Hoşgeldiniz  

Vergili Fransa´da Soykırım İddialarına Cevap Verdi

Okan Küçük | 28 Mart 2018 | Genel A- A+

Bunu Paylaş

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi 2014-2018 dönemi Türkiye Milli Heyeti Asıl Üyesi olarak Fransa’nın Strasbourg şehrinde bulunan Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili kongrede bir konuşma yaparak soykırım iddialarına cevap verdi.

Vergili yaptığı konuşmada; “Analiz yaparak konuşmama devam etmek istiyorum. 1927 Türkiye nüfusu 13.648.270, Kürt nüfusu 1.184.446. Bugün Türkiye nüfusu yaklaşık 85 milyon, Kürt nüfusu 8 milyon civarlarında. İskandinav’ya da yaşayan Samiler (Lappolar) 1930’larda 1,5 milyon civarında, bugün İsveç, Norveç, Finlandiya, Rusya’da toplam nüfusları 130 bin kişi. Kürtlerle aynı coğrafya durumuna sahip 4 ülkede yaşamları var ve bunlara soykırım uygulamış, asimile edilmiştir. Türkiye Cumhuriyeti  kurulduğundan bugüne asimilasyon ve soykırım gibi bir düşünceye yer vermemiştir. Kürtler bizim her zaman kardeşimiz olmuş ve benim dahi akrabalık ilişkilerim vardır. Şehrimizde 10 bin kürt kardeşimizle beraber yaşıyoruz ve bunlar İsveç, Norveç, Finlandiya tarafından kabul edilmemiş, yüzlercesi kobay olarak kullanılmış, seçme ve seçilme hakları da yoktur. Biz kürtlerle eşit haklara sahibiz. Kürtlerin hiç bir hak mahrumiyeti yoktur. Kürt kardeşlerimizin ana dili kullanma hak talebi vardır. Bu probleminde Belçika da ki  azınlıkların dil hakları çözüldüğü zaman çözüleceğine inanıyorum. Sürekli olarak propagandaları devlet bize yardım yapmıyor, kaynak vermiyor şeklindedir” dedi.

Not: Rakamlar her zaman gerçeği yansıtmaz.  Örnek aşağıda…

*

Bu haber 999.999 kere veya  9.618 kere görüntülendi

Vergili: “Tepkimiz İşgale Karşı Uygulanan Çifte Standart”

İl Sağlık Müdürlüğü Açıklamada Bulundu…

Karabük’te Baharın Habercisi Olan Laleler Açtı

Karabük’te Sinek Yuvası Atık Lastikler Toplanıyor

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle