Hoşgeldiniz  

VERGİLİ, PROJELERİNİ YOĞUN KATILIMLA TANITTI.

| 16 Ocak 2019 | Genel, haber A- A+

Bunu Paylaş

                   Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili’nin düzenlediği proje tanıtım toplantısı yoğun bir katılımla yapıldı.  Alt kat ve üst kata sığmayan katılımcıların katılımıyla yapılan proje tanıtım töreninde Başkan Vergili yaptığı konuşma da,Sayın İl Başkanım, İlçe Başkanlarım, belediye başkanı adayları, sendika başkanları, değerli muhtarlar, değerli dernek başkanları, cemiyet başkanları, değerli dostlarım, değerli Karabüklüler hepinizi saygıyla selamlarım. 2009 senesinde aday olduğum zaman Karabük için şunu söylemiştim. 

“Karabük’ün her tarafı pankartlar ile, algı yönetimi ile yönetilen bir şehirdi.”

              Karabük 1938 yılında ilk kurulduğu zaman Karabük’e tüm çevre illerden gelenler ışık ile, elektrik ile tanıştılar. O günkü imkanlarla hızlı bir şekilde çarpık bir şehirleşme oldu. Biz bugün bu çarpık yerleşmeyi düzeltmeye çalışıyoruz. 2009 senesinde Belediye Başkanı olmak istememin en büyük sebeplerinden birisi şuydu. Karabük’ün her tarafı pankartlar ile, algı yönetimi ile yönetilen bir şehirdi. “Ne isteniz de yapmadık, istediniz de yapmadık mı?” derken benim arabam her pankart okuyuşumda çukura düşüyordu. Karabük’te asfalt olan hiçbir yol yoktu. Dedim ki Belediye Başkanı olmak bu kadar kolaysa bende hayırlısıyla aday olurum. Cenab-ı Allah’ta nasip ederse bizde Karabük’te edinmiş olduğumuz mal varlıklarını vefa olarak Karabüklülere ödemiş oluruz dedik ve Cenab-ı Allah’ta bizlere Belediye Başkanlığını nasip etti. Bize oy veren Mhp’li, Ak Partili, Chp’li, Büyük Birlik Partili ve Saadet Partili kardeşlerimin hepsine de ayrı ayrı teşekkür ederim, şükranlarımı sunarım. Karabük konuşurken hiçbir ihtiyacı yokmuş gibi, yine konuşurken çok şeylere ihtiyacı varmış gibi anlatılan bir şehir. Karabükümüzün ihtiyaçları bir hayli fazladır. Karabükümüzün eksikleri bitmiş değil. Karabüklülerin biraz olsun refah ve mutluluk içerisinde yaşamalarını sağlayacak etkenleri, unsurları suyu kanalizasyonu, istinat duvarlarını inşallah bundan sonraki görev süremiz içerisinde yeni yapacağımız projeler ile Karabüklülerin daha mutlu, daha refah bir şekilde yaşamasını sağlamaya devam edeceğiz. Bizim işimiz devlete fazla yük bırakmadan Karabük’ün geleceğini inşa etmek. Size bu programlarımızdan bahsetmeye başlayalım.

“BUGÜNE KADAR HİÇBİR İŞİ TEK BAŞIMA YAPMADIM.”

                     Biz bugüne kadar Karabük’te istişare etmeden hiçbir konuyu ele almadık. İşte Rafet Vergili bildiğini yapıyor yok şunu yapıyor yok bunu yapıyor diyebilirler. Burada çalışmış olduğumuz arkadaşlarımız var ben bu güne kadar biliyorum diyerek tek başıma iş yapmadım.

KESİNTİSİZ ULAŞIM PROJESİ

Bizim en son yaptırmış olduğumuz anketlerde Karabük’teki en büyük problemlerden bir tanesi ulaşım problemi. Bu ikinci sırada gelen bir problemdi ki Karabüklüleri gerçekten rahatsız eden, Karabüklülerin mutlak ihtiyacı olan bir problem. Mevcut iktidar 16 yıldan buyana konuşmakta, sürekli olarak bir şeyler söylemekte. Karabük ile ilgili de hiçbir icraatları bulunmamakta. İşleri güçleri yapılan Battı Çıktıyı eleştirmek. Battı Çıktı bir gün kapatıldı Karabük’te trafik kaosa döndü. Biz bu Battı Çıktıyı belediyenin imkanları ile yapacağız dediğimiz zaman da herkes “Rafet Vergili hayal görüyor, yıldızları gökten indiriyor, belediye bütçesiyle bunlar yapılır mı?” diyorlardı. Belediyemizin şuandaki mali yapısına göre biz 3 tane battı çıktıyı, 3 tane üst geçidi yapmamızda hiçbir problem yok. Çünkü Karabük’e farklı bir belediyecilik anlayışı geldi. Biz burada devlet kurumları ile iş birliği yapacak mıyız? Mutlak suretle iş birliği yapacağız. Devlet kurumlarıyla birlikte çalışmalarımız mutlaka olacak. Ama devlet kurumlarına sen şunu yap, sen bunu yap diyerek talimat vermeyeceğiz. Belediyecilik anlayışlarında yapılacak işlemler ile ilgili ben devlet kurumlarına şunları yaptıracağım, devlet kurumlarına bunları yaptıracağım gibi bir anlayış olmaz. Biz bunu çok rahatlıkla belediye bütçesinden 5 yıl içerisinde 3 tane alt geçit, 3 tane üst geçit yaparak Karabük’te trafik problemini çözmüş olacağız.

“30 MART’TA HEPİNİZİ ŞEHİR PARK’TA ÇAY İÇMEYE DAVET EDİYORUM. ONLAR DA GELİP KEK DAĞITSINLAR”

              Karabük’te meydan ile ilgili bir tartışma var. Meydan Millet Bahçesi olsun mu olmasın mı? Karabük Kent Meydanı herkesin gıptayla bakacağı bir olay. Türkiye’nin yayalaştırılmış en büyük meydanı. Dünyanın her yerindeki kent meydanları arkadaşların tabiriyle taş yığınıdır. Geçenlerde şehrimize gelen Bakan bey ıslarla “meydanın yanına da bir cami gerekli” dediği halde milletvekillerimizden bir tanesi eli ile Yenişehir Camisini gösteriyor. Biz Karabük’e mutlaka bir Cuma Camisi gerekir diyoruz. Dünyanın bütün meydanlarının etrafında mutlaka bir ibadethane olur. Biz 30 marta kadar gösterimde görmüş olduğunuz yapıyı bitireceğiz. Tüm dostlarımı 30 martta çay içmeye davet ediyorum. Milletvekillerine de biz bu işi yük etmiyoruz. Yapılmasını devlete Çevre Bakanlığına ve diğer kurumlara bırakmıyoruz. Onları da buradan 30 mart akşamı kek dağıtmaya davet ediyorum.

BİLİM MERKEZİ PROJESİ

                Değerli dostlarım bu projemiz tamamen gençlerimize yönelik. Şöyle söyleyeyim bu proje Batı Karadeniz’de tek. Biz burayı yaptığımız zaman bütün civargiller burayı ziyarete gelecek, Safranbolu’ya gelen turistler buraya gelecek, okullarımız sırayla gelip eğitimlerini tamamlayacak. Bu proje ile ilgili şunu da söyleyeyim ne finans problemimiz var ne yer problemimiz var ne de uygulama problemimiz var. İnşallah Karabükümüzün gençleri bu şekilde modern bir bilim merkezinden faydalanabilecektir. 

   SAĞLIK TARAMA VE TEDAVİ MERKEZİ PROJESİ
                 Sizlere çok kısa bir şekilde Karabük’teki hastanelerin durumdan bahsedeyim. Şuandaki mevcut Araştırma Hastanemizin oraya yapılmamasını önerdim. Size Öğlebeli bahçelerinden 200 dönüm yer arazi vereyim hastaneyi oraya yapın, mevcut hastane aynı şekilde kalsın ve üniversite hastanesi olsun dedim. Her şehirde hastanelere önem verilirken , yıkılan hastanelerin yerine yenisi yapılırken bizim Karabükümüzde ise yıkılan hastanenin yerine fakülte yapılmaya başlandı. Bugün 5000 Evlerde bulunan doğum hastanesi tamamen ihtisaslaşmış çok önemli hastanelerden birisiydi.

            Biz bu eksikleri Karabük Belediyesi olarak gördük. İnşallah bu program 2020 senesinde başlayıp 2021 senesinde bitmiş olacak. Yeri de şuandaki kentsel dönüşüm alanlarının içerisinde tespit edildi. İnşallah hizmete 2021 senesinde başlayacaktır.

KATI ATIK BERTARAF TESİSİ VE GERİ DÖNÜŞÜM PROJESİ

               Değerli Dostlarım bu yıllardan bu tarafa kangren olmuş bir problem. 2009 senesinde göreve geldiğim zaman heyelan olan bir bölgede yer tespiti yapılmış. Orman alan üzerinde bir Çöp Toplama Merkezi yapmayı düşünüyorlar. Önce 3 sene orman alanından çıkarılmaya çalışıldılar. 2 senede yapımı ile çalışıldı. 2 sene sonra heyelan oldu aşağı yukarı devletin 4,5 trilyon lirası heba oldu. Biz o zamanda burası çok yanlış bir yer dedik. Her şeyden evvel çöp nakliyle ilgili büyük masraf, büyük enerji, mazot, benzin parası verilecek bir bölgedir. Buraya bunu yapmanız büyük bir yanlışlıktır. Gelin hazine arsası bulalım dedik. Eğer orman alanına yaparsanız devlet yüzde 30 kredi veriyor, hazine arazisine yaparsanız devlet yüzde 70 kredi veriyor. O tarihteki milletvekilleri biz buraya proje parası verdik dediler. Verdikleri de 100 bin lira para. Hesapsızlığa bakın!.

            Sonradan orası iptal oldu yer aranmaya başlandı. Bu tamamen bir hükümet programı. Sonrasında Yenice istikametinde bir taş ocağı buldular. Tüm Yeniceli kardeşlerim toplandı “biz burada çöp istemiyoruz” dediler. Şimdi Karabük’te yeri bulduk. Hiç kimseye problem olmayacak. Karabük’ün tüm ilçelerinin en az 50 yıllık çöp depolama problemini çözebilecek bir alan. Burada da devlete hiç yük olmadan yap işlet devret modeli ile belediyede buradan kar alarak hemen ihaleyi yapabilecek durumda. Yalnız çed raporunu bekliyoruz. Daha önceden insan başına düşen çöp miktarı 0,98 kg iken bunu devlet yönetmeliği 1. 1 kg yaptı bizimde şuandaki çöp depolama sahamızdaki çed raporu birinci sınıf rapor haline gelmiş oldu. Tahmin ediyorum ki 3,4 ay daha sürecektir. Belediye olarak biz buradaki her türlü planlamaları yaptık. Bütün çalışmalarımızı tamamladık. Çok yakında da ihaleye çıkartıp Karabük’ün 50 yıllık problemini çözmüş olacağız. Geçen bundan bahsediyorlar daha hala yer tespiti yapıldığını çok yakında da bunun ihaleye çıkacağını bilmiyorlar. Şimdi kendilerine ben buradan söylüyorum inşallah çet raporu geldiğinde yeterli firmalar içerisinde ihalesini yapıp Karabük’ün 50 yıllık problemini çözeceğiz.

DDY, KARTALTEPE MAHALLESİ, KEMİKLİ DERE MAHALLESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ

             Kentsel dönüşüm Karabük’te başlı başına bir problemdir. Çünkü Karabük’ün yüzde 80’inin kentsel dönüşüme girmesi gerekiyor. Biz Soğuksu Mahallemizden kentsel dönüşümü başlattık.Devlet Demiryolları ile yapmış olduğumuz protokole göre çok yakında Kartaltepe Mahallemizdeki evlerin anahtarlarını bizlere teslim edecekler. İnşallah 15 günlük okul tatilinde Devlet Demiryolları ile bu programı bitirmiş oluruz. Biz belediye olarak 98 tane konutu Devlet Demiryollarına hazırladık. Şuanda onların hizmetine sunmak için bekliyoruz. Diğer mahallelerimizde de kentsel dönüşüm devam edecek. Şuandaki en büyük sıkıntılarımız olan Kayabaşı Mahallemizdeki Kemikli Derede kentsel dönüşümün yapılması ve Çarşamba Pazarındaki haddehanelerdeki kentsel dönüşümün tamamlanması ki Devlet Demiryolları ile Çarşamba Pazarı bölgesinde çok büyük bir mesafe kat ettik. İnşallah Cenab-ı Allah bize çalışmayı nasip ederse bunları da tamamlayacağımızın sözünü size verebilirim. 
               Biz bugüne kadar yapılan kentsel dönüşümlerde devlete her türlü desteği verdik. Kentsel dönüşümden vatandaşlarımızın mağdur olmaması ile ilgili elimizden ne geliyorsa yaptık. Birinci etap kentsel dönüşümde Soğuksu Mahallesinde belediye kendisine düşen 33 tane daireden feragat etti ve bu durum mahallelilere indirim olarak yansıdı. Yine ikinci etapta yapılan konutlarla ilgilide belediyemizin yapmış olduğu yurt binasına 10 milyon lira daha fazla maliyet ilave edilerek yine vatandaşlarımıza indirim yapılmasıyla ilgili elimizden geleni sağladık. Şöyle bir bakıyorsunuz Karabük’te Emekli Evi yapalım. Boş hazine arazi nerede var?. Soğan tarlasında. Soğan tarlasına hep beraber emekli konutları yapmaya gidiyorlar. Veya bir kurum binası yapılacak, kamu dairesi yapılacak. Kamu dairesi bugün belediyelerden, valiliklerden daha fazla işlevi olan bir yerdir. Efendim bunu nereye yapabiliriz? Kapulu da hazine arazisi var Kapulu’ya yapalım. Tamam Kapulu’da meteoroloji binası yapılır ama tapu dairesi yapılmaz. Kendilerine bunlar ile ilgili Karabük’te şuana kadar yapılan tüm kurum kuruluşlar ile ilgili yer tahsisleri ve imar planlamalarını Karabük Belediyesi olarak yaptık. Yine emeklilerimizin Soğan Tarlasına gitmemeleri için TOKİ ile konuşup anlaştık. Hemen Aydınlık Evlerin üstünde çok güzel bir konut alanını ortaya çıkarttık. Buda devlet kurumları ile birlik beraberlik içerisinde nasıl çalışılırın en güzel göstergelerinden birisidir. Dediğim gibi bunu seçim boyunca bunu sık sık vurgulayacağım. Biz kurumlara iş vermeye gelmiyoruz. Kurumlar ile iş birliği içerisinde Karabük’ü imar etmeye geliyoruz.

 YAĞMUR SUYU DRENAJ PROJESİ

                Karabük’ün en büyük problemlerinden birisi de yağmur sularının toplanamaması. Şuanda ana kollektörümüz 800’lük bir boru. Bütün Karabük’ün kanalizasyon ve suyu burada toplanmak için çaba sarf ediyor ki buda yeterli olmuyor. Hemen hemen her mahallemize belirli noktalarda yağmur sularıyla ilgili problemler yaşıyoruz. Bu proje 2 yıldan bu tarafa saha çalışmasıyla beraber hazırlandı. Bu projemiz bu sene içerisinde bitti. Kış mevsiminde başlamadık bu projeye. Çünkü bu proje 2 yıl sürecek bir proje. İnşallah biz bu projeyi tamamlayıp Karabük’ü Türkiye’de yağmur suları ile ilgili örnek tek şehir yapmayı hedefliyoruz. Çünkü Türkiye’deki şehirlerimizin çoğunun alt yapısında yağmur suları ile ilgili hemen hemen hiçbir çalışma yoktur. Her gün haberlerde bir şehirdeki su baskınlarından bahsedilir. İnşallah biz bu projeye bu sene içerisinde başlayıp 2021 senesi içerisinde de Karabük’ün her tarafını bitirmiş olacağız.

KANYONPARK PROJESİ VE YEŞİL KUŞAK ZİNCİRİ PROJESİ

              Aslında bu proje bu sene içerisinde tamamlanacaktı ama sene başında olan ekonomik krizden dolayı müteahhitler etkilendi. Yine biz bu projeler ile ilgili çalışmalara devam ediyoruz. Büyük ihtimal ile şuandaki müteahhitin sözleşmelerini fes edip 2 ay içerisinde yeni ihaleye çıkartıp 2019 senesinin sonuna kadar bu projeleri tamamlamayı hedefliyoruz. Bunun içerisindeki düğün salonu da apayrı bir güzellik katacak. Bizim asıl düşüncemiz düşük gelir durumundaki arkadaşlarımızın bir hayli fazla problemleri olmakta. Çok cüzi ücretlere Türkiye’nin en güzel düğün salonunda düğünlerini yapmalarına vesile olacağız diye ayrıca çok mutluyum. 

               Yeşil kuşak zincirine devam edeceğiz. Şuanda 500 Evlerde sağlamış olduğumuz yeşil kuşak zincirini inşallah diğer mahallelerimize de aktarmaya devam edeceğiz. Biz bu 117 parktan çoğunu kamulaştırarak gerçekleştirdik. İnşallah yine aynı şekilde Sosyal Yaşam Merkezlerimizin hepsi tamamlanmış olacak. Bu merkezlerden iki tane eksiğimiz var bir tanesi Soğuksu Mahallemizde diğeri ise Ada Tepe Mahallemizde. Bunlarda kentsel dönüşüm içerisinde olduğu için tamamlanmadı şuana kadar. Önümüzdeki yıllarda inşallah bunlarda tamamlanıp Karabük’e hizmet vermeye devam edecek.

İnşallah bu ayın sonuna kadar iki pazar yerimiz açılacak inşallah açılışı hep beraber yapacağız.

“200 EVLER EN FAZLA DEĞER KAYBEDEN MAHALLE OLDU.”

             İnşallah bu projenin de açılını seçimden önce gerçekleştireceğiz. Şimdi şöyle söyleyecekler bunların hepsini seçimlere bıraktınız. Seçimlerden önce yaptığımızı 12 dakikada dahi sizlere anlatamadık. 200 Evlerde trafik problemi, pazar yeri problemi var. Bunların hepsi 45 gün içerisinde tamamlanmış bitmiş olacak. Yine 200 Evlere arka taraftan ikinci bir yol açmak için çalışmalarımız devam ediyor. Mahallenin ileri gelenleri ve muhtarımızla beraber hepsiyle istişare edip inşallah önümüzdeki günlerde 200 Evleri de bambaşka bir formata kavuşturacağız. Neden 200 Evler demeyin. Şuanda 200 Evler en fazla değer kaybeden mahalle oldu. Onun için 200 Evlerin biraz daha eksiklerini tamamlamamız gerekiyor. İnşallah bunu da tamamlamış olacağız.

“Biz Ak Parti belediyeciliği ile 2009 senesinde tanıştık yalnız Öğlebeli Mezarlığından 66 kamyon çöp attım.”

                Değerli dostlarım göstermiş olduğumuz bu projeleri inşallah hep beraber gerçekleştirmeyi umut ediyorum. Sizlere hizmet etmek için ne gerekiyorsa gece gündüz tüm kurumlarımızla, kurum müdürlerimizle, işçilerimizle, memurlarımızla beraber gayret ettik. Karabük’te şöyle bir belediye ortaya çıktı. Torpilin yapılmadığı, rüşvetin girmediği, bal tutan parmağını yalar anlayışının olmadığı bir belediyeyi ortaya çıkarttık. Hiç kimseyi birbirinden ayırmadık. Sen o partilisin sen bu partilisin demedik. Şuanda 500’e yakın arkadaşımıza belediye olarak yine eşimizden, dostumuzdan, esnafımızdan, Karabük’ün tüccarından toplamış olduğumuz paralar ile yardımda bulunmaktayız. Hiçbir tanesini siyaset üzerine vermedik. Şöyle bir olay ile karşılaştık.” Teşekkür ederiz biz iş bulduk, teşekkür ederiz bize maaş bağlandı bizim yardımımızı kesin” anlayışı da yine vatandaşlarımızda mevcut. Onun içinde ayrıca hepsine teşekkür ediyorum. Biz kendi kendine yeten bir belediyeyi ortaya çıkarttık. Hiçbir kuruma gidip boyun eğmedik. Hiç kimseye gidip el açmadık. Vatandaş için yapılacakları Ankara’ya ilettiğimiz zamanda hiç birisi hayır diyemedi. Aynı şekilde de devam edeceğiz. Türkiye’nin en zengin belediyesi ile inşallah önümüzdeki 5 yıl daha sizlere hizmet etmeye devam edeceğimize canı gönülden inanıyorum. Eğitime elimizden geldiği kadar önem verdik. Camilerimize elimizden geldiği kadar önem verdik. Camilerimizin eksiklerini tamamlamak için her türlü gayretlerde bulunduk. Şuanda şöyle söyleniyor. ” Ak Parti Belediyeciliği ile tanışın” Biz Ak Parti belediyeciliği ile 2009 senesinde tanıştık yalnız Öğlebeli Mezarlığından 66 kamyon çöp attım. Şimdi bizim mezarlıklarımıza gidin pırıl pırıl. Mezarlık hizmetleri ayrı, cenaze hizmetleri ayrı ve yaşlı bakım hizmetlerimizde çok farklı bir boyutta çalışmaya devam ediyor. Ben bütün dostlarıma şöyle söylüyorum. Şuanda biz Karabük’ün önümüzdeki 50 yılını inşa etmek için 5 yıllık programla yola çıktık. Değerli dostlarım Karabük’ün 50 yıllık inşasında bizler ile beraber olun, bizlerden dualarınızı esirgemeyin bizde sizler için ne gerekiyorsa gece gündüz tamamlayıp Karabük’ün 50 yılını inşa etmiş olalım. Ben buradan tekrar tüm partili arkadaşlarıma sesleniyorum. Biz bugüne kadar hiç kimseyi ayırmadık. Ak Partili, Chp’li, Sadet Partli kardeşlerim, Büyük Birlik Partili kardeşlerim hep beraber gelin Karabük’ün 50 yılını beraber inşa edelim. Hepinizden Allah razı olsun, hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

EN SON HABERLER
KARABÜK AJANS 78 internet haber sitesi ‘Basın Meslek İlkeleri’ne uymaya söz vermiştir. karabukajans78.com İhlas Haber Ajansı (İHA) resmi abonesidir.Karabük Ajans 78 Haber Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle