Hoşgeldiniz  

VERGİLİ; BOMBA GİBİ GELİYOR…

Okan Küçük | 24 Haziran 2014 | Yazar A- A+

Bunu Paylaş

                                                  ***

                              VERGİLİ; BOMBA GİBİ GELİYOR… HALİMDERESİ, CUMA PAZARI, YEŞİL MAHALLE YOL ASFALT,KALDIRIM ÇALIŞMALARI… ŞİRİNEVLER PAZARININ ALTINA 2 KATLI OTOPARK… KARTALTEPE’DEN YENİŞEHİR’E CEVİZKENT ÜZERİNDEN KÖPRÜ… CEVİZKENT’TEN KARTALTPE’YE DİKEY ASANSÖR…PTT’DEN CEVİZKENTE ÇIKAN YOLDA DÜZENLEME…VEE MAHALLELERDE İMAR TADİLATI….VE PROJELERİN YAPIMI… İLK AKLIMA GELEN BUNLAR…

                                                ***

           Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili; bir süredir yurt dışındaydı. Seçimden sonraki süreçte ince ince (özellikle bir siyasi partiye mensup kişiler tarafından) başlatılan hani nerede projeler , n’ooldu, hiçbir yerde çalışma yok şeklindeki dedikodular yer yer ayyuka çıkmış vaziyetteydi ki Vergili; döndü.

*

Döner dönmez de bu konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı.

        Rafet Vergili : “Hemşehrilerimiz ayrı ayrı projeleri merak ediyor,şunu söylüyorum,hepsinin üzerinde çalışıyoruz,ancak ifade ettiğim gibi kiminin hazırlık aşaması 1 ay, kimisi 3 ay sürüyor, yazışmaları, ihaleleri, kolay işler değil, bunun yanında; Halim Deresi Cuma Pazar,Yeşil Mahalle Eski Yol,Şirinevler kaldırımları,asfaltı,ışıklandırması ile çok farklı bulvarlar haline gelecek. Şirinevler’de Sosyal Yaşam Merkezimizi yakında açacağız,ayrıca tüm elektirik hattını yer altına alacak, kaldırımları ve asfaltları ara sokaklar dahil tamamlayacağız.

*

                Mevcut pazarın (Şirinevler Salı Pazarı) olduğu yerin altına 2 kat kapalı otopark yapacak, pazarı modern bir hale getireceğiz.

*

            100. Yıl Sosyal Yaşam Merkezine çok kısa zamanda başlayacağız.

*

                  Öğlebeli Yatay Asansörün elektrik sistemi yağmurdan su alıyor ve sürekli arıza yapıyordu,burayı yeniden ihale yaptık ve üzerini kapattık beyin sistemini yukarı alıyor ve bir daha arıza yapmayacak hale getiriyoruz, diğer yandan eksik mahallelerde ki Sosyal Yaşam Merkezi çalışmalarımız devam ediyor.

*

              Kartaltepe’den Yenişehir Pazar Yerine Cevizkent üzerinden son derece estetik bir yaya köprüsüne başlayacağız.Ayrıca Cevizkent’ten Kartaltepe’ye de bir dikey asansör yapacağız.

*

                PTT bölgesinden Cevizlidere’ye çıkan yolu yeniden düzenleyecek,trafiği düzenleyeceğiz.

*

               İmar tadilatı mutlaka yapılacak,seçimlerde ifade ettiğimiz gibi hepinizin yerlerinin kentsel dönüşümde en fazla değeri bulmasına yönelik bir değişiklik olacak.

 Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar…”

*

           Yani Vergili’nin daha önce söylediği  “Şuna emin olun ki kısa bir süre içerisinde dört koldan Karabük’ü yine şantiyeye çevireceğiz.” Söylemi,  kendisine destek veren Karabüklülere,  söz verdiği tüm projeleri (ve kdv’sini ekstrasını yani) kısa zamanda başlayarak hayata geçireceğini “Sözünün Eri” olarak  “Karabük’ün Yeni ve Değişen Yüzü” olacağını da  ifade ederek, merak içinde olanların merakını gidermiş oldu.

*

  Hadi hayırlısı bakalım, Karabük’e de böylesi yakışır değil mi ?

                                                                       ***

                KARDEMİR İMAM HATİP LİSESİ ARAZİSİNE TEL ÖRGÜ ÇEKER Mİ, KARABÜK BELEDİYESİ ?

                                                                       ***

      Kardemir Anadolu İmam Hatip Lisesi’ni Kardemir yapacak, malum. Karabük’ümüze hayırlı olsun. Bu işin bu noktaya gelmesi noktasında Karabük Milletvekili Osman Kahveci’nin çok çalışması olduğuna daha önceki bir iki yazımızda değinmiştik. Kahveci’nin başlangıç kıvılcımıyla tutuşturduğu,  ve takip ederek  bir protokolle imzalanıldığı   okul,  önümüzdeki yıl hizmete girecek. bu nokta’da sessiz ama derin çalışmalar noktasında görev ifa eden SAYIN KAHVECİYE TEŞEKKÜR ETMEK GEREKİR.

*

     Konunun diğer bir noktasını daha önce de yazmıştık ama tekrarın zararı olmaz. Bu okulun yapılması için Karabük Belediyesi,  gerekli olan imar  düzenlemeleri vs noktasında gerekli düzenlemeleri ivedi bir şekilde yapacaktır.

 Yani oralara tel örgü falan çekerek, durduk yer de  ve boş bir şekil de germeyecektir  ortalığı. Neden mi ?

*

  KARABÜKLÜLÜK RUHUYLA BAKIYOR KARABÜK BELEDİYESİ  OLAYA…

*

SİYASET NOKTASINDA/ PARTİCİLİK NOKTASINDA BAKMIYOR.

*

HİZMET NOKTASINDA BAKIYOR, KAMU YARARI NOKTASINDA BAKIYOR.

*

        YOKSA bu benim hemşerim, şu benim adamım diyerek Karabük’te, Karabüklüleri yok hükmünde görerek hemşericilik/adamcılık falan yapmıyor.

*

İŞ YAPIYOR , HİZMET ÜRETİYOR VE KARABÜK/KARABÜKLÜ KAZANIYOR. Öğle değil mi ?

*

         Karabük’te hemşericilik yapanlar yok mu ? Bu mana da Karabüklüleri dışlayan yok mu ? Karabüklü çalışacak amele yani, benim hemşerim ihaleyi alacak , benim hemşerim , afedersin malı götürecek diyen yok mu ?  Hatta işçide hemşerim olsun, yemişim Karabük’ü, Karabüklüyü diye düşünen yok mu ? Sahi yok mu ???

*

      not:  Türkiye’nin Karabük ilinde ilk entegre demir çelik fabrikası ve uzun mamulde cevhere dayalı tek üreticisi olan Kardemir, gelecek aydan itibaren 1.8 Milyon tondan 3.4 Milyon tona çıkacak olan ham çelik üretim kapasitesini katma değeri yüksek ürünlere dönüştürecek olan “Demiryolu Tekeri Fabrikası” ile “ Çubuk ve Kangal Haddehanesi” yatırımlarının finansmanı için Alman KFW IPEX Banka ile toplam 138,8 Milyon Avroluk kredi sözleşmesi imzaladı. hayırlı olsun…

                                                                 ***

                             MÜSİAD KARABÜK ŞUBESİ AÇILIŞI YAPILDI

                                                             ***

     Müsiad Karabük Şubesi açılış geçen hafta yapıldı. Oldukça kalabalık ve yoğun bir katılımla yapıldı açılış. Hayırlı uğurlu olsun.

*

  KASİAD’dan kopmalar olmuştu malum. MÜSİAD’ın içindeki işadamlarının bir kısmı diyelim, KASİAD’dan koparak geldi.

*

    AK PARTİ – GÜLEN CEMAATİ KAVGASININ BİR YANSIMASI OLARAK KARABÜK’TE MÜSİAD ŞUBESİ KURULDU YA DA O KAVGA HIZLICA KURULMASINA VESİLE OLDU DENİLEBİLİR HERHALDE. KASİAD’DAN O NEDENLE İSTİFA EDEN  BİR ÇOK  KİŞİ/KİŞİLER MÜSİAD’DA ÜYE VE YÖNETİCİ OLDULAR.

*

Tekrar MÜSİAD Karabük Şube Açılış hayırlı olsun…

                                                  ***

              KARABÜK’TE EV/YURT, KİRA FİYATLARI VE UÇUŞLAR TAM GAZ SÜRÜYOR.

                                                 ***

           Çok kez yazdık, yazıyoruz. Gurur duyduğumuz Karabük Üniversitemizin, büyümesi ,gelişmesi bizi sevindiriyor ama, öğrenci alımı noktasında hesapsız/kitapsız bir büyüme içinde olduğunu da  yaşıyoruz.

*

       Yani sadece aç bölümü ,al öğrenciyi sonra büyüdüm şu kadar öğrencim var bu kadar öğrencim de gelecek demek ne kadar sağlıklı.  Büyüme organik değil de hormonlu oluyor o zaman.

*

          Mesela UÇAN DAİRE’ler çıkıyor Karabük’te. Kira fiyatları Bin TL’yi buluyor öğrenciye… Karabük’te öğrenciler kadar Karabük’ün yerlisi de yaşıyor bu durumu ve yerli Karabüklüler de rahatsız…

*

       Bugün daha önce yazdığımız gibi bir asgari ücretli kişi evlenecem , ev tutcam, dese çıkamıyor işin içinden ASGARİ DEV ÜCRETİYLE. Ev kirası aileye en az 500 TL… Hadi gel de çık işin içinden, hadi evlenin benim Karabüklü asgari ücretli işçi arkadaşım.

*

            Asgari ücret bile alamayan , sigortasız çalıştırılan , binlerce Karabüklüyü hiç saymıyorum onlara aşk /sevgi evlilik falan yook, direk ölsünler yani. YAŞIYORLAR MI SANKİ, Dİ Mİ ?

*

      Öğrenci kardeşlerimize gelince yurt yok, ulaşım sorunu ayrı dert, geldiler Karabük’e sürünüyorlar yani bir yerde… Geldikleri yerlere gidince de Karabük’ü nasıl anlatacaklar, Karabüklüleri nasıl anlatacaklar, kardeşlerine akrabalarına falan Karabük Üniversitesi’ni nasıl anlatacaklar acaba ?

*

   Bu sorun çözülmeli nasıl mı ?

                                                                  ***

               HADDEHANELER ŞEHİR DIŞINA TAŞINMALI, BU KADAR BASİT. ZOR MU ? İSTENİRSE SAĞLAM İRADE GÖSTERİLİRSE , SİYASİLERİMİZ ÇALIŞIRSA ZOR OLABİLİR AMA İMKANSIZ DEĞİL, YAPILABİLİR.

                                                              ***

           Şehir merkezinde eski TSO Başkanının söylemiyle ruhsatları bile olmayan ve zaten % 20 kapasiteyle çalışan hatta hiç çalışmayan, bomboş duran haddehaneler yok mu , var.

*

          2014 Karabük’ünde bu görüntü yakışıyor mu  ? Hayır. E, bunların şehir merkezi dışına taşınması lazım. Atatürk Mahallesi girişinde olan Işık Çelik DÇ, Çelsantaş DÇ, ve Yolbulan DÇ, taşınmak üzereler yani taşınmak için yer aldılar OSB’den  yerleri hazır.

*

       Buradan başlayarak İstasyon’a kadar bütün haddehaneler ki çoğu hiç çalışmıyor, şehir dışına çıkartılmalı. Buradan boşalacak yerlere TOKİ ya da yerli müteahhit tarafından daireler yapılmalı. Kat iznine göre 5BİN ev yapılabilir belki o bölgeye…

*

      Bu nokta da maddi destek mahiyetinde  Kalkınma Bakanlığı’nın bir çalışması var, zaten. Bu işin üzerine gidilmeli. Bu yapılırsa öğrencilerin de Karabük’ün yerlilerinin de yüzü güler herkes rahat eder. Karabük merkezine de  hareket gelir. Esnafta kazanır, Karabük’te yaşayan /canlı bir şehir olur.

*

        Milletvekillerimiz bu işi öncelemeli. Bu iş için mazeret üretilmemeli. Bir an önce başlanmalı. Karabük bunu yapan siyasileri unutmaz. Karabük’ün önümüzdeki 50 yılına  damga vurur bu. BAKALIM BU NOKTA DA BİR ADIM ATILIR MI/ ATILACAK MI?

*

Not: Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili;  bazı mahallelerdeki İMAR DURUMUNU değiştirirse, oralar değerleneceği gibi yine bambaşka bir Karabük oluşur. 50 yılına değil 100 yılına damga vurur. Ve , Vergili, imar değişikliğini en kısa sürede yapacağı sözünü verdi. “KUZEYİN YILDIZI KARABÜK” olma noktasında çok önemli bir adım atılır ve dahi atılmak üzere…

*

Bu yazı, 23 Haziran 2014Tarihli Karabük’ün Sesi Gazetesi’ndeki köşemizde yayımlanmıştır.

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle