logo

Vali Gürel’e “Ahilik Haftası” Ziyareti

Karabük Valisi Fuat Gürel, esnafımız arasında yardımlaşma ve dayanışma ile toplumsal düzeni sağlamak ve usta-çırak ilişkisini düzenlemek amacıyla yüzyıllardır Anadolu’da sürdürülen bir gelenek olan ‘Ahilik Haftası’ kutlamaları kapsamında, Ticaret İl Müdürü Ferudun Karataş, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen ile Birlik ve Oda Başkanlarından oluşan kutlama komitesini kabul etti.

Sohbet havasında gerçekleşen ziyarette Vali Fuat Gürel tarafından, Yılın Ahisi seçilen Muhsin Ünal, Yılın Kalfası seçilen Mehmet Kemal Özdal ve Yılın Çırağı seçilen Ali İhsan Alp’e Ticaret Bakanlığı tarafından yılın Ahisine, Kalfasına ve Çırağına gönderilen Teşekkür Belgelerini ile Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği tarafından hazırlanan plaket takdim edildi.

Yılın Ahisini, Kalfasını ve Yılın Çırağını tebrik ederek tüm esnaf ve sanatkârların Ahilik Haftası’nı kutlayarak, bol ve bereketli kazançlar temennisinde bulunan Vali Fuat Gürel, Ahilik geleneğinin yüzyıllar öncesinden esnaf ve sanatkârların örgütlenmesinin temel taşı olduğunu ifade ederek, “Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında yardımsever olmayı, haksız kazançtan uzak durmayı, yoksula sahip çıkmayı, başkasının hakkına saygı göstermeyi, din, dil, ırk farkı gözetmeksizin herkese eşit davranmayı öğütlemesi bakımından da bir manevi terbiye ocağıdır. Güzel ahlakın sanatla bütünleştiği Ahilik; sadece Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir kültür ve anlayıştır. Türk toplumu, bugün pek çok toplumun yokluğunu hissettiği bu değerleri yüzyıllar boyunca yaşatmıştır. Tüm esnaf ve sanatkârlarımızın “Ahilik Haftasını” kutluyor ve çalışma hayatlarında başarılar diliyorum. ”diye konuştu.

Vali Fuat Gürel, esnaf arasında yardımlaşma ve dayanışma ile toplumsal düzeni sağlamak ve usta-çırak ilişkisini düzenlemek amacıyla yüzyıllardır Anadolu’da sürdürülen bir gelenek olan ‘Ahilik Haftası’ kutlamaları kapsamında, Ticaret İl Müdürü Ferudun Karataş, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Nurettin Tümen ile Birlik ve Oda Başkanlarından oluşan kutlama komitesini kabul etti.

Etiketler: »
Share
#

SENDE YORUM YAZ