logo

Vali Gürel’den “#KontrollüSosyalHayat ”Denetimi.

Vali Fuat Gürel, normalleşme süreci kapsamında; restoran, lokanta, kafe pastane, börekçi, tatlıcı ve içerisinde yeme-içme hizmeti sunan işletmelerin 1 Haziran 2020 Pazartesi günü itibariyle tekrar faaliyete geçmesi dolayısıyla şehir merkezindeki işyerlerini gezerek Kontrollü Sosyal Hayat uyarılarında bulundu.

Bu kapsamda şehir merkezinde bulunan İnönü Caddesi, Kemal Güneş Caddesi ve Fevzi Fırat Caddesinde faaliyet gösteren işyerlerini ziyaret eden Vali Gürel, işletmelerin aldığı tedbir ve önlemleri yerinde gördü. Uzun süre sonunda tekrar faaliyete başlamalarından dolayı hayırlı olsun dileklerini ileten Vali Gürel, tedbir ve kuralların Koronavirüs tehlikesi sona erene kadar esnetilmeden, hassasiyetle uygulanmaya devam edilmesi gerektiğini belirtti.

İşletmelerin hizmet verdiği sürece Bilim Kurulunun tavsiyeleri ile oluşturulan “Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde” bulunan önlem ve kurallara riayet etmek durumundalar. Vatandaşların söz konusu çalışma rehberini https://covid19bilgi.saglik.gov.tr/tr/salgin-yonetimi-ve-calisma-rehberi linkinden indirebileceklerdir.

İşyerlerine gerçekleştirdiği ziyaretler sonunda açıklamalarda bulunan Vali Gürel, “Yaklaşık 3 aydır virüs ile mücadele ediyoruz. 1 Haziran itibari ile almış olduğumuz birçok yasak kararı yavaş yavaş kaldırıldı. Normalleşme değil ama Kontrollü Sosyal Hayat’a geçiş yapıyoruz. Yasakların olmadığı ama kuralların olduğu ve vatandaşın sorumluluğunun biraz daha arttığı bir döneme giriyoruz. Esnaflarımız müşteri almaya başladı, bu müşteri almanın kendi içerisinde kuralları var. Oturulacak alanlar, masalar arasındaki mesafeler, insanlar arasındaki mesafeler, hijyen kuralları gibi bir çok kural var. Bu kurallar her meslek gurubu için ayrı ayrı belirlendi. Denetim ekipleri oluşturduk, her işletmeye ayrı ayrı kurallar tebliğ edilecek ve eğitim süreci başlatılacak.

Bugün İl Emniyet Müdürümüz, İl Sağlık Müdürümüz ve diğer arkadaşlarımızla beraber hem esnaflarımıza hayırlı işler diledik hem bir kısım hatırlatmalarda bulunduk. Türkiye’nin birçok şehrinde yaşayan hemşerilerimiz var ve yasakların kalkması ile birlikte ilimize gelmeye başladılar. Yaz tatilinde anne-babalarını ziyaret etmeye başladılar. Dışarıdan gelen hemşerilerimiz geldikleri evde yaşlıları ve kronik hastaları varsa biraz daha gelmese aslında iyi olur. Ancak zorunlu olarak gelmek durumunda olan vatandaşlarımızı evlerinde karantina sürecine tabi tutacağız. Kısa süreli gelenleri de kısa süreli tutacağız. 2 günlüğüne gelinecekse 2 gün takip edeceğiz. Bu hastalık biraz da büyük şehirlerden buralara geliyor. İlimizde bu virüs bitmişti aslında. Ama geçen hafta 5 vaka tespit edildi. Yeni vakaları hastanelerde takip ediyoruz. Etraflarına bakıldı ve şuan için yeni vaka tespit edilmedi. Bu hastalık bizimle biraz daha beraber yaşayacak. Bizim artık kendimizi, ailemizi ve toplumu korumak adına belirlenen kurallara hep birlikte uymamız gerekiyor.

Karabüklüler kurallara uymak anlamında çok hassasiyet gösterdiler, ben hepsine teşekkür ediyorum. Gerçekten çok ciddi bir dönem geçirdik, inşallah bundan sonraki süreçte de bu hassasiyetimizi devam ettirirsek bu hastalıktan en az zararla çıkmış oluruz. İlimizi ve ülkemizi bu hastalıktan kurtarmış oluruz.”diye konuştu.

Ziyaretlerde Vali Gürel’e, İl Emniyet Müdürü Sırrı Tuğ, İl Sağlık Müdürü Ahmet Sarı, Özel Kalem Müdürü Mustafa Cücü ile İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Bilal Yatmaz eşlik etti.

Etiketler: » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ