logo

Vergili’den Dikkat Çekici Açıklamalar

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, BRTV ekranlarında katıldığı televizyon programında, bürokrasinin ve devletin hızlı yapısının değiştiğini hantallaştığını Ak Partinin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bunu sorgulaması gerektiğini söyledi. Vergili Ayrıca; TOKİ 3 .Etap Çalışmaları, Yeni Sosyal Yaşam Merkezleri, Kent Meydanı Cami, Su arıtma tesisi ve Filyos Limanı ve Kardemir Konusunda açıklamalarda bulundu.

         Bir süre önce Karabük’te Belediye Başkanlığı, Ak Parti İl Başkanlığı, Ak Parti Milletvekilleri, MHP Karabük İl Başkanlığı, İyi Parti Karabük İl başkanlığı, Karabük TSO, Haddeciler Derneği, Emekliler Derneği, vb. kişi kurum ve kuruluşlarının Eski TBMM Başkanı ve halihazır da Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi olan Mehmet Ali Şahin’in Kardemir Yönetim Kurulu Başkanı olması konusundaki istek/talep ve açıklamalarına rağmen mevcut Kardemir Yönetiminin  Başka kişilerin ismini vermesi  Sayın Şahin’in ismini vermemesi konusunda ( Bilindiği gibi Yolbulan Grubu ve 3 bağımsız üye’nin SPK’ya gönderdiği 4   yeni Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeleri  isimlerinin içinde Sayın Şahin’in ismi yok) Mehmet Ali Şahin Bey’in ismi her yer de kabul görür. Yalnız Demir Çelik yönetimi önemli değil. Mehmet Ali Bey bir deneyim, isteyen faydalanır, isteyen faydalanmaz vurgusu yaptı.

“Tayyip Bey’in ilk iktidara geldiği zamanki hızlı yapısı tamamen değişti.”

Devlette bürokratik yapının hantallaştığını Ak Parti’nin bunu çok hızlı bir şekilde sorgulaması gerektiğini ifade eden Vergili:  “ Ben 2009’da belediye başkanı seçildiğim zaman samimi söylüyorum bütün devletle, bürokrasiyle işlerimi bundan daha hızlı hallediyordum. Hem de kendilerine en katı muhalefet yaptığımız halde. Bu durumu Tayyip Beye Ak Parti Teşkilatının, Odalar Birliğinin sunması lazım. “ dedi.

“Ne işi var orada İmam Hatip’in, ver orayı hastaneye. Kamu yararı değil mi bu?”

KBÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesinin büyümesi noktasında hastanenin yanındaki İmam Hatip Lisesi protokolünün yanlış yapıldığını söyleyen Vergili; “Kardemir, İmam Hatip Lisesi yapıyor. Mevcut İmam Hatip Lisesi oraya taşınmıyor ve yeni bir protokol yapılıyor. Üniversiteye ait bir alan bizim Şehir Parkı’nın orada İmam Hatip’e devrediliyor ve oranın yapılıp boşaltılma şartıyla anlaşma yapılıyor. Ne mantıksa bu? Karabük’te Ak Parti İl Teşkilatı ne iş yapıyor? Bir tanesi geliyor 200 Evler’in ortasına beton yığını hastaneyi yapacağım diye uğraşıyor. Öbürü bir tane İmam Hatip Lisesi yapılmış onunla takas etmiyor, bir de üniversitenin yerini veriyor. Buraya da İmam Hatip Yapılma şartı konuluyor. Ne işi var orada İmam Hatip’in, ver orayı hastaneye. Kamu yararı değil mi bu? Alın okulunuzu taşıyın yukarıya. Orada Demir Çelik çok güzel bir okul yapmış size. O problemi çözemiyorlar, öbürünü çözemiyorlar, hastaneyi büyütemiyorlar. Oraya hastane yapılırken aynısını söyledik. “Size Karabükspor’un antrenman sahası lazım, İmam Hatip Lisesi lazım bunları çözemezsiniz” dedik. Açın o tarihteki konuşmalara bakın bunların hepsini söyledik. Madem yukarıdaki İmam Hatip Lisesi ile böyle bir takas programı yapsanıza. Bu işi çözemezler.” Dedi.

TOKİ 3. Etap Çalışmaları

TOKİ 3’üncü etap çalışmalarının başladğını söyleyen Vergili , “Tahmin ediyorum yıl sonu gelmeden yıkımlara da başlarız. Anlaşma imzalanan bölgelerde yıkım ve temizleme işleri başlayacak. Evlerin maliyetleri biraz daha düşük çıksın diye yıkım maliyetlerini biz üstleniyoruz. Az da değil 15-20 milyon lira arası bir katkıda bulunuyoruz.

Ayrıca TOKİ’nin Soğuksu’daki boş binasını devlet bir şekilde değerlendirecektir. Devlet kendi yapısını ne boş bırakır, ne de kullanım dışı bırakır.”şeklinde konuştu.

Yeni Sosyal Yaşam Merkezleri

 Şu anda 5 tane daha Sosyal Yaşam Merkezi yapacağız diyen Vergili; “Kılavuzlar Mahallesine oranın nostaljisini bozmadan yapacağız. Yine 5000 Evler ve Kayabaşı Mahallesi’ne de birer sosyal yaşam merkezi yapacağız. Ama istediğimiz akışta gitmiyor. Kayabaşı Mahallesinin oradaki camiyi çok güzel hazırlayalım, mahallenin yapısını değiştirelim diyoruz ama bir dernek bugün böyle söylüyor, yarın farklı söylüyor. Türkiye’deki en büyük hatalardan biri derneklerin cami yapmasıdır. Arazi Diyanet İşlerine devredilmeden kesinlikle cami yaptırmayacaksın.” Dedi.

Kent Meydanı Camii

Kent Meydanına yapacağımız cami ile ilgili tüm çalışmaların tamamlandığını ifade eden Vergili:  “Valilik Diyanet İşlerine hazine tahsisini yapacak. Ben de yaptığı gün buraya mimarı çağıracağım. Dernek Başkanımız mimarın ilk parasını kendisinin verip çalışmaya başlatacağını ve yılbaşından önce temeli atmamız gerektiğini söyledi. Biz buna başlayacağız, diğer prosedürleri bekliyoruz.” Dedi.

Su Arıtma Tesisi

 “Su arıtma ile ilgili rov ihaleleri yapıldı. İnşallah biz de diğer materyallerimizi aldıktan sonra ilk zamanımızdaki gibi suyumuz olacak. Şişe suyu kalitesindeki suyu Karabük’e her zaman vereceğiz.

Şirinevler’de alternatif yolla ilgili beklesinler çok az kaldı.”

“Kardemir Filyos Limanına ne kadar talipli olursa bütün kamuoyu o kadar arkasında olur.”

  Kardemir’in Filyos Limanıyla ilgili talebi ölçüsünde kamuoyunun destek vereceğini ifadde eden Vergili; “ Eğer talipliyse kamuoyunu oluşturacak olan da Kardemir. Filyos Limanı’nın şuanda ki kapasitesine göre ki 25 milyon ton kapasitesi var deniyor. Kardemir eğer 3 buçuk milyon ton kapasiteye çıkarsa yüzde 35-40’ını kullanacak olan Kardemir’dir. Kardemir burada her zaman potansiyel bir müşteri demek. Eğer burayı Kardemir yapmayacaksa kim yapacak? Kardemir buraya talip olmayacaksa o zaman benim onların ticari mantığına da aklım ermez.” Dedi.

“Mehmet Ali Bey bir deneyim, isteyen faydalanır, isteyen faydalanmaz”

 Karabük kamuyounda ciddi bir talep olmasına rağmen Mevcut Kardemir Yönetiminin ( Yolbulan Grubu ve 3 Bağımsız Üye) Şahin’in ismini SPK’ya bildirmemelerini de değerlendiren Vergili: “Mehmet Ali Şahin Beyin ismi her yerde kabul görür. Yalnız Demir Çelik yönetimi önemli değil. Artı Mehmet Ali Şahin Beyin ismi ortaya çıkmış ama başka yönetim kurulu üyelerinin ismi verilmiş. Daha ne olacağı da belli olmaz. Diğer bir olay ise altın yere düşmekle mangır olmaz. Mehmet Ali Bey bir deneyim. İsteyen faydalanır, isteyen faydalanmaz. Ben yine söylüyorum medya kavgaları bitmesi gereken hadiseydi. Hele bir iki tane yorum okudum. O kişilerin kalkıp da Mehmet Ali Şahin Bey veya Demir Çelik yönetimi ile ilgili yorum yapmaları biraz abes. Karabük’te maalesef bazı şeylerin çizgisinin dışına çıkmaya başladık. Eleştireceğin yer vardır, eleştirmeyeceğin yer vardır. Bu imkânları mevcut yönetim sağlıyor.” Vurgusu yaptı.

Kardemir’deki Aile kavgaları olarak kamuoyuna yansıyan konuyu da değerlendiren Vergili;

“Ortaklık müşterek menfaati korumaktır. Biraz bu işin dışına çıkılıyor. Bu iki ailenin çok iyi kuralları belirleyip bu kurallara çıkıldığında da ne yapılması gerektiğine dair çok iyi bir anlaşma yapılması lazım. Birbirinizi sevmeyebilirsiniz ama ticaret adamı her şeyden önce parayı sevmesi lazım. Ticaret budur zaten. İki tarafın da iyiliğini isteyen yok. Allah muhafaza düştükleri zaman o adamların hiç birisi etrafında dahi olmaz.” Diyerek sözlerini noktaladı.

Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Çarpıcı açıklamalar da bulundu

Etiketler: » » » » » » » » »
Share
#

SENDE YORUM YAZ