logo

Vergili, Proje Aşamalarını Anlattı

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, BRTV ekranlarında katıldığı televizyon programında, Yağmur Suyu Drenaj Hattı projesinden Katı Atık Bertaraf Tesisine, Kesintisiz Ulaşım Projesinden, Bilim Teknoloji Merkezine kadar birçok konuda son derece önemli açıklamalarda bulundu.

                   “Karabük örnek bir şehir olacak.”

Yağmur Suyu Drenaj Programı bittiği zaman Karabük’ün  örnek bir şehir olacağını söyleyen Vergili: “ Toplam 120 kilometre uzunluğunda çok ciddi bir proje. Bu programı yürütürken elden geldiğince vatandaşı mağdur etmemeye çalışıyoruz. İstasyon Caddesini çok daha erken bitireceğimiz zaman ENERJİSA devreye girdi, çalışma yapmak istediğini bildirdi ve 1 ay süre istedi. Kendilerine 1 hafta süre verebileceğimizi bildirdim. Biz 1 haftada bitiremeyeceklerini biliyorduk ama 10 günde bitirdiler. Bunun da faydası şu; şehir merkezinin ve mahallelerin uzun vadeli elektrik problemi çözülmüş oluyor. Safranbolu trafosu artık çok sık arıza yapmaya başladı. Oradaki bir arıza hem Safranbolu’yu hem Karabük’ü etkiliyor. Oradaki trafo devreden çıkar çıkmaz buradaki trafo devreye girebilecek. ENERJİSA’nın yapmış olduğu büyük bir yatırım bu. Ben de bu fırsatı çok kaçırmak istemedim. Şu ana kadar bu programın 8 kilometrelik hattı bitti. Ana boruların geçtiği çok ağır bir hat bitti. İstasyon, Atatürk Mahallesi, Taşkent Caddesi derken çalışmalar Yeşil Mahalle ve 5000 Evler ile devam edecek. İnşallah bu projeyi 2021 yılının sonunda bitireceğiz. Bu ihalenin değeri 80 ile 100 milyon arası. Bizim hedeflediğimiz rakam 30 ile 35 milyon arası. Şehirde asfalt, beton artmaya başladıkça yağmur suları da artmaya başlıyor. Bu hesaplar bir şehirde yağan yağmurun yüzde 40’ının toplanması üstüne yapılıyor. Biz daha ileriyi düşünerek yüzde 55-60 seviyelerine gelelim istedik. Programımıza bunu da ilave ettik. Ben bu drenaj hattının çok uzun vadede Karabük’e yeterli olacağını sanıyorum, dedi.

“Cumhur Bey bu olayla çok yakından ilgileniyor.”

      Katı Atık Bertaraf Tesisiyle ilgili açıklamalarda bulunan Vergili; “”O akşam Karabük çöplüğünde yangın çıktı. Vali bey gidecekti kendilerine ben gideyim dedim. Orada bir iki arkadaşımız o kadar olgun davranmadı. Benim onlara gönül kırgınlığım vardır. Benim sözüm söz ben o işi yapacağım. Oranın geçmişi 1978’den günümüzedir. 1978’de Sebahattin Oral Belediye Başkanıydı ve çöplerin atıldığı köy kendi köyüydü. Biz şimdi olmayacak yeri bulduk ve bir Allah’ın kulunun itirazı yok. Yeri bulduk, kamulaştırmaları yaptık her şey hazır. Tam biz iznimizi alacağız devlet bir karar aldı ve insan başı çöp miktarını 0,87 kilogramdan 1.15’e çıkarttı ve bizi bir çed raporuna bağladı.

Son zamanlarda Cumhur Bey bu olayla çok yakından ilgileniyor. Bakanlığa gidiyor, bize ne eksikse bildiriyor. Şimdi bu ayın 17’sinde halk oturumumuz var. Bir devlet bu kadar hantal yapıyla çalışmaz. Türkiye’de herhangi bir sanayi yatırımı yapmayı düşünen adam bir buçuk yıldan evvel temel atamaz. “ dedi.

“Kesintisiz Ulaşım Projesi”

Kesintisiz Ulaşım Projesi ve Bilim Teknoloji Merkeziyle ilgili açıklamalar da bulunan Vergili; Kesintisiz Ulaşım Projesi ile ilgili çalışmalar devam ediyor. Karayolları Kardemir kavşağı ile ilgili güzel bir çalışma hazırlamış. Biz de Eylül – Ekim gibi Karayollarıyla konuştuğumuz 2 noktayla ilgili izinleri almış oluruz. Sonrasında 1 tanesinden çalışmaya başlayacağız.

Bilim Teknoloji Merkezi

Bilim Teknoloji Merkezi’nin zannediyorum önümüzdeki senenin ilk 3 ayının içersinde temelini atarız. Bildiğim kadarıyla şuanda orada olan Karland ekim ayı sonu gibi orayı boşaltacak. Orası boşalır boşalmaz Bilim Merkezinin temelini oraya atacağız. Sonrasında içinin donanımı ve konsepti ile ilgili kurul karar verecek. Komisyon 2-3 tane Avrupa ülkesine ve Türkiye’deki 2-3 Bilim Merkezine gidildikten sonra ne tür bir şey yapılacağına karar vereceğiz.” İfadelerinde bulundu.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, BRTV ‘de projeleri ve gelinen aşamaları anlattı

Etiketler: » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ