logo

Vergili, Marzinc Raporunu Açıklamalı

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’ninBRTV‘de yapılan Zafer Acar ile Gündem canlı yayınında Marzinc‘le ilgili yaptığı açıklama Karabük’te bomba etkisi yarattı.

Vergili; Marzinc’in kapasitesini % 100 arttırmak için yaptığı ÇED başvurusunun halk oturumuna katılanlar tarafından protesto edilmesi sonucu ÇED Raporu alınamadığını söyleyerek sonradan Marzinc’in mahkemeye dava açarak kapasite arttırımı kararını çıkarttığını söylemişti.

O haberimiz için BURAYI tıklayınız.

O açıklamalar sonrası  bazı Marzinc karşıtı çevreler tarafından Başkan Vergili’ye eleştirel değerlendirmeler yapıldı.

“Başkan muazzam bir hazırlık yaptıysa o günden önce ve bugüne kadar neden hiçbir açıklama yapmadı?”

Konuyla ilgili eleştirel değerlendirmeler yapan bazı çevreler, Başkan Vergili,  halk bilgilendirme toplantısı öncesi kendi ifadelerine göre “muazzam bir hazırlık” yaptıklarını ifade ediyor. Peki bu hazırlıkla ilgili o günden önce ve bugüne kadar neden hiçbir yer de bir açıklama ve bilgilendirme yapılmadı acaba ?

Karabük basınıyla iyi ilişkiler içinde olduğu bilinen Başkan Vergili, yaptıkları hazırlıkla ilgili rahatlıkla kamuoyunu bilgilendirebilirdi. İnsanlar Başkan Vergili’nin konuyla ilgili bir açıklaması olmadığı halde muazzam bir çalışma yaptıklarını  rüyasında mı görecek şimdi ? Yani insanlar bu hazırlığı nereden bileceklerdi ?

 Yahut protestoya gelen vatandaşlara Karabük Belediyesi’nden bir açıklama mı yapıldı, madem muazzam bir hazırlığınız var, dosyalar oluşturmuşsunuz, toplantıya katılanlar da bilgilendirilebilirdi, Karabük kamuoyu da bilgilendirilebilirdi.

Şimdi  ne kamuoyu bilgilendirilmiş ne de tabiri caizse el altından hiç kimse bilgilendirilmemiş. Üzerinden şu kadar zaman geçmiş.Şimdi çıkıp biz muazzam hazırlık yapmıştık, o protesto edenler eliyle Marzinc büyütüldü demek büyük bir haksızlıktır, denildi.

“Marzinc’in cevap bile veremeyeceği önemli sorular var ise bu sorular bugüne kadar neden Marzinc’e sorulmadı, Bugünden sonra sorulacak mı ?”

Yine Başkan Vergili’ “Orada soracağımız bazı sorulara cevap dahi veremeyeceklerdi”  ifadesine yönelik eleştirel değerlendirmeler yapan bazı çevreler, “Madem Marzinc’in cevap bile veremeyeceği sorular var. O zaman demek ki, cevap bile verilemeyecek, sıkıntılı ve önemli konular var.

 Marzinc’te cevap bile verilemeyecek sıkıntılı konular var ise  bugüne kadar orayı komisyon marifetiyle denetlediği ifade edilen Karabük Belediyesi tarafından bu sorular  Marzinc’e  soruldu mu, sorulmadı mı ?

Sorulduysa yine cevap veremediler mi ? Sorulmadıysa cevap bile verilemeyecek bu kadar önemli sorular o günden bugüne Marzinc’e neden sorulmuyor?

Bu cevap bile verilemeyecek kadar önemli ve demek ki sıkıntılı konular var ise hala neden Karabük kamuoyuna açıklanmıyor, dediler.

“Başkan Vergili’ye göre Marzinc’in büyümesinin Karabük’e zararı nelerdir ? Büyümesine karşı sunacağı rapor da neler var ? Açıklasın Karabüklüler öğrensin!”

Başkan Vergili’nin , neden Marzinc’in büyümesine karşı olduklarına dair bir rapor sunacaktık  şeklindeki ifadelerine de , Başkan Vergili, Marzinc’in kapasitesini arttırmasına ve büyümesine karşı mı, değil mi ? İfadelerinden karşı oldukları anlaşılıyor. Peki o zaman Marzinc’in büyümesine  kendisi neden karşı, hangi gerekçelerle karşı, çıkıp bunu açıklaması lazım. Karabük’ün şehr-i emini kendisi. Madem Marzinc’in büyümesine karşı ve muazzam bir hazırlık yapmış yine  Marzinc’in cevap dahi veremeyecekleri  sorular var, bunu bugüne kadar neden açıklamadı Karabük kamuoyuna ?

 Marzinc’in büyümesinin Karabük’e zararları neler Başkan Vergili’ye göre, çıkıp açıklaması gerekir. Toplantı da sunacağını ifade ettiği rapor elindedir, o raporun içerisinde neler var , açıklasın Karabüklüler öğrensin.” Denildi.

Karabüklüler 3 dönemdir Vergili’yi destekliyor.ÇED’i yapamazlardı diyor. Neydi o gerekçeler, Karabük kamuoyuna açıklanmalı.”

 “Ben ÇED raporunu engelleyecek ne varsa tamamını ortaya koydum. ÇED’i yapamazlardı. Bu kadar da iddialıyım.” Diyor. Şimdi Başkan Vergili boş konuşan biri değil. Karabüklülerin 3 dönem destek verdiği, Karabük’ün Şehr-i Emini olan biri.  Şimdi madem ÇED raporunu engelleyecek, ÇED’i alamayacakları konular var. Demek ki sıkıntılı ve önemli konular var. ‘ÇED’i aldırmazdım bu kadar iddialıyım’ diyor. Kendine 3 dönem destek veren, 3 dönemdir Başkan yapan Karabük halkına açıklama yapması lazım. Şu , şu gerekçelerle Marzinc’in çed raporu alması imkansızdır demesi lazım o zaman. Neymiş o gerekçeler Karabük kamuoyundan gizlenecek değil ya, açıklanması lazım, dediler.

Özetle şimdi, Marzinc’in kapasitesini % 100 büyütmesine  karşı olan Karabük’te geniş bir kitle Başkan Vergili’nin daha önce hiç bahsetmediği, ve bugüne kadar hiç açıklamadığı hazırlığın ne olduğunu, Marzinc yetkililerinin cevap dahi veremeyecekleri soruların neler olduğunu, Marzinc’in ÇED raporunu engelleyecek nelerin olduğunu ve bu büyümeye neden karşı çıktıklarına dair sunacakları raporun içeriğinde neler olduğunun da açıklanmasını istiyorlar.

Bir Karabüklü gazeteci olarak bu konuda  şahsi fikrimi açıklamak gerekirse;  Marzinc, sevilsin- sevilmesin, istenilsin –istenilmesin gelinen süreçte ellerinde mahkeme kararı da var madem yapılacak bir şey kalmamış gibi görünüyor. Marzinc, bundan sonra Karabük’ün bir gerçeğidir…Denetlenmesi konusunda yetkili merci Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüdür. Ama Karabük Belediyesi de yaptıkları bir anlaşma sonucu  komisyon kanalıyla denetleyebiliyor ise Başkan Vergili’ye de önemli bir görev düşüyor. Bu komisyonu çok iyi çalıştırmalı, incelemeli, gerektiğinde bizzat müdahil olmalı. Marzinc’in mevcut halinde bir sorun yoksa bile kapasitesini yüz de yüz arttırması süreci ve sonrasında teknik yeterlilikleri nasıl olacak ? Bacaları, filtre sistemleri,  tehlikeli atıkların Karabük’te bulunmaması vb. gibi konuların bundan sonra sıkıntı olmaması için   aslında yetkili kurum Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü olmasına rağmen Başkan Vergili’ninde komisyon marifetiyle bu konularda sıkı bir takip içinde olacağını düşünüyoruz.

Marzinc’in mahkeme kararıyla kapasitesini arttıracağını açıklayan Başkan Vergili’den Marzinc karşıtları, o önemli raporun açıklanmasını istiyorlar.

Etiketler: » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ