan bedenini sevdaya; vatan sevdasına sürenlere, Aziz Şehitlerimize selam olsun. Bayrağı uğruna gül gibi solup Asım şuuruna erenlere selam olsun. Şehit Metin Arslan’a, Barış Efe’ye, 251 şehidimize ve binlerce şehidimize selam olsun. Rabbim onlara rahmetiyle muamele etsin, bizleri de şefaatine nail eylesin.

Tıpkı bu akşam olduğu gibi 15 Temmuz 2016’da o karanlık gecede de çoluğunu, çocuğunu, sevdiklerini geride bıraktıklarını düşünmeyip Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısıyla bu meydanları dolduran hemşehrilerim, sevgili Karabüklüler; 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik gününüz kutlu olsun.

Sevgili hemşehrilerim; tarih bizlere göstermiştir ki hiçbir darbe, hiçbir darbe girimi yapanın yanına kar kalmamıştır. O gece tüm dünya şahit oldu ki bundan sonra da aynı olacaktır. Bizler; birliğimizle, diriliğimizle dimdik durdukça kimse ama hiç kimse buna tevessül edemeyecek, millet iradesine el uzatamayacaktır. Bizler kadim tarihimizden aldığımız güç ve ilhamla hep mazlumun yanında olduk, düşene el uzattık. Bugün dünyanın her yerinde yine biz varız, yine haklının yanındayız, yine Hak bizim yanımızda. Gençlerimiz, çocuklarımız bu şuurla yetişiyor, bu şuurla büyüyor ve hep birlikte Büyük ve Güçlü Türkiye’mizi hep daha ileriye götürme sevdasını taşıyoruz.

Ülkemizi 30-40 sene önceden tohumları atılan bu hain şebeke kurumlarımızın içine sızarak, nerede devletin önemli kuruluşları varsa orada yer edinerek 15 Temmuzu beklemişler. O gece milletimizin iradesine el koyup, komşu ülkelerde gördüğümüz karmaşayı, kardeş kavgasını ülkemize taşımak adına bir girişim içerisinde bulundular. Tabi bu kadim millet geçmişte de darbeleri yaşadı ama ancak böyle bir hainliği daha önce görmedi. Türk Siyasi Tarihinde 15 Temmuz gibi bir olayı yaşadık. Fakat Türk Milletimiz bunu tarihin çöplüğüne elinin tersiyle itti. Çoğunun salaları son nefesi vermeden okunan Aziz Şehitlerimizi, hulasa Karabüklü şehitlerimiz Metin Arslan ve Barış Efe kardeşlerimi rahmet ve minnetle anıyor; Kahraman Gazilerimize hayırlı ömürler diliyorum. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüzü kutluyorum.” diye konuştu.

Konuşmasının son bölümünde son günlerde artan korona virüs vakalarına dikkat çeken Vali Fuat Gürel, vatandaşların maske, hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uyması yönünde uyarıda bulundu.

AK Parti Karabük Milletvekillerimiz Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş ile Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin günün anlam ve önemini belirten konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşması sinevizyondan canlı olarak verildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından organize edilen, Karabük Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü lisanslı 25 sporcunun Karabük Valiliği önünden başlayarak, Yeşil Mahalle ve Karabük Kent Meydanı güzergâhında yaklaşık 3 kilometrede yapılan “Sancak Koşusu” etkinliğinde her sporcu, 100 metre koşunun ardından sancağı arkadaşına teslim etti. Sporcular koşunun son bölümünde Kent Meydanında sancağı öperek alkışlar eşliğinde Vali Fuat Gürel’e teslim ettiler.

Sunuculuğunu İlahi Sanatçısı, Radyo Yapımcısı, Sunucu Adem Karabey’in yaptığı etkinliklerde Karabük İl Müftülüğü İlahi Topluluğunun seslendirdiği ilahilerin ardından kahramanlık türküleri söylendi. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri 00.13’de tüm minarelerden okunan salanın ardından sabah namazına kadar Demokrasi Nöbeti ile devam etti.

Karabük Kent Meydanında akşam namazının kılınması ile başlayan etkinliklere Vali Fuat Gürel ve eşi Özlem Aras Gürel, AK Parti Karabük Milletvekilleri Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Patlak, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Refik Polat, Vali Yardımcıları Barboros Baran ve Numan Tahir Şimşek, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Jandarma Komutanı Ali Sefa Yılmaz, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, Emniyet ve Jandarma Personeli, Kardemir İşçileri, 15 Temmuz Şehitlerimiz Metin Arslan ve Barış Efe’nin aileleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Etiketler: » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ