logo

Vergili, gündemi değerlendirdi.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, son günlerde gündeme gelen konuları Karabük Farklı Gazete Sahibi Okan Küçük’e değerlendirdi.

 “Şu ana kadar hiç meclis toplantısına girmeyen Belediye Başkanları var.”

Bir süredir Karabük Belediye Meclis Toplantılarına katılmayan Başkan Vergili, bu konuda yoğunlaşan eleştirileri cevapladı. Bundan sonra ilgili toplantılara katılıp katılmayacağı konusunda da açıklama yapan Vergili ; Meclise başkanlık yapabilirim de, yapmasam da olur. Karabük Belediye Meclisinde alınacak kararların buradaki icra makamıyla ilgili en ufak bir ilişkisi yok, diyerek şunları söyledi:

“Zaten mecliste kararlar, görüşülüp oylanacak. Ciddi kararların çoğu zaten komisyonlara gider. Komisyondan geldikten sonra tekrardan mecliste okunur oylanır, o doğrultu da çalışma yapılır. Bugüne kadar hiç meclis toplantısına girmeyen belediye başkanları var.  Türkiye’de bir tane, iki tane değil. Ben şimdi burada isim zikretmeyeyim ama çok icap ederse isimde zikrederiz. Yani bütün belediyeler giriyor da, girmiyor da diye polemikler olursa isimde söyleriz. Şimdi belediyenin hangi işi aksamış? Belediye başkanının meclis toplantısına girip girmemesiyle ilgili icraatın hiçbir  ilişkisi yoktur. Girse de olur , girmese de olur. Benim eğer bir talebim varsa zaten Belediye Meclisine götürüyorum, belediye meclisi görüşüp oyluyor. Ben mecliste  başkanlık yapsam bile talep olarak meclise sunuyorum, oylama da benim etkinliğim yok. Kabul veya ret çıkar yani. Şimdi bu o kadar büyütülecek bir konu değil. Ama Karabük’te bazı olaylar haddinden fazla büyütülüyor.”

 “Biz Karabük’ün kaynaklarının Safranbolu tarafına harcanmasını istemiyoruz. Niye istemiyorsun ? Safranbolu Belediye Başkanı CHP’li diye istemiyorlar, konu bu.”

Ak Parti Karabük Belediye Meclis Üyesi Muzaffer Atılkan’ın sosyal medyasında  “Karabük Belediye Meclisinin Ak Partili üyeleri olarak Karabük sınırları içerisinde imalatlara başlanmış olan projenin Safranbolu sınırları içerisindeki kısmının da Karabük Belediyesi tarafından yapılmasını uygun bulmayıp ret oyu verdik. Sayın Başkanım, bu önergeye neden çekimser kaldığınızı açıklasanız. Eğer bu önergenize sahip çıkıp kabul oyu kullansanız zaten önerge geçerdi.Hem önergeye çekimser oy kullanarak, önergenin kabul edilmesini engelleyip, hem de bizleri suçlamanız ne derece doğru bir tavırdır.” Şeklindeki paylaşımıyla ilgili bir değerlendirme yapan Vergili; şunları kaydetti:

“Şimdi anlamadıkları konu şu. Ben başından beri diyorum ki alacağımız kararların hepsini müşterek  alalım diyorum. Eğer ben birini ikna edemiyorsam ben de inat etmeyeyim diyorum. Ben bu konuda onları (Ak Parti Belediye Meclis Üyeleri) ikna etmek için gerekli her şeyi söyledim meclis toplantısında onların gerekçesi şu. Biz Karabük’ün kaynaklarının Safranbolu tarafına harcanmasını istemiyoruz. Niye istemiyorsun ? Safranbolu Belediye Başkanı CHP’li diye istemiyorlar, konu bu. Niye ? O arkadaş Safranbolu’da Ak Partili bazı kişileri işten çıkartmış. Şimdi 14 kişinin ret verdiği yer de  16’yla evet çıksa ne olur! Aslında bana göre, içime sinen bir karar değildir, kabul görecek bir karar değildir. 14 evet 14 hayır 1 de çekimser var. Şimdi benim orada 2 oy kullanmam gerekiyor hem meclis üyesi olarak hem de başkan olarak, 16 ‘ıyla geçmesi için. Bu bana göre olabilecek bir şey değil ki, doğru bir şey değil yani. Yoksa olur meclisten geçirirsin. O zaman bu bir inatlaşma olur. 14 kişinin hayır dediği yer de 2 oy kullanarak kararı geçirirsem bu inatlaşma olur. Bunun ahlaki ve etik bir tarafı da yoktur. Arkadaşlarımız bunu anlayamıyor işte. Benim için ahlaki ve etik kurallar geçerli, oylamanın hiçbir önemi yok benim için. Ben orada 2 oy kullanarak kararı geçirsem bu benim sözümün arkasında durmam mı olurdu yoksa bir inatlaşmamı olurdu mecliste ? Millet ittifakının bir üyesi bile çekimser oy vermiş orada. Arkadaşlar bunları değerlendirmiyor. Benim ne kadar etik ve ahlaki değerlere önem verdiğimin farkında değil arkadaşlar. Onlar bunların üzerinden siyaset yapıp kendilerine bir siyasi rant sağlamaya çalışıyorlar. Onların o şekilde tavırları benim hoşuma gitmiyor. Ben meclise kavga etmek için gitmiyorum ki. Ben meclise, Karabük için alınan kararları bir nevi izlemeye gitmiş oluyorum Başkan olarak. Ben orada itiraz da edebilirim, alınan bir karar varsa gitmezsem de buna şerh koyup tekrar meclise gönderebilirim. Meclis ısrar ederse mahkemeye de yollayabilirim, benim bu şekilde haklarım var. Ben şu ana kadar bireysel bir kişinin oy kullanabildiğini görmedim ki mecliste Ak Parti grubundan. Millet ittifakı tarafından bireysel oy kullanan oluyor. Örneğin Şahin Karataş. Yani mantığına yatmıyorsa Millet İttifakı kanadından grup dışı karar çıkabiliyor. Ama Ak Parti gurubunda bu zaman kadar bir kişi evet bu doğrudur deyip  grup kararı dışında evet veya hayır diyen yok. Bu da hoş bir şey değil bunu söylemek istiyorum.”

 “ Aday olacaksan, bunun altyapısını hazırlayacaksan,  benimle uğraşacaksan yanlış yaparsın zaten. Bunun altından kalkamazsın.”

“Muzaffer Atılkan  şimdi o arkadaşımız bir yere aday mıdır, değil midir bilmiyorum?  Şimdi bu açıklamaya da bir cevap verir. Bir şey söyleyene kadar bir yerlerden bir şeyler buluyor, meclis kararlarını çıkartıyor. Kendi kararının arkasında niye durmadı, diyor. Niye terbiyesizlik yapıyorsun 14 kişinin hayır kararına saygı duymuşum, 14 kişi hayır dedi diye saygımızdan dolayı  çekimser kalmışım 2 oy kullanmamışım. Burada takdir edeceğin yer de neyin eleştirisini yapıyorsun sen ? Herhalde kendisi bir yerlere aday arkadaş ? Aday olacaksan, bunun altyapısını hazırlayacaksan,  benimle uğraşacaksan yanlış yaparsın zaten. Bunun altından kalkamazsın. Çünkü biz 12 yıllık icraatlarımızla Karabük’te yapılmayan hiçbir şey bırakmadık. Birileri yollar çukurdu diyebilir. Koskoca şehir bir kış döneminde yetişmeye çalışıyoruz ama bugüne kadar da hiç kimseyi çamur da gezdirmedik biz Karabük’te. Yani yapmadığımız kalmadı, halinden kütüphanesine kadar. Eskiden dolmuş duraklarına girilmiyordu çamurdan… 12 yıllık dönemde yapıldı bunlar, köprüler yapıldı , alt geçitler yapıldı. Yani Karabük’te şaka falan  bir değişiklik yapılmadı.  Etrafımızdaki iller , ilçeler hepsi gıpteyle bakıyor Karabük’e. Ama bu arkadaşlarımız bir türlü bizim yaptığımız hizmetleri hazmedemiyorlar, kaldıramıyorlar. Daha da kaldıramayacakları işler yapacağız önümüzde 3  yılımız var daha.”

 “Benim haberim olmadan kimse bir şeyler bulup ta ortaya koymuş falan değil. Bu soruşturmayı bizzat ben kendim yönetiyorum. Herkes bilsin ki ben Karabük’ün bir lirasını dahi zayi ettirmem.”

               Karabük Belediyesi içerisinde açılan soruşturma konusunda bilgiler veren Vergili; 4-5 aydır bir araştırma içinde olduğunu, eline bazı bilgiler geçtikten sonra da Belediyenin su işleri bölümünden bazı kişileri izine ayırarak soruşturma açtırdığını söyledi. Vergili, konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı:

               “Ben Karabüklülere her zaman şunu söylemişimdir. Ben Karabüklülerin parasının bekçisiyim, bir kuruşunu zayi ettirmem. Bunun içinde ne gerekiyorsa yaparım.  Yapmış olduğum tespitlere göre 4- 5 aydır bir araştırma içerisindeydim. Bazı duyumlarım vardı ama elimde net bilgiler yoktu. Sonradan bazı bilgiler elime geçtikten sonra belediyemiz su işleri bölümüyle ilgili,   tabur da bir akşam toplantı yaparak bazı arkadaşlarımızı soruşturma süresi içerisinde izine ayırdık. Ne kadar vebal vardır , yoktur soruşturmanın neticesinde ortaya çıkacak. Ama herkes bilsin ki ben Karabük’ün bir lirasını dahi zayi ettirmem. Hiç kimseye kendi keyfiyle ilgili peşkeş çektirmem Karabük Belediyesini. Bakın bu soruşturmayı açtıran benim. Konuyu hem teftiş kuruluna hem  disiplin kuruluna havale eden benim. Kimse ortaya çıkıp ta bize hesap sormaya kalkmasın, bunun hesabını ben soruyorum zaten. Sonuna kadar da bu hesabı soracağım. Ufak bir soruşturma değil bu, basit bir soruşturma değil. Biz şu an  iğnenin hesabını soruyoruz. Teftiş kurulunun raporunu hazırlanması için 15-20 gün süre alabilir. Sonra hukuki boyutu gerektiriyorsa hukuki boyuta gider. İç bünyemizde disiplin cezalarıyla halloluyorsa disiplin cezaları verilir. Maddi bir kayıp varsa herkesten bu tazmin edilir, çünkü kamu zararıdır bu. Biz burada doğmuş bir zarar varsa hepsini telafi ederiz. Benim haberim olmadan kimse bir şeyler bulup ta ortaya koymuş falan değil. Bu soruşturmayı bizzat ben kendim yönetiyorum. Hatta bir akşam müdürlerin hiçbirisi ne olduğunu anlayamadı. Herkesi telefonla çağırdım topladım ve kimlerin izine ayrılması gerektiğini, soruşturmanın hangi boyutlarda yapılması gerektiğini o akşam planladıktan sonra , soruşturmaya başladım. Bu 1 kişi de olabilir 6-7 kişi de olabilir. Hiçbir şey yok değil, var.  kamuyu bir zarara uğratmışlarsa bu da onlardan kuruşuna kadar tahsil edilir. Çünkü Karabüklülerin parasının hesabını ben vereceğim. Tam açıklığıyla olay ve gelişmeler budur.”

“Siyasete sonuna kadar devam edeceğim. Ben siyasetin içindeyim, bundan sonra da siyasetin her türlü içerisinde olacağım.”

               Karabük Belediyesinde üçüncü dönem Belediye Başkanlığı yapan Vergili; bundan sonra siyasette olup olmayacağı konusunda da açıklamalar yaptı. Başkan Vergili: “Biz ne yaptığımızı çok iyi biliyoruz, ne yapacağımızı da çok iyi biliyoruz. Biz her dönem Karabük’ün çehresini biraz daha değiştirdik. Bu dönem biraz daha değiştirmiş olacağız Karabük’ün çehresini. Bu yazılanlar , çizilenler beni zerre kadar etkilemez. Bakın şunu söyleyeyim, siyasete sonuna kadar devam edeceğim. Ben siyasetin içindeyim, bundan sonra da siyasetin her türlü içerisinde olacağım, Karabük’e hizmet noktasında hiç kimse beni soğutamaz, kopartamaz .”

 Milletvekili adayı olması halinde Karabük Belediyesinin yine MHP’de kalacağını söyleyen Vergili; MHP Milletvekili olarak ta en yüksek sayıya ulaşacaklarını vurguladı.

Vergili: “Ak Partililer alabileceklerini mi sanıyorlar , alamıyorlar ki , alamazlar ki. İttifak var zaten. Olmazsa  siyasette çözüm çoktur, bir tane çözüm olmaz siyasette. Karabük Belediyesi MHP’de kalacak… Bundan sonra Milletvekili sayımızda artacak Karabük’te. Milletvekili sayısı olarak ta en yüksek sayıya ulaşacağız Karabük’te MHP olarak. Herkes buna şahit olacak. Birilerinin farklı düşünceleri olabilir. Son dönemim diye düşünebilirler, ben ilk dönemim gibi çalışıyorum, son dönemim diye bir şey yok. Ama tabi pandemi dönemi bize de, herkese de 1 yıl kaybettirdi. Hangi kuruma gidersek gidelim yarım zamanlı çalışıyor. Onun için işlerimiz istediğimiz hız da yürümüyor, biz de istediğimiz hıza ulaşamadık. Haziran ayında biz istediğimiz hıza da ulaşmış olacağız.”

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, son günlerde gündeme gelen konuları Karabük Farklı Gazete Sahibi Okan Küçük’e değerlendirdi.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ