logo

Vali Gürel, Eğitim Toplantısına Katıldı.

Karabük Valisi Fuat Gürel, İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeler kapsamında İdare ve Denetim Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği koordinesinde Köy ve Mahalle Muhtarlarına yönelik olarak düzenlenen Eğitim Toplantısına katıldı.

Valilik Büyük Toplantı Salonunda düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılarak ilimiz Merkez İlçe Köy ve Mahalle Muhtarlarıyla bir araya gelen Vali Fuat Gürel, muhtarlarımızın istek,  şikâyet ve önerilerini dinledi.

Pandemi dolayısı ile çok bir araya gelemediklerini ifade eden Vali Fuat Gürel, “Aslında bundan sonra ki süreçte gelmeyi planlıyoruz ancak Covid-19 vakalarımızda artışlar olmaya başladı. Mahalle muhtarlarımızdan ricamız eksik gördükleri, yoğunluk gördükleri sıkıntı gördükleri konular varsa bizlere iletirlerse bunları çözmeye çalışalım. Köylerimizde yaz aylarında yaşanan yoğunluk nispeten biraz azaldığından bu günlerde biraz daha rahatlayacaktır.  Okullarımız yüz yüze eğitime geçti, üniversitemiz haftaya yüz yüze eğitime geçiyor, öğrencilerimiz ilimize gelmeye başladılar. Bazı mahallelerimizde yoğunluk başlayacak, el birliği ile çalışarak geçmişte yaptığımız gibi Covid-19 önlemlerini uygulayarak bu dönemi geçirmeyi planlıyoruz. Kurumlarımızdan gelen özellikle köy muhtarlarımızı ilgilendiren kaçak ve ruhsatsız yapıların önlenmesi ile ilgili bir kısım bilgi eksikliğinden bahsedildi, özellikle biz buralarda nasıl sorumlu isek köylerimizde de muhtarlarımız aynı oranda sorumlu. Yani bir köyde ruhsatsız bir inşaat yapılıyorsa muhtarımız bu inşaatı takip etmek zorunda, eskiden köy muhtarlarımız ruhsat veriyordu ama şimdi İl Özel İdaremiz verecek, ancak işin takibinin yine muhtarımız tarafından yapılması gerekiyor. Ayrıca köylerimizde iki kattan fazla inşaat yapılmaması gerekiyor, ama bakıyorsunuz 4-5 katlı binalar yapılmış, yıkılması ile ilgili prosedür uzun ve zahmetli, ayrıca vatandaşlarımızın canları da yanıyor. Bizler böyle bir duruma baştan müdahale edersek sorunu olmadan yok etmiş oluruz, bu konularda muhtarlarımızın hassasiyetine ihtiyacımız var. Köylerimizle ilgili olarak iletişim içinde olmamız gerekiyor, kurumlarımız bunun gibi bilgilendirme toplantıları ile sizleri; kanun, tüzük ve yönetmeliklerle veya değişikliklerle ilgili bilgilendiriyor veya sizlerin talep ettiğiniz konularla ilgili kurumlarımız gerekli hizmet içi seminerleri yapabilirler. Bu bilgilendirme toplantısının son derece yararlı olduğunu düşünüyorum, emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, Köy ve Mahalle Muhtarlarımıza çalışmalarında kolaylıklar diliyorum.”diye konuştu.

442 Sayılı Köy Kanununa göre muhtarların yapmakla sorumlu oldukları köye ait işleri anlatıldığı toplantıda; ilgili mevzuat kapsamında merkezi yönetim, il ve ilçe yönetimi, mahalli idare sistemi, mahalle muhtarlığı sistemi ve organları, muhtarların görev, yetki ve sorumlulukları ile İçişleri Bakanlığımız tarafından oluşturulan “Muhtar Bilgi Sistemi” hakkında muhtarlara yönelik bilgilendirme yapıldı.

Karabük Valisi Fuat Gürel, İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen genelgeler kapsamında İdare ve Denetim Müdürlüğü, İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi Genel Sekreterliği koordinesinde Köy ve Mahalle Muhtarlarına yönelik olarak düzenlenen Eğitim Toplantısına katıldı.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ