logo

Vali Gürel Özel Öğrencilerle Bir Araya Geldi

3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri çerçevesinde Özel Eğitim Öğrenci, Öğretmen ve velileri ValiFuat GÜREL ile kahvaltıda bir araya geldi.

Karabük Öğretmenevi ve ASO da düzenlenen programa Vali Fuat GÜREL ve eşi Özlem ARAS GÜREL, Vali Yardımcısı Numan Tahir ŞİMŞEK, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Fatih VARGELOĞLU, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Galip SÖKMEN, engelli derneklerinin yönetici ve üyeleri ile özel eğitim öğrenci, öğretmen ve velileri katıldı.

Engelli vatandaşlar Engelliler Gününü kutlayan Vali Gürel programda yaptığı konuşmada; “Bizimki kutlamadan ziyade engelli kardeşlerimizin sorunlarının tespit ederek, çözüm bulunması ve takibi yönünde. Bugünü çok önemli bir gün olarak addediyoruz, özellikle Devletimizin son yıllarda engelli kardeşlerimizin sorunlarını tespit ederek, çözüm üretilmesi ve imkânlarının artırılması, sosyalleştirilmesi, eğitim düzeylerinin artırılması hususunda çok gayreti var. Engellerin ortadan kaldırılması ile ilgili çok büyük adımlar atıldı. Artık engellilerimiz toplumun içerisinde, her alanda yer almaktalar. Bir gün hepimiz engelli olabiliriz. Doğuştan olabilir, dışarı çıkıyoruz, trafikteyiz, trafik kazaları özellikle ülkemizde maalesef çok önemli engel yaratma unsurlarından bir tanesi. Dünyada %10 oranında ülkemizde %12 oranında engelli insanın olduğunu biliyoruz. Bu oranların çok önemli bir rakam olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Neredeyse toplumun 3’te 1’i engelli ve engelli yakınıdır. Bugün şükürler olsun ki devletimizin imkanları artıkça engelli kardeşlerimizin imkanlarının artırılması, onlara sunulan hizmetin artırılması, kaynakların artırılması, kamuda açılan okulların seviyesinin sayısal olarak çoğalması, ayrıca özel sektörün de çok büyük destekler verdiğini rehabilitasyon merkezlerinin açılması ile alakalı çok büyük atılımların gerçekleştiğini biliyoruz. Artık engelli kardeşlerimiz okullara gitmek istediği zaman devletin sunduğu kaynaklarla, desteklerle çok rahat gidebilmekte. Ülkemizin ekonomik seviyesi, refah seviyesi ne kadar artarsa engelli kardeşlerimize aktarılan, ayrılan ödenekte bir o kadar artacaktır. Engelli kardeşlerimiz bize Allah’ın birer emaneti, bu emanete ne kadar hizmet edersek o kadar mutlu olacağız. Bizlere emanet olan bu engelli kardeşlerimizi göz bebeğimiz olarak görüyoruz, onlara hizmet etmekte bizler için bir gurur kaynağı olduğunu da özellikle ifade etmek istiyorum. İlimizde Karabük Demir Kartal Engelli Basketbol Takımımız var, şu ana kadar oynadığı 5 maçın tamamını kazandılar. Gösterdikleri bu başarı ile engelliler engel tanımıyor diyebiliriz. Bizler zihnimizde ki engelleri kaldırabilirsek bedensel engellerin hiç bir öneminin olmadığını burada görebiliyoruz. Gerçekten çok büyük başarılara imza atıyorlar. Aslında hayatın her aşamasında engelli kardeşlerimizin neler yapabileceğini görmekteyiz, yeter ki onlara destek verelim, yeter ki onları topluma çıkaralım. Ben tekrar davetimizi kırmayarak buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum, gününüzü kutluyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından engelli derneklerinin yöneticileri ve öğrencilere söz veren Vali Gürel engelli vatandaşların karşılaştığı sorunları ve taleplerini dinledi.

Vali Gürel ve Protokolün katılımcılarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirmesinin ardından program sona erdi.

Etiketler: » » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ